V novém Studiu bydlení a designu Sokolovská se představila stará i nová cihla

Jak jsme již zmínili v článku „V Praze se otevřelo nové studio bydlení a designu”, v programu letošního Designbloku bylo rovněž otevření nového Studia bydlení a designu Sokolovská. Společně s prestižními značkami interiérového designu se tu objevilo také centrum hrubé výstavby zastoupené značkou HELUZ. Ne náhodou.

Podíváme-li se do historie budovy, kde se Studio nachází, zjistíme, že se jedná o prvorepublikovou stavbu, tedy stavbu dnes již téměř 90letou, kde cihla tvořila základ a přežila několik generací. Vidět to je při návštěvě hned na několika místech, která byla pro návštěvníky odkryta a kde si můžete všimnout nejen plných pálených cihel, ale také způsob zdění.

Původní zdivo
Chodba v suterénu

Centrum hrubé výstavby se značkou HELUZ

Společně se starou cihlou tu však návštěvník uvidí také současnou cihlu. Na instalovaném fragmentu zdi domu je představen hned celý přehled sortimentu, který je nejširší na domácím trhu. Konkrétně jde o vodorovné i svislé konstrukce, speciální prvky, cihelné komíny, stropy a další. Za pozornost stojí i jedinečné nepálené cihly, které ocení příznivci ekologického trendu stavění, či cihly s nejlepšími tepelněizolačními vlastnostmi na našem trhu, v nichž je již zabudována izolace a které proto nevyžadují dodatečné zateplení.

Dřívější kotelna
Takto vypadá dnes bývalá kotelna

Na setkání s novináři Ing. Petr Stejskal, obchodní a marketingový ředitel společnosti Heluz, k Centru řekl: „Centrum hrubé výstavby je výjimečným počinem, jehož cílem je ukázat, jak významně je vysněný domov a jeho užitné vlastnosti závislý na zvoleném konstrukčním materiálu. Vidím zde symbolickou spojitost právě s funkcionalistickou etapou, v níž Sokolovská vznikla. Kvalita a náročný výběr materiálu každého použitého prvku byla zásadní v jejich nadčasovém přístupu k architektuře i designu a je inspirativní dosud. Stejně jako se změnily nároky současných uživatelů, musela projít zásadním vývojem i ta nejzákladnější součást každé stavby, cihelný systém. Trendem současnosti je úsporné a zároveň zdravé bydlení, efektivní a snadná výstavba a variabilita individuálních řešení. Společnost Heluz v centru hrubé výstavby názorně ukazuje, jak značným vývojem prošla cihla za posledních několik let. Při zachování všech tradičních výhod přírodního materiálu získala nové vlastnosti, které z ní tvoří velmi moderní konstrukční systém uspokojující i ty nejvyšší nároky současné architektury.

Závěr

Při návštěvě Studia si návštěvník určitě všimne staré a nové cihly a uvědomí si, že krásné interiérové věci jsou velmi důležité, ale základem všeho je kvalitní stavební materiál, ze kterého je samotný dům či byt postaven. Je to, jako když chcete doma umístit krásnou květinu, chcete ji dát do krásné vázy.

¹) Redakčně upravila Helena Hejhálková
Autor: Bc. Eliška Klimešová
Foto: Archiv autora