Sklo v interiéru: reflexe na přání
Sklo zakládá svou oblíbenost na jedinečné vlastnosti a tou je odrazivost (reflexe). V zásadě platí, že lesklé materiály odrážejí světlo a tudíž prostor opticky zvětšují; naopak matné materiály světlo pohlcují a prostor se zdá menší.
V interiéru se sklo využívá zejména pro optické zvětšení jednotlivých místností, a to ať už volíme čiré sklo, které je průhledné a poskytne přehled i o dění ve vedlejší místnosti, anebo neprůhledná lesklá skla či zrcadla odrážející pouze prostory, ve kterých jsou umístěna. Obecně platí, že tmavé teplé barvy prostor zmenšují, světlé barvy naopak pomáhají opticky prostor zvětšit. Navrhování skla do interiéru má svá jedinečná specifika a vyžaduje znalost tohoto řešení. Tmavé sklo díky zřetelnějšímu zobrazení předmětů v něm odražených vyváří hloubku prostoru, což může být žádoucí, nebo naopak rušivé. To platí o obkladech z lakovaných skel i o zrcadlech.
Umístění skla v interiéru
Použití skel a zrcadel v interiéru má svá jasná pravidla a aby fungovala dle představ investora, je třeba tato pravidla respektovat a odrazivé plochy správně umístit. Například zrcadlo lze využít k přivedení světla do interiéru nebo k samotnému zrcadlení. Špatná volba může představovat světlo odražené přímo do očí nebo obličej ve stínu v případě, že využíváme primární funkci zrcadla.
Jak správně navrhnout zasklení
Mnoho investorů, ať při nové výstavbě, či rekonstrukci, řeší ostatní stavební materiály mnohem důkladněji než výběr oken. Často se zaměřují pouze na volbu materiálu či barvy rámů…
Hra světla a reflexe
Požadavek na vysokou reflexi při zachování transparentnosti skla vycházel především z architektonických požadavků na fasády budov, které vznikaly v druhé polovině minulého století.
Původně fasádní skla (Stopsol) poskytují nejen funkční ochranu proti slunečním paprskům, ale zároveň propouští světlo dovnitř budovy a zajišťují tak soukromí pro její uživatele. Vysoká intenzita denního světla totiž způsobuje, že člověk kráčející podél takto zasklené budovy vidí pouze svůj odraz jako v zrcadle, aniž by dokázal rozeznat prostor za sklem. Tento efekt lze snadno převést i do interiéru a vytvořit tak polopropustnou zrcadlovou stěnu. Ideální řešení pro šatní prostory, prvky obývací stěny a skříní, jejichž obsah má být variabilně oku skrytý anebo přiznaný vnitřním podsvícením.
Matné povrchy a sklo se saténovou úpravou
Jak bylo již uvedeno, může být reflexe v některých případech nežádoucí, a to z hlediska funkčního i z hlediska designu. Díky pokročilým výrobním technologiím lze základní vlastnost skla – odrazivost – potlačit. Speciálním procesem naleptání se z přirozeně lesklé plochy stává sametový povrch.
Technologie leptání napomáhá snadnější údržbě a matný povrch se často volí pro měkké filtrování světla a zajištění určité míry soukromí. Ve škále skel se saténovou povrchovou úpravou nalezneme produkty jako jsou Matelux® ten si zachovává průsvitnost (míra prostupu světla je stejná jako u čirého skla) a Matelac®, barevné lakované sklo vhodné pro obklady stěn, nábytku i vodorovné plochy polic a stolů, jehož povrch je zmatován kyselinou. Jemné odstíny „zapudrovaného vzhledu” lze kombinovat se stejnými odstíny v lesklém provedení. Řada Matelac Silver představuje unikátní produkty, jejichž základem je zrcadlovina.
Lesk a barva pro každý interiér
Sklo Lacobel® –, lesklý „ matador”, je vhodný do každého prostoru, jemuž potřebujete dodat barvu a reflexní povrch. Jedná se o sklo na jedné straně opatřené stálobarevným lakem nanášeným průmyslovou technologií na zrcadlící lince. Barevnou škálu z roku 2021, rozdělenou podle životních stylů, naleznete na www.agc-yourglass.com. Obsahuje i deset dvojic stejných barev v lesku a matu.
Vrátí vám 90 %
Zrcadlo. Díky tenké stříbrné vrstvě poskytuje reflexi až 90 %. Tak, jak ho známe, je součástí lidských domovů už od 17. století – tehdy platil za symbol luxusu, bohatství a prestiže. Nyní ho najdeme v každé domácnosti, protože jeho funkce zrcadlení je nezastupitelná. Přestože prvotní účel zrcadel zůstává stejný – tedy odraz prostředí a osob samotných –, stále častěji jsou zrcadla pro své vlastnosti využívána jako architektonický a designový prvek, který má za úkol vnést do interiéru více světla, prozářit všechna tmavá zákoutí, opticky zvětšit či zmenšit prostory, v nichž se nacházejí, či upoutat pozornost a ozvláštnit danou místnost. Výroba „zrcadloviny” probíhá výhradně průmyslově, čímž je zaručena kvalita nanesených vrstev a jejich odolnost. Díky variabilitě základní skloviny existují v několika barevných variantách. Povrch zrcadla lze také zmatovat. Tím sice odstraníme reflexi, ale získáme zajímavý matný platinový vzhled (v případě čirého zrcadla). Navíc jsou současná zrcadla opatřena ekologickými laky a mají vyšší životnost. Mirox 4Green+, žhavá novinka letošního roku, je prémiové zrcadlo s lakem na vodní bázi a ještě s nižšími emisemi těkavých organických látek (VOC až o 80 % nižší než u standardních zrcadel). Jde o plně opakní výrobek, který je ideálním řešením pro aplikace s podsvícením.
Neviditelné sklo
Když je vlastní odraz nebo odraz prostředí před sklem obtěžující, máte jedinou možnost: uplatnit antireflexní sklo. Speciální antireflexní povlak nanesený metodou magnetronového naprašování odstraňuje tuto nežádoucí reflexi a snižuje ji až na hodnotu pod 1 %. Uživatel si nerušeně může prohlížet vystavené předměty nebo užívat ničím nerušený výhled z okna, a to i v případě, pokud je v interiéru rozsvíceno a vně je tma.
Oblast využití tohoto skla není přesně specifikována. Efekt lze uplatnit ve výkladcích a výlohách, prodejních pultech, vitrínách v muzeích a galeriích, v zasklení VIP tribun, v kontrolních věžích, ale i v zoologických zahradách.
Společnost AGC Glass Europe představuje novou škálu skel s nízkou uhlíkovou stopou
Společnost AGC Glass Europe se zavázala přispívat k udržitelnému světu vývojem výrobků, které podporují udržitelný rozvoj, a také snižováním dopadu svých výrobních procesů na…
Plochy typické i atypické
Pokud se tedy oprostíme od klasického schématu, že skla patří do oken a zrcadla na chodbu a do koupelny, můžeme se dostat k celé řadě zajímavých realizací a využití zrcadel a lesklých či matných skleněných ploch. Transparentní prvky, dělicí příčky, výplně dveří a nábytkových dvířek tvoří bezpočet aplikací pro průhledné a průsvitné sklo. Lakovaná skla i zrcadla lze využít jako obklady v soukromých i veřejných prostorech. Téměř bezspárové obložení velkoformátovými skly zvolené barvy, v lesku nebo matu, je možné použít v kuchyních, koupelnách i hotelových lobby. Systém instalace lepením je rychlý, bez nutnosti dalších stavebních úprav, umožní vynechat viditelné upevňovací prvky, dovolí vytvořit velké plochy s minimem spár a zjednoduší údržbu.
Přestože se sklo pravidelně vyskytuje na předních příčkách mezi nejpoužívanějšími materiály ve stavebnictví i pro oživení interiéru a dotvoření správné atmosféry, stále nejsou všechny jeho přínosné vlastnosti a úpravy plně rozšířeny do povědomí odborné či širší veřejnosti. Díky vybraným unikátním vlastnostem navíc mohou skla doplnit nebo plně nahradit některé jiné interiérové materiály. Zkrátka limitem skel není zpracování, ale jen naše vlastní fantazie.
AGC Glass Europe
Společnost AGC Glass Europe dlouhodobě činí kroky v realizaci svého plánu uhlíkové neutrality. Její komplexní přístup zohledňuje celý hodnotový řetězec: dekarbonizaci vlastních výrobních procesů, snížení emisí CO2 z dodavatelského řetězce a snížení dalších nepřímých emisí. Skupina podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie nejen nákupem zelené energie, ale také výrobou vlastní zelené solární a větrné energie. Její výrobky splňují náročné evropské standardy a přispívají ke snižovaní uhlíkové stopy. Hlavní škály skel jsou podrobovány nezávislým certifikacím a většina sklářských výrobků obdržela certifikát Cradle to Cradle Certified®, který hodnotí udržitelnost stavebních materiálů.