V rámci dalšího vývojového kroku z technologie cool colors na technologii cool colors PLUS jsou fólie navíc opatřeny bílou základní vrstvou, a tím dosahují ještě většího účinku při snížení absorbce tepla.

skai® cool colors - sériově bez přehřívání

Tmavé povrchy se na slunci zahřívají silněji než světlé. Tato skutečnost hraje v případě plastových okenních profilů roli zejména v jižních zemích, neboť čím více tepla vstupuje do systému, tím více nestabilním se stává. Čím tmavší je barva, tím vyšší je v horkých oblastech pravděpodobnost poškození okna. Protože však chceme nabídnout trhu i tmavé barvy a dekory, vyvinuli jsme technologii skai® cool colors.

U téměř všech exteriérových fólií skai® chrání patentovaná technologie cool colors osvědčeným způsobem fólii a nosič tím, že podstatně snižuje pohlcování tepla. Inovace zajišťuje, že se okno při silném slunečním záření zahřívá výrazně méně. Speciální pigmenty snižují tepelný účinek blízkého infračerveného slunečního záření. Díky patentované technologii skai® cool colors převážná část tohoto záření do profilu neproniká, ale odráží se od něj zpět. Vstup tepla do profilu je podstatně nižší, povrch zůstává studený ("cool") a okno je rozměrově stabilní. Tím technologie skai® cool colors prodlužuje životnost okna. Tato inovativní technologie se na trhu osvědčuje již po mnoho let.

Spektrální reflexe dvou povrchů: Folie skai® zelená (tannengrün) s technologií cool colors (modrá křivka) odráží 4x lépe než odpovídající běžná fólie (červená křivka).

skai® cool colors PLUS – Exteriérová fólie pro použití v extrémních klimatických oblastech

Další vývojovou řadou této osvědčené technologie jsou fólie cool colors PLUS. Vyznačují se třívrstvou skladbou, která přispívá k dosažení ještě většího účinku při snižování absorbce tepla, zejména na tmavých profilech.

Barevné fólie mohou z fyzikální podstaty věci odrážet jen část infračervených paprsků. Proto určitá část záření dopadá také na podklad nacházející se pod fólií. Pokud je fólie tmavá, IR záření je absorbováno a mění se na teplo. U technologie cool colors PLUS tomu zabrání bílá spodní vrstva, která se vyznačuje perfektními odrazivými vlastnostmi. Výsledkem jsou nejlepší hodnoty snížení pohlcování tepla, takže i v horkých oblastech lze použít tmavší barvy fólií. Navíc díky inovativní 60 µm silné akrylátové vrstvě s vynikajícími vlastnostmi ochrany proti UV záření tato technologie dosahuje nejlepších výsledků při vystavení povětrnostním vlivům.

V porovnání se stávajícími tepelně optimalizovanými řešeními, které jsou dostupné na trhu, technologie skai® cool colors PLUS dosahuje o 5°C lepších výsledků při měření teploty. To umožňuje větší svobodu při výběru barev pro aplikace okenních konstrukcí. Fólie se tím kvalifikuje pro použití v extrémních klimatických oblastech.

Continental jako specialista na povrchové materiály - krátký profil

Jako specialista na zušlechťování povrchů se společnost Continental zaměřuje na funkční a designové materiály pro automobilový, nábytkářský a stavební průmysl, polygrafický průmysl, ale i pro kutily. Mezinárodní, celosvětově působící koncern propojuje nyní tyto jednotlivé obory uvnitř jediné obchodní jednotky pod názvem Benecke-Hornschuch Surface Group.

V rámci této obchodní jednotky s téměř 6 000 zaměstnanci Continental vyvíjí a produkuje povrchové materiály ve třech segmentech – automobilový průmysl, bydlení a elastomerové potahy – a to v 15 lokalitách v Německu, Číně, Mexiku, Polsku, Španělsku a USA. Kromě výrobních závodů disponuje 25 prodejními kancelářemi a zastoupeními ve více než 60 zemích světa.

Speciálně pro venkovní prostory byly vyvinuty povrchy skai®. Jedná se o potahové materiály pro různorodé stavební prvky, jako jsou okna, dveře, garážová vrata či obklady fasád. Ideálním způsobem propojují funkci s designem: jsou nejen odolné proti povětrnostním vlivům a snadné na údržbu, ale nabízejí vysoce hodnotný design, příjemný i na dotek. Jejich modulární složení je využíváno na různých nosných materiálech, pro různé účely použití a zpracování. To umožňuje sjednotit dekor napříč jednotlivými stavebními prvky a dovoluje projektantům, stavebníkům a architektům pružně reagovat na individuální přání.

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv firmy