Střešní okno RotoQ Q4 má při zasklení trojsklem Uw hodnotu 0,77 W/(m²K).

Vyplatí se investovat do kvalitních střešních oken?

Přirozené světlo, čerstvý vzduch, nižší náklady na energie. To jsou jen některé z výhod střešních oken. Pokud do interiéru dostaneme více denního světla, místnosti se opticky zvětší a zútulní. Střešní okna navíc propustí přibližně dvakrát více denního světla než stejně velká svislá okna.

Díky sklonu a optimální poloze vůči slunci využívají střešní okna obnovitelný zdroj energie – sluneční světlo. Tím snižují potřebu umělého osvětlení v interiéru a omezují spotřebu elektrické energie.

Další výhodou je možnost odvětrání tepla a přívod čerstvého vzduchu. Větrat můžete i řízeně, a to díky napojení střešních oken na chytrou domácnost. V horkých letních dnech vás tak přivítá příjemné klima i bez klimatizace. Střešní okna ROTO lze napojit na vaše stávající smart home systémy. Pokud již máte nainstalovaná manuální střešní okna nezoufejte, i ta lze dodatečně elektrifikovat a automatizovat.

Nižší náklady na vytápění

Nejen v letních měsících jsou střešní okna vystavena extrémním výkyvům teplot. V létě dochází k přehřívání, v zimě naopak hrozí úniky tepla. Střešní okno s vynikajícími tepelně izolačními parametry, které je zároveň správně namontováno, minimalizuje pronikání chladného vzduchu a únik tepla z interiéru. Tyto parametry splňuje okno RotoQ Q4. Má při zasklení trojsklem Uw hodnotu 0,77 W/(m2K). Díky tzv. klik systému se u tohoto okna navíc minimalizují chyby při montáži. Snižujete tak náklady na vytápění v zimních měsících a zároveň zvyšujete energetickou účinnost celé budovy.

Pro docílení ideálního prosvětlení lze kombinovat více typů oken s různým způsobem otevírání.

Správný výběr

Máte-li být se svou investicí spokojení, je důležité zvolit správný materiál a typ okna. Zvažte rozměry pokoje, orientaci oken, způsob jejich otevírání i typ zasklení. Základní pravidlo zní: abyste zajistili optimální prosvětlení, celková plocha oken by měla tvořit minimálně 10 % plochy místnosti. Ideálního prosvětlení docílíte např. i sestavou střešních oken. Kombinovat můžete typy oken s různým způsobem otevírání – např. kyvné okno Designo R6 a výklopné/kyvné okno Designo R8. Zejména druhý jmenovaný typ vám zajistí svobodu pohybu po místnosti díky otevírání křídla v horní hraně rámu.

Co se materiálu okenních profilů týče, v pokojích se zvýšenou vlhkostí dejte přednost celoplastovému oknu před dřevem. Daný materiál se velice snadno udržuje a zmíněné dřevo už dnes svým vzhledem dokáže věrně imitovat. V nabídce firmy ROTO najdete dekor borovice, zlatého dubu nebo ořechu. U dřevěných oken jistě oceníte možnost jakékoli barvy RAL, jež dodá interiéru ten správný glanc.

Aby se interiér v létě zbytečně nepřehříval, doporučujeme kromě zasklení s co nejnižším Uw doplnit okno i o venkovní doplňky. Mezi nejefektivnější patří lamelová roleta ZRO, dostupná v manuální i elektrické variantě nebo na solární pohon. Její služby oceníte nejen uprostřed parného léta, ale také v mrazech, kdy slouží jako další izolant. Vedle ochrany před nežádoucími vlivy počasí má i funkci bezpečnostní, protože případným zlodějům znesnadní vloupání.

Vnější lamelová roleta ZRO, dostupná v manuální i elektrické variantě nebo na solární pohon, efektivně zabraňuje přehřívání interiéru.

Pokud nebydlíte zrovna na samotě u lesa, pravděpodobně se potýkáte s tzv. světelným smogem a občasné zatemnění místnosti oceníte. Optimální je proto přidat vnitřní doplňky sloužící především jako ochrana proti světlu. Díky velmi snadné montáži zvládnete instalaci vnitřních doplňků ROTO zcela sami. Pro maximální tepelnou ochranu doporučujeme vnitřní doplňky kombinovat s těmi venkovními.

ROTO střešní okna potěší i ty, co bydlí v rušném centru města a nebo v blízkosti frekventované silnice. V nabídce najdete protihlukové zasklení, které je díky hodnotě Rw 44 dB nejlepší na trhu.

Instalaci vnitřních doplňků, sloužících především jako ochrana proti světlu, zvládnete díky velmi snadné montáži zcela sami.

Dlouhodobá investice

Kvalitní střešní okna mají dlouhou životnost a vyžadují jen minimální údržbu. S největší pravděpodobností budete mít při pořízení nebo výměně střešních oken na dlouhá léta vystaráno. O kvalitě střešních oken ROTO vypovídají i nabízené záruky, které na určité komponenty dosahují až 15 let.

Pokud jste podkroví dosud nechávali nevyužité, střešní okna zvětší obytnou plochu domu a zvýší komfort bydlení. Jako třešničku na dortu můžete brát zhodnocení své nemovitosti, což při případném prodeji oceníte.

— kontakty —

ROTO střešní okna s.r.o.

Průmyslová 1306/7, 102 00 Praha 10 – Hostivař

E: roto.cz@rotofrank.com   T: +420 272 651 428
WWW: https://www.rotostresniokna.cz/

Autor: Pavla Dvořáková
Foto: ROTO střešní okna s.r.o.