U metra Želivského vyroste nová čtvrť Hagibor

Nyní zanedbané území v sousedství stanice metra Želivského nahradí nová živá čtvrť Hagibor. V místě, které symbolicky ukončí Vinohradskou třídu, vyroste celkem pět rezidenčních domů společně se stejným počtem administrativních budov.

Vše propojí centrální pěší bulvár s obchody a restauracemi, který povede od východu z metra, a náměstí s multifunkčním kulturním centrem. Zde bude sál pro několik set diváků a sídlo orchestru PKF – Prague Philharmonia a managementu této umělecké instituce. Součástí nové čtvrti Hagibor bude i obrovský dvouhektarový park. V rámci první etapy, jejíž výstavba začne již letos na podzim, vyrostou dva bytové domy Alfa a Beta (nabídnou celkem 168 bytů, jejich dokončení je naplánováno na druhou polovinu roku 2021). Investice do první etapy bude činit téměř jednu miliardu korun. Náklady na celý projekt, který již byl schválen i ze strany Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy, překročí devět miliard.

Budoucí prestižní adresa?

„Po vzniku nové čtvrti DOCK v brownfieldu po bývalých libeňských docích jsme se rozhodli oživit další nyní zanedbané území v širším centru Prahy. Lokalita pražského Hagiboru přímo navazující na Vinohradskou třídu je naprosto unikátní a vidíme v ní velkou budoucnost. Naším cílem je vytvořit z tohoto místa prestižní adresu. I proto zde nechceme jen stavět další domy, ale pečlivě řešíme koncepci celé čtvrti. Ze zkušeností víme, že kombinace bydlení a pracovního prostředí se vzájemně skvěle doplňují, zde jsme vše rozšířili i o kulturní rozměr,“ vysvětluje Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl. „V projektu Hagibor klademe společně s architekty obrovský důraz na veřejný prostor, na jeho funkčnost, na dostatek městské zeleně a celkové propojení venkovních prostranství s potřebami budoucích obyvatel a nájemců kanceláří.“

Široká občanská vybavenost i dopravní spojení

Projekt Hagibor vyroste na pomezí žádaných rezidenčních čtvrtí Vinohrady a Strašnice, na konci Vinohradské třídy u stanice metra a tramvají. V přímém sousedství se nachází rozsáhlý sportovní areál s multifunkční halou a nově zrekonstruovanými tenisovými kurty. Další možnosti sportovního vyžití, ale i odpočinku nabídnou nový obrovský park a veřejné plochy o rozloze dvou hektarů. Veškerá občanská vybavenost je v blízkém okolí, navíc další nabídka služeb, obchodů, kaváren a restaurací bude přímou součástí projektu. Samozřejmostí je vybudování dětského hřiště, počítá se i s novou mateřskou školkou. Celá lokalita pak bude napojena na městské cyklotrasy.

Důraz na urbanismus a architektonické řešení

Pro projekt Hagibor se spojila dvě mezinárodní architektonická studia – Bogle Architects, vedené Ianem Boglem (podílel se např. na ikonickém londýnském mrakodrapu Swiss Re Tower přezdívaném „Okurka“), a Ian Bryan Architects (IBA). Společně vytvořila vzdušný a světlý prostor, který bude nabízet vyváženou kombinaci designu a funkčnosti. Vše je vyřešeno chytře, s respektem k okolí a důrazem na soukromí budoucích obyvatel. Zástavba celého nyní zanedbaného území byla pečlivě konzultována a schválena ze strany Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Prioritou nové čtvrti Hagibor je pak veřejný prostor – jeho koncepci řídí nejvýznamnější krajinářský architekt současnosti Michel Desvigne, který propojí kancelářské a rezidenční budovy s parkem a všemi venkovními prostranstvími do jednoho harmonického celku. Desvigne je autorem urbanistických řešení, veřejných prostor a parků po celém světě, například v Paříži, Tokiu nebo Detroitu. Veřejné prostranství se stane přirozeným místem pro setkávání a různé akce. V rámci druhé etapy se za přibližně čtyři roky v areálu otevře i kulturně-společenské centrum s multifunkčním sálem, kavárnou, barem a veřejným parkingem v podzemí. V této budově bude sídlit soubor PKF – Prague Philharmonia, který vznikl v roce 1994 z iniciativy proslulého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod názvem Pražská komorní filharmonie.

Související články

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv Crestyl Real Estate, s. r. o.

1) redakčně zkráceno