V zrekonstruované vile továrníka Volmana to opět žije
V roce 1938 byla kousek od Prahy postavena jedna z nejkrásnějších a nejdražších vil první republiky, kterou šlo srovnávat snad jen s brněnskou vilou Tugendhat. Čtyřicet let nevšímavosti však proměnilo majestátní dům v něco, co připomínalo prvorepublikovou ideu jen vzdáleně. Chátrající objekt se ale dočkal šťastného konce. Prošel citlivou rekonstrukcí, která mu vrátila původní lesk a šarm.
V Čelákovicicích, malebném městečku v blízkosti Prahy, se ukrývá jedna z nejvýraznějších staveb první republiky, Volmanova vila. Impozantní budova se rozprostírá v anglickém parku kolem romantické řeky Labe. Průmyslník Josef Volman, pro něhož byl objekt stavěn, mohl díky svým zdrojům oslovit kohokoliv ze zahraničí, ale rozhodl se poptat mladých a pokrokových architektů z Československa. Výsledkem byl pozoruhodný skvost funkcionalistické architektury, který však od 90. let chátral a kterému vdechli život až noví majitelé ve spolupráci s architektem Markem Tichým a jeho týmem ze studia TaK Architects. Rozsáhlé opravy trvající přes 15 let byly dokončeny v roce 2018 a v září roku 2022 byla vila otevřena veřejnosti. Dnes je vila jednou z několika mála přístupných tuzemských objektů postavených v exteriéru i interiéru ve stylu (tzv. pocitového) funkcionalismu.
Objekt navštěvovala smetánka, v parku jezdívala na koni dcera továrníka
Vilu si nechal postavit továrník a mecenáš Josef Volman už v roce 1928. „Jeho strojírenský podnik J. Volman, a.s., který na počátku čtyřicátých let zaměstnával přes 3 000 lidí a měl zastoupení ve 35 zemích světa, vybudoval prakticky z ničeho. Do povědomí se továrník zapsal jako dobrý člověk a mecenáš, který ochotně a štědře podporoval město, ve kterém žil, stejně jako nejrůznější spolky a zájmové organizace,” dozvídáme se od současných majitelů objektu [1]. Tuto majestátní a nákladnou vilu navrhli v letech 1938–1939 mladí avantgardní architekti Karel Janů a Jiří Štursa. Měli na stavbu na tehdejší dobu velkorysý rozpočet milion prvorepublikových korun. „Podle historky, kterou nám vyprávěla paní docentka Sedláková, přišli Štursa a Janů za Volmanem a říkali mu, že je to dobré, že ušetří 200 tisíc. A on jim řekl, že když chce prostavět milion, znamená to milion. Proto u vstupu vznikla stěna z luxferů, která původně vůbec v plánu nebyla,” dozvídáme se z karlínského magazínu Pročne [2]. Na architektonickém návrhu spolupracoval podle informací Památkového katalogu i sám Josef Volman [3]. Stavitelem byl český architekt a projektant Karel Bíbr.
Skvost českého funkcionalismu
Honosný objekt dokazuje, jak jeho tvůrci velmi dobře znali tehdejší evropské trendy a dokázali je zpracovat do výjimečné stavby. Dům se vyznačuje jednoduchým a elegantním designem. Jeho fasáda je převážně bílá s minimalistickými průčelími a geometrickými tvary. Velká okna propouštějí do interiéru dostatek přirozeného světla a vytvářejí spojení mezi exteriérem a interiérem. Budova má obrovskou střešní terasu s větrolamy a záhonem a téměř z každé místnosti lze vyjít na venkovní terasy. Také interiér pokračuje v duchu funkcionalismu s jednoduchými, ale efektivními dispozicemi prostor. Uvnitř najdete bohatou mozaiku luxusních materiálů – mramor, chrom i exotické dřevo.
Objektu hrozilo stržení jednoho křídla
Významný továrník si ale krás vily příliš neužil – zemřel v roce 1943 v pouhých 59 letech. Až do komunistického převratu poté bydlela ve vile jeho dcera Ludmila se svým manželem, jež zároveň převzala i vedení závodu. Po vystěhování rodiny komunisty získal areál národní podnik TOS Čelákovice. Budova následně sloužila k různým společenským akcím. V letech 1952 až 1990 se zde nacházela mateřská školka pro děti zaměstnanců národního podniku. Poté se objekt stal cílem řádění vandalů a postupně chátral.
„Pro mne je stavba autentickým dílem, plným výtvarnosti a exprese. Na pohled domem s jednoznačným konceptem a řádem, uvnitř uvolněnou kompozicí tvarů, materiálů a barev, která pracuje se světlem jako čtvrtým rozměrem. Tím nabízí v každou denní dobu odlišný a jedinečný vjem prostoru,” dodává architekt Marek Tichý pro web vily Volman [4].
V rekonstruovaných prostorech to opět žije
Život vile vdechli až její noví majitelé a rekonstrukce vedená arch. Markem Tichým ze studia TaK Architects v letech 2012–2015. „Objekt jsme s podporou vlastníků v průběhu 10 let podrobili detailnímu průzkumu s týmem historiků, restaurátorů a specialistů na netradiční technologie. Následně jsme po zodpovědné diskuzi s památkáři připravili projekt oprav, který jsme po malých částech postupně realizovali. Toto skládání střípků a jejich doplňování o části ztracené v historii nebo vyžádané dnešní dobou bylo časově nesmírně náročnou úlohou,” doplňuje architektonické studio TaK Architects [5]. Tento počin byl oceněn Cenou poroty v soutěži Stavba roku v kategorii rekonstrukce. Za kurátorským vedením dokonce stojí jedna z dcer majitelů a předsedkyně spolku Volmanova vila, Zuzana Kadlečková. V září 2022 se vila připojila do katalogu moderní architektury Iconic Houses a otevřela návštěvníkům prohlídkový okruh. V reprezentativních prostorech se můžete i ubytovat nebo si je pronajmout.
Na znovuzrozenou památku moderní architektury se můžete přijít podívat osobně – ať už rámci komentovaných prohlídek, besed, koncertů či divadelních představení. Majitelé zde pořádají i „Spaní pod hvězdami”, které kombinuje architekturu s gastronomickým zážitkem, jógou a hudbou [6].
Volmanova vila v Čelákovicích je dokonalou ukázkou pocitového funkcionalismu. Díky citlivé rekonstrukci a píli jejich nových majitelů se do budovy vrátil étos první republiky. Až budete mít cestu okolo Čelákovic, nezapomeňte se zde zastavit a prohlédnout si klenot české architektonické historie na vlastní oči.
Záhadné stavby světa a jejich české alternativy: od Stonehenge po pyramidy!
Odkryjte s námi tajemství tří starověkých megastaveb, které dodnes fascinují celý svět. Jakou technologií byl postaven Stonehenge, jaký účel měly pyramidy a jak je to se svahovými…
Zdroje:
[1] Vila Volman. Oficiální facebookové stránky vily. www.facebook.com/vilavolman
[2] MAREŠOVÁ, Gabriela: Pro pana továrníka. Vila Josefa Volmana patří po rekonstrukci k architektonické špičce. procne.hn.cz
[3] Volmanova vila. Památkový katalog. pamatkovykatalog.cz
[4] O vile. Vila Volman. www.vilavolman.cz
[5] Volmanova vila. Tak2022. www.tak2002.cz
[6] Prohlídky vily. Vila Volman. www.vilavolman.cz