Střešní okno jako vstupní brána slunečního světla

Přirozené světlo v interiéru patří mezi priority moudrého stavebníka. Průměrný člověk stráví až 90 % svého života v uzavřených prostorech, kde je nedostatek oken, potažmo denního světla a kde vznikají zdravotní obtíže včetně těch souvisejících s mentálním stavem člověka. Současná epidemiologická situace navíc tento trend ještě vystupňovala. S vyšším podílem přímého slunečního záření je problémem rovněž letní přehřívání interiérů.

Právě společnost Velux patří mezi průkopníky moderního architektonického smýšlení: již léta vyzdvihuje potřebu přivést do domů více světla (přímého i rozptýleného) a čerstvého vzduchu, a tím předběhla i ty, kteří dnes jen „postávají“ v první linii v rámci boje za tzv. zdravý dům. Důvodem je fakt, že stavebními prvky, které nejvíce ovlivňují kvalitu vzduchu a množství světla v domě a zabírají čím dál větší plochu fasády i střechy, jsou okna. A Velux, ač u nás znám především pro své střešní otvorové výplně, nabízí v kombinované formě oboje.

Panoramatický výhled

K produktům tohoto výrobce totiž patří i fasádní doplňkové okno s klasickým otvíráním a panty na levé straně nebo svislé doplňkové okno (výklopné či neotevíravé) – obojí výhradně umístěné pod standardním oknem střešním. Tím je vylepšen výhled ven a v neposlední řadě zintenzivněn i průnik světla do interiéru. Podobně účinným prostředkem je také střešní balkon Velux Cabrio se svou výklopně-kyvnou horní otevírací částí a spodním dílem se zábradlím. A jednou z nedávných novinek výrobce, je i střešní okno Velux Studio: tři v jednom. V jediném rámu jsou integrována hned tři okna, což usnadňuje montáž a maximálně prosvětluje místnost.

Střešní okno Velux s doplňkovým fasádním oknem umožňuje efektní panoramatický výhled.

Střešní okno s benefity

Laťku zvedá Velux rovněž novými střešními okny cenově dostupné kategorie Standard Plus se zasklením 64 a čtyřmi prémiovými benefity. Dřevěný rám je osazen trojsklem s lepší tepelnou izolací, které disponuje také zvýšenou tlumicí schopností, takže do interiéru doléhá méně hluku. Vylepšená skladba zasklení přináší kromě toho také výrazný útlum zvuku, který způsobují kapky deště dopadající na plochu okna. Atraktivní součástí je i samočisticí vrstva vnějšího skla tvořená speciálním nano povlakem, která zabraňuje usazování nečistot a umožňuje tak dlouhodobě nerušený výhled z okna.

Světlo jako podpůrný architektonický element

Světlo, pokud je přivedeno v dostatečném množství a navíc shora ze střechy, je regulérním designérským nástrojem. Vyzdvihuje krásu veškerých, zejména přírodních materiálů, jejich strukturu či texturu. Vynikající jsou i světlíky ve střešních světelných šachtách. Zejména v tmavě zařízených interiérech se stávají kontrastním, ale též vysoce funkčním architektonickým prvkem. Díky jejich konstrukci je přitom světlo účinně nasměrováno přesně tam, kde je zapotřebí (například na kuchyňskou pracovní plochu, která si vyžaduje ze své podstaty osvětlení alespoň 500 luxů, či nad jídelní stůl – 300 luxů). V případě otevíravých světlíků s dálkovým ovládáním jde o jakési portály, které kromě toho, že přivádějí dovnitř sluneční záření, také umožňují efektivní ventilaci. Hodí se proto také na místa, kde vzniká nadbytek vlhkosti – nad kuchyňské sporáky či sprchové kouty.

V podkroví s přiznanými krovy pak zkuste umístit gauč či postel pod velké střešní okno Velux Studio. Zajistí vizuální komfort a nerušený výhled na denní i noční oblohu, navíc evokuje pocit pobytu venku... Mimoto pod ním lépe prospívají i pokojové rostliny.

Pozn. red.: Světelnou účinnost umělého osvětlení popisujeme lépe v tomto článku: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/zarovka-usporna-zarovka-mnozstvi-svetla

Výkonná ventilace i bez elektrické přípojky

Střešní okna, hlavně ta umístěná ve výšce, jsou bezkonkurenčně nejefektivnější také v oblasti přirozeného odtahu vydýchaného vzduchu z místnosti. Pokud jsou kombinována s okny fasádními, která pak fungují jako přívodní „kanál“ čerstvého vzduchu, vzniká nadmíru účinný systém ventilace s tvorbou prostředí bez nadbytku pachů či CO2.

Přirozený systém větrání patří i ke způsobům, jak zabránit přehřívání interiéru. Systémová stínicí technika, instalovaná z venkovní strany oken, je pak dalším energeticky-efektivním nástrojem. Velux nabízí rolety, které dovedou v zatažené poloze prakticky zatemnit místnost, případně speciální markýzy, jež snižují teplotu v interiéru a přitom díky síti skelných vláken potažených plastem propouští do interiéru denní světlo. Markýzy lze proto ponechat po celé léto stažené a není zapotřebí se obávat ani degradace povětrnostními vlivy, vůči nimž je dostatečně odolná.

Markýzy zabraňují pronikání slunečního tepla přes okna.

Bezkonkurenční kvalita denního světla

Cílem architektů i investorů je eliminovat potřebu umělého osvětlení, které nikdy nedisponuje stejnými vlastnostmi jako přirozené světlo (nenapodobitelné spektrální složení, intenzita a načasování světla, jež příznivě ovlivňují lidský mimovizuální systém – zejména nervovou a endokrinní soustavu). Slunečního záření je nadbytek, intenzita osvětlení na zemi může být vyšší než 100 000 luxů, při zatažené obloze jde o hodnoty až 10 000 luxů. Proč tuto energii nevyužít? Je přitom prokázáno, že střešní okno přivádí do interiéru nejméně dvakrát více světla než svislá okna stejných rozměrů a třikrát více světla než okna umístěná ve vikýřích. Projevuje se to především v hlubších podkrovních místnostech, kde fasádní okno ve většině případech nezvládá plnit normou dané požadavky na osvětlení.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv Velux