Střešní okna ROTO

Střešní okno už dávno nevnímáme jako zasklený otvor ve střeše, ale jako stavební prvek, který významně ovlivňuje užívání podkrovních prostorů. Střešní okna se změnila. Stala se technicky, konstrukčně i esteticky náročným stavebním elementem. Pro mnohé je podkroví neodmyslitelně spjato s ideou interiéru, ve kterém je zejména působivě využívána dřevěná konstrukce krovu. Proto je také pro mnohé za jediný materiál, ze kterého se střešní okna vyrábějí, považováno dřevo. A střešní okna se také, stále ještě, vyrábějí převážně ze dřeva.

Negativní zkušenosti, které se objevily poté, co se podkroví stalo parotěsně uzavřeným prostorem, však v posledních letech zvýšily poptávku po oknech, která budou lépe vyhovovat v prostředí se zvýšenou vlhkostí. V parotěsně uzavřeném prostoru se totiž snadno zvýší vlhkost i takovými zdroji, jakými jsou rostliny anebo lidé. A i když je možné vzdušnou vlhkost snižovat krátkodobým intenzivním větráním, nelze zcela vyloučit její kondenzaci provázenou rosením oken. V místnostech se zvýšenou přirozenou vlhkostí, jako jsou koupelny, ložnice či kuchyně, je nutné s výskytem kondenzátu, jako průvodním jevem jejich užívání, jak na střešních, tak i na fasádních oknech, počítat. To významně zvyšuje nároky na údržbu dřevěných střešních oken, protože kondenzát snižuje životnost laku, jímž je dřevěná konstrukce okna ošetřena. Alternativou jsou okna potažená bezešvým plastovým pláštěm a celoplastová střešní okna.

Zatím jediným výrobcem na světě, který nabízí možnost volby mezi profilem z lepeného dřeva a celoplastovým profilem, je ROTO-Frank AG. Plastová okna ROTO jsou díky své technické vyspělosti a svým vlastnostem ideálním řešením právě pro interiéry s vyšší relativní vlhkostí vzduchu. Jsou 100% odolná proti působení vlhkosti a prakticky bezúdržbová. Jsou vyráběna z celoplastových PVC profilů s vysokou odolností proti průrazu, vyztužena ocelovými profily s pozinkovou úpravou, které zabraňují deformacím, neutrální bílá barva a atraktivní design rozšiřují možnosti i pro estetické ztvárnění interiéru.

Možnost kombinace dřevěných a plastových střešních oken nabízí milovníkům interiérů ze dřeva i skvělé a bezpečné řešení pro koupelny a jiné rizikové prostory v podkroví.

Snadné ovládání. Optimální využití prostoru.

Střešní okna ROTO se ovládají klikou, umístěnou dole na křídle. To znamená, že otvírací prvky střešních oken ROTO jsou dobře dosažitelné a střešní okna mohou být výše nad podlahou než je běžné. Případně je možné zvolit i delší formát okna, neboť ani v těchto případech nevyžaduje ovládání žádné dodatečné ovládací prvky. V důsledku to přináší možnost optimálně podkrovní prostor využit. Stanovit optimální podchozí výšku, tj. vzdálenost mezi podlahou a otevřeným křídlem střešního okna, a výběrem vhodného typu střešního okna dosáhnout při plném respektování tělesné výšky uživatele jeho ničím neomezený přístup k oknu i výhled z něho.

Tři způsoby otevírání

Výsuvně-kyvný, který je pouze v nabídce společnosti ROTO, zajišťuje pohodlný a bezpečný přístup k níže umístěným střešním oknům. U běžných oken, vybavených klasickým kyvným způsobem otevírání uprostřed rámu, je pohyb pod otevřeným křídlem často omezený. Střešní okna s kombinovaným výklopně kyvným způsobem otevírání představují nejvyšší komfort.

ROTO Intronic

Střešní okna ROTO INTRONIC s dálkovým elektrickým ovládáním, jejichž pohonná jednotka je skryta v rámu okna, jsou nejen vysoce komfortním výrobkem, ale často jediným řešením pro uživatele s omezenou pohyblivostí.

Komfortní a pohodlné ovládání střešního okna z kteréhokoliv místa v místnosti zajišťuje speciální bezdrátový dálkový ovladač. Systém Intronic je k dispozici pro všechna kyvná střešní okna ROTO jak v plastovém, tak i v dřevěném provedení, včetně oken se zateplovacím blokem.

Každý podkrovní prostor je jiný. Ale všechny atraktivní. Pro uživatele i pro architekty. Variant je bezpočet. Střešní okna ROTO se vyrábějí v mnoha velikostech. Uživatel má možnost rozměry vzájemně kombinovat, spojovat či kombinovat fasádní a střešní okna. Pomocí užších oken, montovaných ve dvojicích vedle sebe, a nebo i čtyř i více oken vytvořit originální funkční i estetické kombinace. Záleží na každém, jaké řešení zvolí.

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: Archiv firmy