Šest nízkoenergetických domů firmy DK1 v Ostravě-Třebovicích vytápí elektrické podlahové topení s kabely ECOFLOOR

V září loňského roku zahájila firma DK1 z Kravař u Opavy realizaci developerského projektu v Ostravě Třebovicích, realizovanou ve spolupráci s výrobcem systému Ytong, společností Xella CZ. Výstavba šesti rodinných domů probíhala v rekordním čase a zásluhu na rychlosti realizace měla i instalace elektrického podlahové topení s kabely ECOFLOOR (FENIX Jeseník), která trvala pouhý jeden den.

Jednopodlažní a dvoupodlažní domky s vlastním přístřeškem pro auto a terasou jsou určené jak pro starší páry, tak pro mladé rodiny a byly dokončeny v létě letošního roku a v současné době se už předávají novým majitelům. Všech šest rodinných domů je v celé ploše vytápěno podlahovým vytápěním od společnost FENIX Jeseník.

Levné, jednoduché a spolehlivé řešení

Elektrické podlahové vytápění FENIX s kabely ECOFLOOR PSV realizovala firma SP Elektro. Zvolen byl topný systém s umístěním topných kabelů přímo na podlahovou izolaci, zalitých do anhydritového potěru. Regulace vytápění je v jednotlivých místnostech zajištěna elektronickými programovatelnými termostaty FENIX TFT s dotykovým displejem.

Výstavbu domu od začátku do konce sledoval i portál tzb-info.cz, který formou videoreportáže zachytil i samotnou montáž elektrického podlahového vytápění. „Elektrické podlahové vytápění v našich domech používáme, protože jeho obsluha, regulace a provoz je nejjednodušší a nejlevnější ze všech ostatních způsobů vytápění,” říká Ing. Daniel Kozel. „Jednoduchá instalace, jednoduchý a levný provoz, jednoduchá údržba, životnost, zkušenosti (minimálně desetileté) – z tohoto pohledu to byla jednoznačná volba.”, komentoval výhody elektrického podlahového vytápění Ing. Daniel Kozel.

Minimální spotřeba energie

Důraz je u domů kladen na využívání solárních zisků, prosklené plochy jsou orientovány zejména na jih. Na sever jsou orientovány vstupy do domů, koupelny, toalety a technická zázemí. Všechny domy jsou velice dobře zateplené. Zdivo z pórobetonových tvárnic Ytong P2-400 tl. 250 mm je ještě opatřeno zateplovacím systémem ETICS s tepelnou izolací z pěnového polystyrenu tl. 15 cm.

Domy jsou koncipované jako nízkoenergetické, třída energetické náročnosti je dle průkazu ENB v kategorii B – velmi úsporná, s tepelnou ztrátou 4,1 kW u bungalovů a 3,7 kW u patrových domů. Celkový obestavěný prostor bungalovu je 330 m2, patrový dům má obestavěný prostor 295 m2. Instalovaný příkon elektrického podlahového vytápění je ve všech domech 5 kW. Pro elektrický ohřev vody je ve všech domech instalován boiler o objemu 160 l s příkonem 2 kW. Celkový instalovaný příkon včetně všech spotřebičů je 15 kW ve všech domech.

U nízkoenergetických domů se v souvislosti s vytápěním často doporučují například tepelná čerpadla. Používání technických zařízení jako jsou tepelná čerpadla či větrání s rekuperací však podle ing. Kozla domy extrémně prodražuje: „A vzhledem k nízké potřebě tepla na vytápění pak nepřinášejí úsporu, která by jejich instalaci odůvodnila. Navíc klienti se zařízení nikdy nenaučí pořádně obsluhovat. Myslím si, že majitel domu si může zachovat zdravé vnitřní prostření v našich domech i bez větrání s rekuperací. Musí se naučit jen správně dům používat. K tomu mu dáváme vždy návod. Prakticky jediné zařízení, které majitel domu ovládá, je termostat na stěně v každé místnosti. Anhydritový potěr v podlaze zajišťuje díky tepelné akumulaci potřebnou setrvačnost vytápění a tím trvalou tepelnou pohodu bez teplotních výkyvů.

Podrobnější informace najdete na www.tzb-info.cz a na stránkách firmy www.dk1.cz.

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archiv firmy