Soutěž Pasivní dům roku – Porota vybrala 3 domy z cihel HELUZ Family

Deset nejlepších Pasivních domů bylo nominováno odbornou porotou. Celostátní soutěž Pasivní dům roku vstupuje do svého druhého kola. Soutěž, která je určena pro rodinné domy dokončené v letech 2010–2015. Porota vybrala 3 domy z cihel HELUZ Family.

Soutěž, která je určena pro rodinné domy dokončené v letech 2010–2015. Soutěž je určena pro stavby, které splňují kritéria pro pasivní domy nebo domy s velmi nízkou energetickou náročností. Vše pořádá společnost ABF ve spolupráci s Centrem pasivního domu, aliancí BAHAL a Státním fondem životního prostředí České republiky v rámci veletrhu For Pasiv 2016.

Co je pasivní dům?

1) Jeho celoroční spotřeba energie na vytápění je do 15 kWh na jeden m2 vytápěné plochy. Dům o podlahové ploše 100 m2 ročně protopí do 1500 kWh. Návrh počítá s tím, že dům vytápějí elektrické spotřebiče, technická zařízení a osoby.
2) Léto dům opomíjí s tím, že průměrné denní teploty jen vzácně překročí 27 °C, což řeší silná tepelná izolace domu.
3) Koncept nejen pasivní výstavby přehlíží sluneční záření, které v létě za jasného dne dopadá na dům v množství až 1,5 MWh/den. Tuto lavinu na úrovni celoroční spotřeby tepla pasivního domu řeší sluneční ochrana (světlá fasáda a střecha, venkovní stínění, trávník, listnatá zeleň v okolí...).

Odborná porota, složená ze tří zástupců Centra pasivního domu, zástupce Státního fondu životního prostředí České republiky a nezávislého odborného poradce vybrala deset finalistů.

Rodinný dům ve Vrané nad Vltavou

Kritéria

Požadovaná kritéria na pasivní dům nebo dům s velmi nízkou energetickou náročností vyřeší správná volba správného typu stavebního materiálu z cihelného systému HELUZ.

Nominace

Z desítky nominovaných domů jsou tři domy z cihel HELUZ Family.

Dům v Hostivicích je z jednovrstvé konstrukce Family 38 2in1, dům z Vrané nad Vltavou je také z jednovrstvé konstrukce z Family 50 2in1 a dům s terasou ze Vsetína, je zase z velice kvalitního cihlového materiálu HELUZ z Family 30.

První dva jsou z vybraných cihlových rodinných domů a jsou bez dodatečného zateplení. Tedy z jednovrstvé konstrukce bez nutnosti lepit na obvodový plášť další tepelnou izolaci.

Rodinný dům v Hostivici
Rodinný dům v Hostivici

Odborná porota kvalifikovaně a důsledně svůj úkol splnila. Z mnoha přihlášených vybrala desítku nejzdařilejších nízkoenergetických domů a podpořila tak budoucí stavby pasivních domů a domů s velmi nízkou energetickou náročností na území našeho státu. Ukázala kudy a kam vede cesta v současném stavebnictví, tedy stavět úsporné a přitom komfortní rodinné domy a svým výběrem posílila pozitivní vnímání této moderní výstavby.

Tři z deseti vybraných domů jsou vystavěny z cihelných materiálů HELUZ. Z materiálů budoucnosti v současném stavebnictví.

Rodinný dům s terasou ve Vsetíně
Rodinný dům s terasou ve Vsetíně

Hodnocení

Vstupujeme do druhého kola soutěže Pasivní dům. V prvním kole proběhlo hodnocení a výběr odbornou porotou, v druhém kole bude hlasovat veřejnost. Z deseti nominovaných domů vyberte tři domy, které se Vám nejvíce líbí. Vítěz získá zahradní bazén v hodnotě 80 tisíc korun.

Hlasujte pro tři nejlepší a vyhrajete zahradní bazén.

Závěr

To znovu svědčí o tom, že lze stavět úsporné, nízkoenergetické domy a bez dodatečného zateplování. Že stačí jen správná volba materiálu, aby vaše bydlení bylo komfortní, zdravé a také levné.

Autor: neznámý autor
Foto: Archiv firmy