Vestavba vládne moderním kuchyním. Důvodem je čistý vzhled, moderní design i pokročilé technologie. Foto Electrolux

7 důvodů pro vestavné spotřebiče

Moderní kuchyně patří vestavným spotřebičům, které ty volně stojící v relativně krátkém čase úspěšně vytlačily na okraj. Proč je vestavba tak populární? Důvodů je více a v každé situaci může rozhodovat jiný.

1. Čistší a hezčí

Důležitým argumentem je čistý design a tedy schopnost nenarušovat vzhled kuchyní, kterým vládne minimalismus. To, že chladnička s mrazničkou za čelním panelem splývají s okolními skříňkami, už je zcela automatické. Stále méně nápadné jsou ale i další spotřebiče. Například varná deska může být plně zapuštěná do pracovní plochy a dokonale s ní splývat. Digestoř už nemusí být na stěně nebo na stropě, ba ani ve skříňce či pod ní. Může být součástí pracovní plochy nebo dokonce varné desky. Poptávka se zvyšuje i po vestavných pračkách...

2. Šikovnější, chytřejší

Právě popularita vestavby způsobila, že se výrobci domácích spotřebičů zaměřili právě na tento sortiment a volně stojící pomocníci zůstali tak trochu stranou. Důsledkem je, že některé vestavné modely ty volně stojící předběhly. Patrné je to třeba u trub nebo varných desek, kde v nabídce funkcí, komfortu ovládání nebo designu vestavné kusy nemají v sortimentu volně stojících kusů v podstatě konkurenci. Na druhou stranu – vestavná pračka má ještě co dohánět…

3. Snazší na údržbu

Nenáročnost na údržbu je velkou výhodou vestavných spotřebičů a není tím myšleno, že u myčky nebo chladničky ukryté za nábytkovými dvířky odpadá omývání čelní plochy. Vestavěné spotřebiče vás zbavují jiných nepříjemných činností – za nimi ani pod nimi se nedrží nepořádek, není třeba vymetat drobky či prach. Varnou desku, která bývá nejčastěji sklokeramická, vyčistíte bez větší námahy, a to bez ohledu na to, že vám na ni vyteklo mléko.

Pokud umístíte troubu či mikrovlnku výš, manipulace s plechy nebo talíři bude pohodlnější. Foto Mora

4. Více pohodlí

O komfortu při používání kuchyně rozhoduje i to, jak často ohýbáte záda nebo kolik nachodíte kroků. A v čem je vestavba v tomto ohledu výhodnější? Například troubu, mikrovlnku nebo kávovar, to všechno lze umístit do vyšší úrovně. Manipulace s plechy, talíři s pokrmy nebo šálky s kávou bude jednodušší, než pokud bude trouba stát u země a kávovar na lince. I myčka může být trochu výš. Proč se ke spodnímu koši sklánět tak nízko k zemi?

Foto Electrolux

5. Větší rozlet a styl

Pro architekty a designéry je vestavba hotovým požehnáním. Při navrhování kuchyně s sebou totiž nese méně omezení (kam spadají zejména přívod elektřiny, plynu, vody). Dále je tu možnost pořídit výrobky jednotného designu. Ačkoli se může zdát, že vestavné spotřebiče z větší části schované v útrobách linky nemusejí být krásné, není tomu tak. Čelní plochy trub, mikrovlnek, kávovarů či varné desky dokážou moderní prostor ozdobit či ozvláštnit, ba co víc, mohou být až uměleckým dílem. Na jejich designu se často podílejí designéři zvučných jmen.

Čelní plochy trub, mikrovlnek, kávovarů či varné desky dokážou moderní prostor ozdobit či ozvláštnit, ba co víc, mohou být až uměleckým dílem. Foto Miele

6. Vestavba šetří místo

Vestavba je hudbou budoucnosti i z toho důvodu, že potřebuje méně místa než volně stojící spotřebiče. Pokud máte kuchyň menších rozměrů, kde bojujete o každý centimetr, pravděpodobně vsadíte právě na toto řešení. Záleží ovšem, jak dlouho v malém bytě hodláte zůstat. Do nájemního bytu, kde spotřebiče nejsou součástí vybavení, se přece jen vyplatí spíše volně stojící typy, jejichž přemístění a schopnost adaptovat se na téměř jakýkoli prostor je přece jen lepší, i když výsledek nejspíš nebude přehlídkou moderního designu.

Digestoře se dnes ukrývají i do varných desek. Sklokeramický povrch varných desek se navíc velmi dobře udržuje. Foto Gorenje

7. Instalace není náročná

Volně stojící spotřebič stačí přivézt, umístit a zapojit. U vestavěného typu je to sice o něco složitější – roli hrají milimetry, ale nejedná se o žádný složitý proces. Instalaci, ale třeba také výměnu starého nebo porouchaného přístroje za nový zvládne i zručnější kutil. A tato „námaha“ je mnohonásobně vyvážena všemi výhodami, které vestavné spotřebiče nabízejí. Ještě k instalaci: K napojení na vodu, elektřinu a plyn byste měli určitě přizvat odborníka, a to bez ohledu, zda jde o vestavbu či nikoli.

Související články

Autor: Kateřina Nová
Foto: archiv firem