V Lázních Bělohrad roste Strom života

Nový lázeňský resort roste od počátku března 2008 v Lázních Bělohrad. Areál s názvem Strom života se bude nacházet na východním okraji města v sousedství rybníka Pardoubek a zhruba 150 metrů od stávajícího lázeňského prostoru. Výstavba objektu, jehož investorem jsou Anenské slatinné lázně, a.s., je jako první v České republice realizována technologií POROTHERM DRYFIX. SYSTEM.

Po dokončení se celý lázeňský komplex bude skládat z hlavní pětipatrové budovy, na kterou se kolmo napojí čtyři dvoupodlažní křídla. Areál bude fungovat jako plně nezávislý objekt lázeňské péče se samostatným napojením na dopravní síť i veřejnou infrastrukturu.

Stavba se nyní nachází zhruba v polovině realizace. Práce byly zahájeny letos v březnu, doba výstavby se odhaduje na 15 měsíců. Celková výše investice by měla dosáhnout hodnoty 400 milionů korun.

Vizualizace hlavní budovy lázeňského areálu Strom života

Zdění bez malty

Projekt lázeňského areálu Strom života byl navržen v kombinaci monolitického železobetonu a broušených cihel POROTHERM CB zděných na maltu pro tenké spáry. Při samotné výstavbě se ale poprvé u nás využilo zcela nové technologie POROTHERM CB DRYFIX.SYSTEM, kdy se místo malty pro tenké spáry používá speciální PUR-pěna, jež se aplikuje přímo na broušené cihly. Jedná se přitom o metodu zdění, která u nás nebyla v době přípravy projektu známá.

POROTHERM CB DRYFIX.SYSTEM

Jan Kratochvíl ze stavební firmy Setter, a.s., k tomu říká: „Přestože jsme nikdy předtím podobnou technologií ve spojení s pálenými cihlami nepracovali, zdění probíhalo naprosto bez problémů. Výstavba byla snadná a velmi rychlá.”

Systém POROTHERM DRYFIX.SYSTEM je určen pro výstavbu z broušených cihel POROTHERM CB a zcela mění zavedené technologie zdění z pálených cihel

Oproti zdění na tenkou spáru, jež se u broušených cihel POROTHERM CB také využívá, nabízí práce se systémem DRYFIX několik výhod. „Tato technologie umožňuje zdít i v zimě, a to až do teploty -5 °C,” vysvětluje Ing. Richard Slavík ze společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, která je u nás jediným českým držitelem licence této patentované technologie. „Cihly se spojují speciální pěnou, která se nanáší ve dvou pruzích a cihlu je nutné usadit do 3 minut. Při využití této metody se z pojiva do zdiva nepřenáší žádná vlhkost, proto mohou ihned následovat další práce.

Nová technologie představuje systém zdění bez malty, při němž nedochází k žádnému přenášení vlhkosti z pojiva do zdiva

Pro samotné zdění stačí jen dózu s pěnou dobře protřepat a nasadit na aplikační pistoli. Realizace zdiva touto metodou je velice rychlá a přesná, navíc se zpočátku obejde bez přívodu vody či elektřiny.

Komfort i soukromí

Areál Stromu života se rozkládá na ploše větší než 16 000 metrů čtverečných a zastavěná plocha činí víc než 3 800 metrů čtverečních. Tento resort nabídne lázeňské procedury a řadu dalších aktivit asi 150 hotelovým hostům i ambulantním klientům, kteří zde stráví svůj volný čas ve wellness centru, orientálních lázních či prožijí příjemný večer v dobré restauraci.

K dispozici je zde 64 dvoulůžkových pokojů, 3 bezbariérové pokoje pro lidi s tělesným handicapem a 6 apartmánů. Hosté mohou trávit volný čas v bazénu, či na letní terase, je možné zde pořádat konference či rodinné oslavy. Samozřejmostí je plně bezbariérový přístup do celého areálu.

Ze vstupní haly v přízemí je přístup do restaurací, lobby baru a do procedurální části resortu. Prosklená dvoupatrová kolonáda spojuje hlavní budovu s jednotlivými paprsky, ve kterých je situován víceúčelový sál, bazén, wellness procedury, Oriental Spa, slatinné procedury, fyzioterapie i dětský koutek Pokoje hostů jsou umístěny v posledních třech patrech hlavní budovy tak, aby běžný provoz nerušil klienty. Celá stavba je koncipována tak, aby poskytovala komfort a soukromí a zároveň nabídla hostům co nejvíce aktivit pod jednou střechou.

Pracovat je možné i v zimě, a to až do -5 °C

Lázeňská péče a lázeňská turistika

Lázeňský program se bude zaměřovat na programy sloužící rekondici a rehabilitaci, snižování nadváhy, wellness programy a programy pro rodiny s dětmi. K dispozici by měla být stomatologická ambulance i kadeřnictví.

Nový areál vyrůstá v těsné blízkosti stávajícího lázeňského komplexu. Hosté proto budou moci dle potřeby využívat i další zařízení, jako například bazénový pavilon či profesionální minigolfové hřiště. Výhodou je také možnost vstupu do lázeňského parku Bažantnice.

Harmonie přírody a terapie

Kromě nadstandardního komplexu lázeňských služeb nabídne resort svým hostům možnost vnímat okolní přírodu, do které je hotel zasazen. Toto ještě umocní využití přírodních materiálů, které zjemní vzhled budovy. Na římsy a pergoly bude využito dřevo a na plochách okolo hotelu se objeví kámen, zajímavé dřeviny a keře tak, aby neobvyklá budova měla i své zajímavé okolí.

Ačkoliv je dnes stavba teprve za svojí polovinou, již nyní je vidět, že zde vzniká luxusní lázeňský komplex se zajímavou atmosférou.

Investor: Anenské slatinné lázně, a.s., Lázně Bělohrad
Generální dodavatel: VW Wachal, a.s., Kroměříž
Realizace zdiva POROTHERM: Setter, a.s., Čistá u Horek
Hlavní projektant: LT Projekt Brno
Architektonické řešení: ADAM architects, s.r.o.
Autor:
Foto: Archiv firmy