Spojení zelené s růžovou vůbec nemusí působit divoce. Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

5+1 interiérových trendů roku 2020

Čas nelze zastavit a rok 2019 se nezadržitelně blíží ke svému konci. S příchodem roku dalšího však přichází nové trendy. Novinky, které budou vévodit interiérům, byly k vidění i na letošním Milánském a Pražském Design Weeku. Ať už jste z těch, kteří jsou rádi v obraze, nebo vás čeká zařizování bytu či domu, nechte se inspirovat. Možná některý z trendů uchvátí i vás.

Záplavy růžové

Růžová, lila nebo fialová doposud nepatřily mezi nejpoužívanější barvy v interiérovém designu. Rok 2020 jim ale hraje do karet. Něžné dívčí barvy ozvláštní místnost a dodají jí šmrnc. Růžová společně s fialovou poslouží jako hlavní barevné schéma, ale i ve formě doplňků. A ačkoliv odstíny růžové a fialové mohou skvěle doplnit i typicky neutrální barvy, příští rok se prosadí zejména spojení pastelové růžové s tlumenou zelenou. Tuto barevnou kombinaci lze použít v jídelnách, kuchyních i ložnicích.

Nestárnoucí šedá

Kombinace růžové s petrolejově zelenou ale není pro každého. Designéři proto nezapomněli představit i jiné barvy. Příští rok se mimo jiné ponese ve znamení elegantní šedé a jejích odstínů. Šedivou nepodceňujte; ačkoliv se jedná o neutrální barvu, s interiérem dokáže divy. Její výhodou je, že každé její zabarvení vytvoří v interiéru základ, který umožňuje použití dalších barev.

Udržitelné bydlení a přírodní motivy

Ochrana životního prostředí a udržitelnost se stávají hlavní otázkou i v interiérovém designu. V Evropě se začínají stavět domy z takzvaného konopného betonu a interiér domu či bytu může být zařízen alespoň z části tak, aby neškodil životnímu prostředí. Skvělou volbou jsou přírodní materiály jako kámen, dřevo, textil, ale i sláma či vlna. Právě ty patří mezi zástupce eko-stylu, jenž vyjadřuje úctu a zodpovědnost k přírodě. V praxi to může vypadat třeba takto: korková či bambusová podlaha, na oknech rolety z přírodních textilií nebo paletový nábytek. V eko interiéru by také neměla chybět spousta živých rostlin. Velmi zajímavým příkladem, který potvrzuje fakt, že přírodně lze bydlet i ve městě, popisuje článek Světlo, zeleň a přirozený koloběh přírody v rezidenci Aquas Perma Solar Firma.

Přírodní materiály lze sladit s mnoha styly jako je třeba skandinávský, venkovský, nebo vintage. Zdroj: Iryna Kalamurza, Shutterstock

3D tapety

Přírodní motivy se budou v roce 2020 objevovat i na stěnách ve formě tapet či jako potisk textilií. Právě stěny a jejich vzhled budou v následujícím roce středem pozornosti. Do módy se totiž vrací 3D tapety. Vynikají prostorovým zvětšením místnosti. Dnes už je na trhu nespočet typů a motivů tapet, záleží jen na vašem vkusu.

Čelo postele

Plánujete zařizování ložnice? Máme pro vás trendy tip – kupte si postel s čalouněným nebo koženým čelem. Pokud už však jednu doma máte, postačí doplnit ji o záhlaví, které nainstalujete na zeď za postel. Jedná se o vysoce efektní designový prvek, jenž pozvedne každou ložnici o úroveň výše.

Možná vás samotné překvapí, co dokáže čelo za postelí udělat s celkovým vzhledem interiéru. Autor: Pierre-Yves Babelon, Shutterstock

Styl, kde neplatí pravidla

A na závěr něco pozitivního! Ačkoliv bude příštímu roku vládnout minimalismus či eko styl, návrháři představili trend, který nezná hranic. V příštím roce budou totiž v kurzu hravé kombinace nejrůznějších materiálů, vzorů i barev. Na své si tak přijdou milovníci kreativity. Můžete si svůj byt zařídit, jak divoce chcete, a to vše pod záštitou trendů pocházejících od předních světových designérů.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock