V budově na snímku v letech 1944–45 pracovalo a zároveň bydlelo cca 1200 židovských vězňů.

Továrna v Brněnci proslavená filmem Schindlerův seznam prochází rekonstrukcí. Jak probíhá?

Mnozí už viděli film režiséra Stevena Spielberga, který nese název Schindlerův seznam a vznikl podle knihy Schindlerova archa. Málo však navštívilo objekt, kde se skutečně děj odehrál. Řeč je o obci Brněnec. My jsme díky firmě HELUZ, která se podílí na záchraně památky, měli možnost místo navštívit a díky výborné komentované prohlídce Milana Šudomy se o něm mnoho zajímavého dozvědět.

Dnes zchátralou textilku vlastnila až do začátku německé okupace Sudet v roce 1938 židovská rodina Löw-Beerů. Následně jim byla zabrána, prodána a postupně přeměněna na pomocnou muniční továrnu, pobočku nacistického koncentračního tábora Gross-Rosen. A právě do jedné z budov továrny (fotografie na úvodním snímku) v letech 1944–45 sudetoněmecký podnikatel Oscar Schindler nechal umístit cca 1200 židovských vězňů (rodin pocházejících z Krakova), kteří zde pro něj pracovali, a tím je zachránil před jistou smrtí v nacistických vyhlazovacích táborech. Tábor se stal jediným koncentračním táborem tohoto typu, kde násilnou a nepřirozenou smrtí nezahynul jediný člověk!

Pohled z prvního patra budovy zvané Schindlerova archa. Vpravo budova SS čp. 35, vpředu objekt kanceláří vedení firmy. Vlevo se nachází část továrny, která již nebyla součástí koncentračního tábora.

Potom, co Brněnec osvobodila Rudá armáda, se Židé, kteří ztratili domovy, příbuzné a neměli se tudíž kam vrátit, rozprchli do celého světa. A co se dělo s továrnou? Dále v ní pracovali lidé z Brněnce a okolí (vyráběli zde například potahy do automobilů Škoda či pro sedačky a židle z IKEA). Jak se do světa vozil levný textil z Číny, Indie a dalších zemí, český textil přestával být cenově zajímavý. Nakonec továrna v roce 2011 zkrachovala a objekt továrny byl vandaly téměř zničen.

Přestože byl objekt v roce 2016 prohlášen za kulturní památku, probíhalo jeho rabování. Pak přišel zlom. V roce 2019 se polorozpadlý areál dostal do držení nového majitele, Švýcara Daniela Löw-Beer, vnuka posledního židovského ředitele fabriky, který před nacisty uprchl v roce 1938. Nový majitel zde plánuje vybudovat muzeum holocaustu, které se bude věnovat i osudu lidí zachráněných Oskarem Schindlerem.

Potom, co továrna přestala fungovat, byla vyrabována. Snímek pochází z prvního patra budovy Schindlerovy archy, ve kterém byli ubytováni muži.

Samotné opravy začaly v druhé polovině prosince 2023 a to zhotovením nové střechy domu čp. 23, nacházející se v areálu bývalé továrny v Brněnci. Budova, zapsaná v seznamu památkově chráněných objektů, má významné historické pozadí, neboť během druhé světové války v rámci pobočky koncentračního tábora Gross-Rosen v Brněnci poskytovala ubytování a zázemí pro jednotky SS, které měly za úkol vězně hlídat. V době návštěvy naší redakce časopisu Stavebnictví a interiér byla již střecha dokončena a na řadu přicházejí práce v interiérech.

Budova domu čp. 23 má již novou střechu.

Nyní probíhá oprava další budovy textilky, která se nachází v bezprostřední blízkosti Schindlerovy archy. Ta nepatřila do objektu koncentračního tábora a pracovali v ní dělníci z okolí Brněnce. Budovu, kde pracovali a přebývali židé, plánuje nadace zakonzervovat, aby co nejlépe vypovídala o minulosti a mohla být zpřístupněna návštěvníkům. Objekt jsme měli možnost navštívit a o jeho stavu vypovídají snímky ve fotogalerii. Je vidět, že práce a finančních prostředků bude zapotřebí opravdu hodně. Budova je doslova vyrabovaná, zatéká do ní, uvnitř jsou nálety atd.

Nadační fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera vypracoval v souvislosti se záchranou Schindlerovy archy celý projekt. Pokud byste chtěli být jakýmkoliv způsobem součástí záchrany, sdělte Vaši nabídku na email makingamuseum@arksfoundation.eu.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková a Jiří Hejhálek