Bílá patří mezi tradiční vánoční barvy. Zkuste ji letos ozvláštnit třeba pastelově růžovou… Autor: OlgaOzik, Shutterstock
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Vánoce roku 2019: V kurzu je bílá barva a přírodní prvky

Adventní čas je v plném proudu, a tak je nejvyšší chvíle na přípravu vánočního interiéru, a především na zdobení stromku. Pokud se při vánoční výzdobě řídíte aktuálními trendy, pak zbystřete! Letošním hitem je bílá barva a návrat k tradičním staročeským Vánocům.

Barvou Vánoc je bílá

Těžko bychom hledali typičtější vánoční barvu, než je právě bílá – ­představitelka míru, čistoty a především nevinnosti. Bílá barva se znovu vrací do popředí a nechává za sebou trendy z minulých let, kterými byly například odvážná zlatá nebo mix celého barevného spektra. Byt či dům a samozřejmě stromeček si tak můžete vyzdobit dekoracemi v jediné barvě – decentní bílé. Pokud ale přesto uvažujete nad tím, čím bílý stromek ozvláštnit, popřemýšlejte například o elegantní béžové, nebo modré, i ta je hitem nastávajících vánočních svátků. Neváhejte také bílou klidně zkombinovat třeba s pastelovými odstíny - jako vhodná se jeví jemná růžová. Bílá by každopádně neměla v rámci vánočního zdobení vašeho příbytku chybět.Dokonale bude vypadat též zasněžený stromeček. Ten koupíte buďto umělý nebo můžete nastříkat speciálním sprejem stromek živý.

Okouzlující modrá

Modrá barva je s Vánoci spjata více, než si možná myslíte. Právě její odstíny jsou spojovány s Panenkou Marií. Modré odstíny navozují v lidech klid, dokážou zklidnit stres a jakékoliv nežádoucí napětí, takže by se dalo říct, že modrá je pro pohodovou vánoční atmosféru naprosto ideální! Nebojte se klidně zkombinovat několik modrých odstínů dohromady. Jsme si jisti, že vás modré Vánoce okouzlí.

Modrá barva je o Vánocích spojována s Pannou Marií. Nebojte se jí a zařaďte ji do svého svátečního interiéru klidně také. autor: levgeniy Meyer

Tajemná fialová či purpurová

Hledáte-li jinou, veselejší variantu, zkuste byt vyzdobit třeba odstíny fialové. Právě ta jse považována za původní barvu adventu, protože fialových odstínů byla roucha kněžích. Tmavší fialová působí svátečně a její světlejší odstíny jsou romantické. Na stromku se tak mohou objevit kombinace fialových odstínů, kouzelná fialovo-bílá kombinace či variace fialové a zlaté. Purpurová promění vaše Vánoce ve skutečnou slavnost a navodí tajemnou atmosféru. Záleží jen na vás, jestli bude nakonec interiéru zcela vévodit, či pouze doplní převážně bílý interiér.

Purpurová a fialová se hodí jak na vánoční stromek, tak jako barva svátečního prostírání. Autor: symbiot, Shutterstock

Návrat k tradicím a přírodě

V posledních letech se lidé navrací zpět k přírodě a jinak tomu není ani v případě letošních vánočních trendů. V dobách minulých býval tento způsob dokonce jediným, jak bezplatně ozvláštnit každou, i tu nejchudší domácnost. Pokud i vy milujete tradiční staročeské Vánoce, není nic jednoduššího, než zapátrat ve sklepě nebo na půdě a vytáhnout z krabic klasické ozdoby z dřeva, skla či slámy. Tyto stylové přírodní dekorace lze také zakoupit nebo dokonce vyrobit. Při výrobě dekorací můžete zapojit děti a užít si s nimi tu pravou atmosféru Vánoc. Výsledkem bude dekorace vyráběná srdcem a posilující rodinnou pospolitost. Jako ozdoby poslouží usušené plátky jablíček nebo pomerančů, šišky, perníčky, vločky z papíru, nebo dekorace ušité ze zbytků látek. Přírodní dekorace se nemusí objevit pouze na stromečku, ozdobit lze jimi i štědrovečerní stůl. Stačí vyrazit na procházku do lesa a nasbírat šišky, bukvice, větvičky, ale i kusy dřeva.

Na dveřích se výborně uplatní třeba vlastnoručně vyrobený věnec, na kterém můžete využít i kombinaci přírodních materiálů s klasickými baňkami. autor: Fusionstudio, Shutterstock

Vánoční záře

Ať už jste se rozhodli pro jakékoliv barevné schéma, nezapomínejte na dostatek zářivých světýlek, které o Vánocích rozhodně nesmí chybět! Světelné řetězy na stromečku, v okně nebo světýlka naaranžovaná v prázdné vysoké sklenici nevyjdou nikdy z módy. Domov prosvětlí i LED světelné stromky, světelné krápníky či dekorace na stůl. Tento rok jsou v kurzu světelné řetězy s bílými LED diodami, které navozují zimní chvilky pohody.

Kromě trendových kousků směle využijte při vánočním dekorování i tradiční rodinné ozdoby, které vám připomenou vaše dětství a navodí příjemné vzpomínky. Autor: Jeanette Dietl, Shutterstock

Vánoce plné zvyků

V této uspěchané době je velmi důležité udržovat rodinnou pohodu jak to jen jde. Nezapomínejte proto ani na tradiční zvyky, které znáte ze svého dětství a klidně přidejte i některé nové. Mnohdy postačí zazpívat si společně koledu a pozorně naslouchat jejímu moudrému textu. Zkrátka, obklopte se vánočním kouzlem jak nejvíce to jen jde. A prožijte nádherný sváteční čas.

Související články

Autor: Kateřina Slezáková 1)
Foto: Shutterstock

1) překlad: Helena Široká