Roletový překlad HELUZ

Mezi odzkoušené a ověřené novinky v zemích Evropy patří i používání venkovních rolet a žaluzií se zapuštěním do obvodového zdiva. Tento způsob výstavby přebírá i české stavebnictví. Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. velmi rychle zareagovala agovala a dodává již na trh komplexní cihelný systém pro hrubou stavbu včetně roletových překladů se zabudováním do obvodového zdiva.

Jedná se o keramobetonový výrobek, který v sobě sdružuje několik funkcí. Plně nahrazuje nosné keramické překlady a zároveň je v něm vytvořena schránka pro venkovní rolety, případně jinou stínící techniku (např. venkovní žaluzie, látkové rolety, sítě proti hmyzu). Uvnitř překladu je řešena tepelná izolace pro eliminaci vzniku tepelných mostů a vnější strany překladu jsou v cihelném provedení pro zabezpečení dokonalé přilnavosti omítky. Na roletovém překladu a následné montáži roletových systémů je použito několik průmyslových patentů. Jedná se o speciální uchycení rolet v nosném roletovém překladu a o systém zapuštěné vodící lišty pro vedení venkovních rolet, což zabezpečuje podstatně větší tepelně izolační vlastnosti a bezpečnost při spuštění rolety vzhledem k tomu, že vodící lišta je zapuštěna do vnějšího parapetu a nelze ji demontovat při spuštěné roletě.

Roletové překlady se vyrábějí v šířkách 365, 380, 400, 440 a 490 mm a stejné jsou i tloušťky tepelně izolačních cihelných bloků SUPE®THERM od společnosti HELUZ. Výška překladu je 238 mm, což má velký význam v modulovém systému hrubé stavby, neboť tato výška překladu nevyžaduje žádné dobetonování a dozdívání na výšku vrstvy. Délka překladů je od 1250 mm do 4250 mm (po 250 mm) pro světlosti otvorů od 600 mm do 3850 mm. Montáž a revize rolet se provádí montážním otvorem o šířce 85 mm, který je umístěn na vnější straně před okenním rámem. Tento typ překladu se schránkou pro venkovní rolety jako jediný na trhu umožňuje kompletně dokončit stavbu bez nutnosti montáže venkovních rolet, které lze namontovat dle požadavků investora kdykoliv později.

Vlastní montáž stínící techniky se provádí z exteriéru a tím je zabezpečen maximální komfort pro uživatele.

Roletový překlad je ucelený, kompletní výrobek, který se pouze uloží nad budoucí otvor do cementové malty na nosné zdivo. Vlastní manipulaci je možné provádět zdvihacími prostředky pomocí závěsných háků v horní části překladu. Při zabudování do zdiva je nutné dbát na dokonalé horizontální uložení a dodržení minimální délky uložení překladu na nosném zdivu 200 mm. Po uložení překladu na stěnu je nutné odstranit závěsné háky. Okenní rám se osazuje tak, aby vzdálenost mezi venkovní hranou obvodového zdiva (roletového překladu) a venkovní stranou okenního rámu byla 165 mm.

Vlastní roletový překlad je výrobkem firmy HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. Montáž rolet, vlastní kompletaci a funkčnost roletového systému zajišťují montážní firmy, jež se zabývají stínící technikou (např. firma Batima, spol. s r.o.). Roletový překlad Heluz se nejčastěji osazuje venkovními roletami, které mohou být buď hliníkové nebo plastové. Ovládání rolety při ručním pohonu může využít systému zapuštěného navijáku do ostění. Samozřejmostí je možnost použití elektrického pohonu rolet a následné zakomponování ovládání do systému „inteligentní dům".

Naprosto ojedinělé a unikátní je propojení systému roletového překladu Heluz a cihel SUPE®THERM K a SUPE®THERM K-1/2. Tyto cihly zabraňují vzniku tepelných mostů kolem okenních rámů a zároveň je v konstrukci cihel již připraven prostor pro zapuštěné vodící lišty pro vedení venkovní rolety. Toto komplexní propojení cihelného zdícího systému SUPE®THERM a roletového systému nemá na českém trhu konkurenci a je výjimečné a ojedinělé i v rámci Evropské unie.

Roletový překlad HELUZ má velice jednoduchou montáž, roletu lze instalovat dodatečně a ochrání Váš domov před chladem, horkem, světlem i nezvanými hosty. Tento výrobek je na našem trhu zcela unikátní a představuje vyšší standard v kvalitě bydlení.

Autor: Ing. Miroslav Mařík
Foto: Archiv firmy