Veletrh Střechy-Solar-Řemeslo se letos konal ve dnech 15.-17. února.

Veletrh Střechy-Solar-Řemeslo oslavil 25. výročí od svého vzniku

Veletrh Střechy-Solar-Řemeslo oslavil ve dnech 15. až 17. února 2024 své významné jubileum - 25. výročí od svého vzniku. Co do rozsahu výstavní plochy byl veletrh největší za dobu své existence. Rekord byl zaznamenán i v počtu zahraničních vystavovatelů a i v počtu přihlášených produktových novinek do soutěže o nejlepší exponáty veletrhu. Do prostor pražského letňanského výstaviště zavítalo na 23 tisíc návštěvníků.

K vidění bylo široké spektrum výrobků a technologií z oblasti střech, solárních systémů a dalších trendů pro úspory energií. Své novinky představilo 163 výrobců a dodavatelů z 9 zemí v oblasti střešních materiálů, nářadí a systémů pro úspory energií. Na souběžných akcích For Pasiv a For Wood, které se věnují oboru dřevostaveb, nízkoenergetických a pasivních domů, se prezentovalo dalších 160 firem. Soubor veletrhů tak nabídl komplexní řešení napříč celým oborem střech a úsporného bydlení.

Své novinky představilo 163 výrobců a dodavatelů z 9 zemí v oblasti střešních materiálů, nářadí a systémů pro úspory energií

Celým programem se prolínalo téma bezpečnosti střech, na kterých je instalovaná fotovoltaika, včetně doporučení a rad z praxe pro pořízení fotovoltaické elektrárny a bateriových systémů.

Konference izolace 2024

Již 25. ročník konference Izolace s tématem Poruchy nejen fotovoltaické aneb co střecha nevydrží, kterou pořádala společnost A.W.A.L., byla opět zcela zaplněna. A tradičně došlo k vyhlášení výsledků již 13. ročníku soutěže studentských prací věnovaných střechám s názvem Memoriál Antonína Fajkoše.

Konference aktuální trendy v oblasti bezpečnosti fotovoltaiky a akumulace

Na konferenci, kterou zorganizovala Solární asociace, zaznělo mnoho užitečných témat o bezpečnosti střech a na co se zaměřit při instalaci FVE na střechu. Zmíněny byly nové metody detekce a hašení nejen elektrických rozvodů, řešena byla bezpečnost bateriových úložišť a závěr konference patřil možnostem využití bateriových úložišť ve spojení se spotovým trhem.

Fórum 2024 – fotovoltaika a bezpečnost staveb

I třetí velká konference, respektive Fórum, které organizovala Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, proběhlo v plně obsazeném sále druhý veletržní den. Řešily se právní předpisy a technické normy související s instalací fotovoltaických elektráren na střechách a fasádách budov, technické vybavení FVE, elektrické instalace FVE, ochrana před bleskem, zkušenosti z realizace FVE a zkušenosti z požárních zásahů.

Proběhlo mnoho dalších přednášek a seminářů, například o aktuálních trendech v realizaci zelených střech a fasád, jak předcházet chybám u plochých střech nebo přednášky týkající se energetiky a ekonomiky rodinných domů, bytových domů a obcí, optimalizace provozu včetně dotací, komunitní energetiky i agrofotovoltaiky. Nechyběly ani doprovodné aktivity, například bezplatná poradenská centra, Festival dřeva a nářádí a také různé soutěže pro návštěvníky.

Soutěže a ocenění

Ocenění Osobnost střechařského oboru, které pořadatel veletrhu udělil již podesáté, získal pan Jiří Langner. Pan Langner stojí za vznikem a dalším rozvojem rodinné firmy Krolan, která v těchto dnech slaví 30 let na trhu a může být po všech stránkách vzorem pro ostatní. O soutěži Zlatá taška 2024 jsme již psali (viz odkaz výš).

K vidění bylo široké spektrum výrobků a technologií z oblasti střech, solárních systémů a dalších trendů pro úspory energií.

K 25. jubileu byl pro všechny připraven dárek v podobě nového portálu NAŠE STŘECHA, který je primárně určen koncovým zákazníkům,  ale je otevřen všem, které problematika střech a moderního bydlení zajímá. Jednou ročně osobně na veletrhu, po zbytek roku denně na www.nasestrecha.cz.

Další ročník veletrhu Střechy-Solar-Řemeslo se bude konat ve dnech 6.–8. února 2025.

Na videoreportáž se můžete podívat zde: zde

Autor: Ing. Jitka Šefránková 1)
Foto: Ing. Kateřina Kočická, video: Ing. Kateřina Kočická

1) redakčně upravila Mgr. Zuzana Fajfrová