Foto: Mabeline72, Shutterstock

Vraťte krásu starým dveřím aneb Renovace interiérových dveří krok za krokem

Žádné interiérové dveře nezůstanou krásné věčně. Pokud už vaše dveře neplní svou estetickou funkci a vypadají spíše žalostně, je nejvyšší čas na jejich výměnu nebo renovaci. Tu můžete nechat na profesionálovi, což se často nevyplatí, nebo se do ní pustit sami. Jestli jste se rozhodli pro druhou možnost, máme pro vás několik tipů.

Zvažte stupeň poškození

Způsob renovace se odvíjí od stupně poškození a opotřebení dveří. V podstatě existují dvě možnosti renovace dveří: tapetou nebo fólií, případně klasicky pomocí nátěru. Oba případy vyžadují alespoň minimum zručnosti a času. Pozor ale na to, že renovací řešíme jen vnější vrstvu dveří. Konstrukce dveří zůstává původní. Čím starší dveře jsou, tím rychleji jejich vnitřní konstrukce ztrácí užitné vlastnosti, jako je mechanická odolnost či izolace hluku. Je tedy třeba zvážit pro a proti, kdy se do renovace pustit a kdy by bylo příhodnější investovat do nových interiérových dveří.

Nechat si obyčejné dveře zrenovovat od profesionálů se nevyplatí. Za cenu renovace byste mohli mít dveře nové. Zdroj: visivastudio, Shutterstock

Zázračné retušovací fixy

Než se pustíte do renovace v pravém slova smyslu, ještě chvíli vyčkejte. Na dveře dýhované nebo laminátové, které mají jen drobné oděrky nebo nepatrné defekty, mnohdy postačí aplikovat jen truhlářský vosk v požadované barvě nebo speciální retušovací fixy, které běžně najdete v klasickém hobby marketu. Tyčinka z tvrdého tavitelného vosku umožňuje jednoduše zakrýt či opravit drobné nedokonalosti na povrchu dveří i podlah. Retušovací tyčinky se dnes vyrábějí v nepřeberném množství odstínů a jedna vás vyjde na necelých 50 korun. Fixy lze použít i na zárubně nebo okenní rámy.

Pokud už se rozhodnete pro renovaci dveří, popřemýšlejte také nad zakoupením nového kování. Když vdechnete nový život starým dveřím, vypadá na nich původní kování poněkud nepatřičně. Zdroj: Grigvovan, Shutterstock

Renovace tapetou či folií

Renovace dveří tapetou nebo fólií je poměrně rychlá, ale pozor na pečlivost provedení, aby výsledek nepůsobil lacině nebo uměle. Celý princip této renovace spočívá v potažení dveří speciální fólií (nebo tapetou). Dveřní fólie jsou vyráběny přímo k účelu renovace dveří a jsou oblíbené pro poměr nízké ceny a výsledného efektu. Za samolepicí fólii ve standardizovaném rozměru dveří dnes zaplatíte něco okolo 300 Kč. Podobně poslouží i klasická samolepicí tapeta.  U ní ale existuje riziko, že nebude na povrchu dveří držet. Dnes najdete ve specializovaných obchodech nebo na internetu nepřeberné množství druhů a motivů fólií na dveře. Stačí si jen vybrat. Mezi nejpopulárnější patří dekory v imitaci dřeva.

Renovace dveří pomocí fólie nebo tapety vyžaduje přesné měření a nalepení, jen tak bude stát výsledek za to. Zdroj: archideaphoto, Shutterstock

Renovace nátěrem

Další variantou je renovace dveří pomocí nátěru. Tento způsob znovunavrácení pěkného vzhledu dveřím je o něco dražší, náročnější na čas a zručnost, ale výsledek je přirozený.  Začněte sundáním kliky a kování. Následně se zbavte původního nátěru, ať už pomocí smirkového papíru nebo brusky. Laku se zbavíte též pomocí špachtle a horkovzdušné pistole. Namiřte pistoli na lak, který se v daném místě zahřeje, díky čemuž ho poté snadno seškrábnete kovovou špachtlí.

Po odstranění původního nátěru je potřeba dveře pečlivě odmastit a očistit od špíny a veškerého prachu. Pokud se na vašich dveřích objevují rýhy a škrábance, nezapomeňte je vyplnit dostatečným množstvím truhlářského tmelu. Ten se dá buďto koupit v obchodě, nebo si jej můžeme sami doma vyrobit. Postačí spolu smíchat syntetickou pryskyřici a prachové piliny. Přečnívající kousky tmelu poté obruste elektrickou bruskou. Brusku je vhodné použít na celou plochu dveří, čímž si jejich povrch připravíte na barvení.

Závěrečnou fází renovace dveří je pochopitelně jejich natření vybranou barvou. Obecně se doporučuje provádět nátěr dvakrát, přičemž druhý nátěr je dobré vést v protisměru. Tím je zajištěn rovnoměrný a hezký nátěr. Podobně jako u renovace parket, je nutné i u dveří nechat barvu důkladně proschnout. Řiďte se pokyny uvedenými na zakoupené barvě. Po zaschnutí barvy můžete na dveře pro efekt ještě nanést lak. Obdobným způsobem lze renovovat i vstupní dřevěné dveře. U nich ještě nezapomeňte po řádném zaschnutí barvy na lehké přebroušení a následně nátěr povrchovou barvou, která dveře ochrání před povětrnostními vlivy.

Pro dokonalý výsledek bez šmouh se obecně doporučuje na dveřích provést dva nátěry. Zdroj: Sofia Iartseva, Shutterstock

Obklad kovové zárubně

Pokud vás nenadchla ani jedna z nabízených variant renovací dveří, máme pro vás ještě jeden speciální tip. Cenově nejnákladnějším, ale zato velice elegantním řešením, je takzvaný obklad kovové čili ocelové zárubně (OKZ) spolu s novými dveřmi. Jedná se v podstatě o dřevěné obložky, jež se montují přímo na ocelovou zárubeň. V tomto případě není nutné stará futra vybourávat.

Obklad kovové zárubně je skvělým řešením pro ty, kteří nechtějí bourat stará ocelová futra.  Svou konstrukcí umožňuje obklad zachování původní šířky dveřního křídla. Zdroj: ungvar, Shutterstock
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock