Ukázka bateriové stanice HES, která je unikátním zařízením vyvinutým společností AERS.

V Jeseníku vzniká největší bateriové úložiště v Česku

Jeseník 11. října (ČTK) - Bateriové úložiště, které bude mít kapacitu 2,9 megawatthodiny a zajistí výhodnější ceny elektrické energie, dokončuje u svého výrobního areálu v Jeseníku společnost Fenix Group. Bateriové úložiště bude příští rok zprovozněno jako součást nového energetického centra, do kterého holding Fenix Group investuje zhruba 80 milionů korun. Uvedl to včera server E15, podle kterého jde zatím o největší bateriové úložiště v Česku.

"Rozšiřujeme stávající bateriové úložiště u našeho jesenického závodu o kapacitě 640 kilowatthodin, nové velkokapacitní zařízení bude fungovat ve dvou čtyřicetistopých kontejnerech. Půjde o největší bateriové úložiště v Česku," uvedl Cyril Svozil junior ze společnosti Aers, dceřiné firmy skupiny Fenix Group. Chytré velkokapacitní baterie umí využívat rozdíly cen v průběhu dne a umožňují elektrickou energii výhodně nakoupit, kvalifikovaně spotřebovat a výhodně prodat.

Výsledkem investice do bateriového úložiště budou podle E15 ceny elektrické energie výrazně nižší, než je běžná fixace nabízená jednotlivými obchodníky. "Vše, co nabídneme našim zákazníkům, tedy v tomto případě i výrobním podnikům, si nejdříve zkoušíme v našem vlastním závodě na pilotních projektech," podotkl majitel Fenix Group Cyril Svozil.

Vedle velkokapacitních bateriových úložišť rozvíjí Fenix Group také menší úložiště pro rodinné domy. Firma začala spolupracovat s automobilkou Škoda Auto a bude využívat použité autobaterie z jejích elektromobilů, které lze dál používat v malých stacionárních úložištích energie. "Právě baterie a úložiště energie by se měly stát do několika let hlavním předmětem činnosti celého holdingu, který vyrostl zejména na tepelných řešeních pro domácnosti," uvedl server.

Skupině Fenix Group z Jeseníku, která patří k předním tuzemským výrobcům a dodavatelům elektrických topných systémů, loni vzrostly tržby meziročně o 20,4 procenta na 1,932 miliardy korun z 1,602 miliardy korun v roce 2020. Loňské tržby byly nejvyšší v historii firmy.

Společnost Fenix Group vznikla v roce 1990. Zaměřuje se na výrobu podlahových a stropních topných fólií, topných kabelů, rohoží, topných panelů a přímotopných elektrických konvektorů. Fenix má nyní své dceřiné společnosti kromě České republiky také na Slovensku, ve Francii, Španělsku, Velké Británii, Norsku, Německu, Polsku a Srbsku. V těchto devíti zemích zaměstnává Fenix Group více než 400 zaměstnanců, z toho bezmála polovinu v České republice.

Autor: ČTK
Foto: archiv Fenix Trading