Pokud máte možnost otevřít své podkroví velkoplošným posuvným střešním prosklením, pak to rozhodně udělejte.

Uživatel ve volném prostoru mezi střechami: nový pohled na střešní prostory jako vzdušné a jedinečné, nikoliv méně praktické

Rodinný developerský projekt v centru Vídně zaujal znamenitým uchopením prostoru střechy a velmi dobrou spoluprací s památkovým úřadem. Vznikly moderně prosklené střešní byty ve dvoře středověkého domu.

Využití potenciálu střešních prostor je samostatnou disciplínou, k jejímž velkým benefitům patří libé emoce spojené s pobytem mezi střechami. Oříškem pro realizátory je pak vizuální otevřenost místnosti a cíl poskytnout uživateli bytu žádoucí výhledy, dostat jej do toho volného prostoru.

Dobře navržené posuvné prosklení střechy dodává bytům jedinečnost, luxusní nádech, velkou porci romantiky a také funkční vstup na střešní balkony. Otec a syn (realizační tým), kteří řídili vídeňskou stavbu společně, kladli důraz na současné technologie tepelně-odrazivých trojskel a celoroční tepelný komfort prostor.

Posuv je hladký, je to radost si okno otevřít

Městské zóny sedlových střech jsou jedinečné, přidaná hodnota jejich genia loci oprávněně vábí nové obyvatele i stavitele. „Tvrdím, že soukromým investorům i developerům se investice do kvalitního a krásného střešního prosklení bohatě vrátí – v prodejní ceně bytu či v radosti z bydlení v něm. Schválně si tyto místnosti představte s jedním či dvěma běžnými typovými střešními okny.“ říká Jakub Formánek za dodavatele prosklení Solara. “Jde to i takto krásně. Taková ateliérová okna definují první dojem z interiéru, je to radost i pro nás výrobce”.

České poradenství, německá certifikace

Posuvná střešní okna Solara PERSPEKTIV, zvolená pro developerský projekt ve Vídni, se mohou otevírat sama neviditelnými elektrootvírači. Systém dešťového senzoru a záložního zdroje zajistí automatické uzavření při dešti i v případě výpadku proudu.

Tyto možnosti řešíme při osobních schůzkách s architekty, na kontrolních dnech staveb, někdy jen po telefonu a emailu přímo se zákazníkem. Napovídáme, jak upravit skla, aby plnila svou funkci během zimních mrazů, ale i při působení letního slunce, jaký systém zastínění je vhodný pro ateliérová okna a který naopak funguje bídně, jak propojit elektrootvírače oken s regulovaným větráním či s inteligentním řízením bytu.“ popisuje Jakub Formánek poradenství k používaným technologiím.  

Kuchyně, pracovna i ložnice v podstřeší mohou být stísněné, a nebo parádní, oblíbené, vzdušné

Posuvná okna Solara PERSPEKTIV jsou certifikovaná v Německu. “Získání německé certifikace IFT Rosenheim pro naše střešní okna samozřejmě zahrnoval dlouhé byrokratické procesy, což si málokdo užívá, ale spolupráce s techniky a inženýry okenářského bavorského institutu probíhala férově a v rovnováze”. Certifikováno bylo v roce 2018 již nové provedení designu oken, vybavené celopřesahovým sklem, ostřejšími konturami profilů a několika dalšími prvky.

Referenční projekty

Na www.solara.cz jsou k dispozici podrobnější technické informace, výkresové podklady a  knihovna referenčních staveb, ze kterých si lze jednoduše vyfiltrovat projekty s posuvnými střešními okny. Referenční projekty zahrnují typová i zcela zakázková provedení oken z Čech, Mnichova a Vídně. Přejeme dobrou inspiraci a dostatek možností pro jedinečné střešní byty. 

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv SOLARA