22. ročník veletrhu Střechy Praha je za námi

Pokud bych hodnotila 22. ročník veletrhu Střechy Praha jako vystavovatel, obdržel by ode mne deset bodů z deseti. Zásluhu by na tom měla především vysoká účast návštěvníků, kterých se občas v uličkách nakumulovalo takové množství, že nešlo procházet. A rovněž jako zástupce médií musím říci, že se jednalo o velmi inspirativní akci, které stálo za to se zúčastnit. Co stánek, to zajímavý produkt.

Za standardní návštěvníky nemůžeme mluvit, avšak všeobecně lze konstatovat a z ohlasů na výstavě vyvozovat, že výstava Střechy Praha 2020, která proběhla v termínu 6. - 8. 2. 2020 na pražském výstavišti PVA Letňany, jich většinu minimálně uspokojila. Stavitelé profesionálové i investoři zde nacházeli dostatek podnětů, mezi něž patřila i tradiční soutěž o Zlatou tašku, v níž byli letos oceněny dva výrobky. Firma Bramac, která přivezla betonovou střešní tašku Classic Aerlox Ultra, jež se vyznačuje o 30 % nižší hmotností než jiné betonové tašky na trhu, se o cenu podělila se společností SFS Group CZ, která porotu zaujala bezkabelovým a bezbateriovým systémem na detekci zatékání plochých střech Hum-ID.

Byla udělena i čestná uznání, a to firmě Mafell za drážkovací frézu NFU 50, společnosti SEMA za software V20-1 umožňující přímý import bodů z laserových 3D scannerů v řádu až miliard, a v neposlední řadě byl uznán i produkt Velux Studio – unikátní trojkombinace střešních oken v jediném rámu, jež výrazně usnadňuje práci montážníkům.

Kromě hlavní soutěže byla v rámci veletrhu udělena i další ocenění, kupříkladu za nejpoutavější expozici. Porota se rozhodla ohodnotit společnost KJG. Na slavnostním galavečeru v prostorách hotelu Clarion byla vyhlášena i Osobnost střechařského oboru, kterou se stala Ing. Eva Hellerová, jež se v oboru pohybuje již 30 let. Mimo jiné se podílela na vzniku střechařských norem, je členkou Redakční rady odborného časopisu, vyučuje a aktivně podporuje střechařské řemeslo téměř po celý svůj život.

Společnost KJG obdržela cenu za nejpoutavější expozici

Program nabídl holiče i pianistu

Dle zvyklostí byl součástí Střech Praha také bohatý doprovodný program, který se odehrál nejen v režii organizátorů výstavy, ale též samotných vystavovatelů. Ti rok od roku čím dál více obohacují své expozice a snaží se tak, většinou zdárně, přilákat maximum návštěvníků. Daří se to už druhým rokem i společnosti Betonpress, která umístila do svého stánku klavír a najala dovedného pianistu a ten svým umem úspěšně rozveseloval přítomné návštěvníky. A bylo zde neustále plno. Nápaditý byl též „KJG barber“, tedy holičství, jehož služeb využilo mnoho návštěvníků z pánských řad. Poutavá podívaná se pak naskytla také v hale 4, v níž probíhal Festival dřeva a nářadí a kde došlo k mnoha praktickým ukázkám moderních i tradičních tesařských technik. Po celou dobu výstavy zde působili i studenti dřevařských učňovských oborů, například ze Střední školy řemeslné Jaroměř.

Mezi frekventovaná stanoviště patřily také stánky firem, které prezentovaly systémy tzv. zelených střech

Hlavní témata: digitalizace a pochozí střechy

Z odborného programu zmiňme jeden z nejpropagovanějších přednáškových bloků s názvem „Využití střešních plášťů pro běžný život“, kde byla diskutována problematika pochozích plochých střech a s tím související střešní zeleně. Poslední jmenovaná byla všeobecně velkým šlágrem mezi návštěvníky veletrhu, kteří obdivovali vystavené exempláře střešních zelených souvrství prezentovaných například společností Top Wet. Mezi ústřední témata letošních Střech Praha byla též zařazena, dle očekávání, i digitální technologie; obzvláště atraktivní pro návštěvníky byla témata využití dronů ve stavebnictví či 3D scanování v oblasti zaměřování stavebních konstrukcí, která byla rozebrána i na několika přednáškách ve čtvrtek a v pátek. Řešilo se zde vše od legislativy, přes použitou techniku až po konkrétní příklady z praxe. Již tradičně se objevilo také několik výrobců či dodavatelů solárních střešních tašek (jako je úspěšně se rozvíjející firma T-Power) a dalších fotovoltaických technologií.

Společnost Velux získala v rámci soutěže o Zlatou tašku čestné uznání, a to za unikátní systém střešního trojokna v jediném rámu

Souběh několika výstav

Současně s veletrhem zaměřeným na střechy a s tím související materiály a technologie proběhly ve stejné lokalitě též výstavy Solar Praha, Řemeslo Praha a Festival dřeva a nářadí. Pod záštitou společnosti ABF pak souběžně proběhly i veletrhy For Pasiv, For Wood a For Therm.

Fotogalerie

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv redakce