Schluter-Systems KG nabízí například sortiment pro realizaci obkladů a dlažeb z přírodního kamene. (ilustrační foto, foto Schluter-Systems KG)

BAU 2023 a kdo z vystavovatelů se na něj chystá

Mezinárodní veletrh BAU 2023 proběhne v termínu od 17. do 22. dubna 2023. Řada vystavovatelů, na které se mohou návštěvníci těšit, se předem prezentovalo na setkání novinářů a vystavovatelů. Konalo v Mnichově dva měsíce před samotným veletrhem.

Kromě tiskové konference, kde jsme se dozvěděli o rostoucím zájmu o veletrh BAU jak z hlediska vystavovatelů (obsazeno je cca 97 % výstavní plochy), tak i návštěvníků (minulý veletrh jich bylo více než 250 000), a na které byl nastíněn chystaný doprovodný program, jsme navštívili téměř dvě desítky vystavovatelů. Ti prezentovali své společnosti u samostatných stolků. Zde jsme s nimi poseděli a popovídali si o tom, na co se návštěvníci BAU mohou těšit z jejich pohledu.

Vybraná desítka expozic

1. Jako první zmíníme společnost Schluter-Systems KG, kterou zastupoval pan Sebastian Ulkan. Firma nabízí sortiment více než 10 000 v praxi vyzkoušených systémových řešení pro pokládku dlažeb a přírodního kamene v interiéru včetně koupelen i v exteriéru. Od Schlüter-SCHIENE – originálního ukončovacího profilu pro podlahové krytiny – až po kompletní vyhřívanou keramickou klima podlahu. Společnost je dobře známá i v ČR, kde má zavedenou pobočku Schluter-systémy.

2. Skupina podniků Remmers, založená v roce 1949 Bernhardem Remmersem, je nezávislou rodinnou firmou, která se pod heslem Tvoříme, chráníme a udržujeme hodnoty specializuje na výrobu stavebně-chemických produktů, barev a laků na dřevo i průmyslových laků. Zaměstnává více než 1 500 vysoce kvalifikovaných lidí a má prosperující pobočku v České republice, disponující dlouhodobými zkušenostmi. Remmers je velmi spolehlivou značkou, jde-li o kvalitu, kompetentnost, odborné vědomosti a služby podle přání zákazníků. O některých výrobcích Remmers, konkrétně o hydroizolaci Multi-Baudicht 2K se můžete u nás nejenom dočíst, ale prohlédnout si je i v praxi.

Oprava ploché střechy. (foto Remmers)

3. Společnost puren GmbH oslavila loni 50 let od založení firmy. Tento výrobce se sídlem v Německu, Überlingenu u Bodamského jezera, patří mezi průkopníky technologie tvrdé polyuretanové pěny. Zajímavostí je, že člen poradního grémia a zakladatel firmy Hans Bommer se před padesáti lety s polyuretanovou pěnou seznámil náhodně a ihned rozpoznal její univerzálnost. Následně v takzvané „dílně“ spolu s jedním zaměstnancem vyrobil první bloky z tvrdé PUR pěny. Postupem času vznikla dnešní skupina s několika výrobními a distribučními místy a od roku 1996 firma působí též v Číně. Dnes má společnost Puren 4 závody v Německu s 300 zaměstnanci, jeden v Číně v rámci joint venture a jednu obchodní pobočku v ČR.

Otázky ochrany životního prostředí, energetické úspory a zachování přírodních zdrojů byly pro firmu Puren vždy velmi významné. Na začátku sedmdesátých let, kdy o klimatu, vodních zdrojích, ochraně přírody a snižování emisí skleníkových plynů ještě nikdo nemluvil, předběhl Puren dobu tím, že začal recyklovat vlastní polyuretanový odpad, vznikající při výrobě a zpracování polyuretanových izolací. Tím vznikl jedinečný konstrukční materiál, jakož i sorbenty ropných a chemických látek. Tento koncept se dodnes odráží ve firemní filozofii.

On-line vstupenka

Vstupenku na veletrh BAU 2023 si nemusíte kupovat ve frontě u pokladny před vstupem na výstaviště. Doporučujeme využít možnosti nákupu přes internet. Otevírací doba veletrhu BAU 2023 je od 9 do 18 hodin.

4. Společnost Owens Corning známe díky jejímu pěnovému sklu FOAMGLAS. Tento lehký, pevný a odolný izolační materiál – složený z milionů zcela uzavřených skleněných buněk – má výjimečnou kombinaci vlastností, jako je nehořlavost, vynikající pevnost v tlaku, zaručená vodotěsnost a parotěsnost a dlouhotrvající tepelněizolační vlastnosti. FOAMGLAS je k dispozici v široké škále tvarů a velikostí, aby vyhovoval různým stavebním potřebám a specifikacím.

Pěnové sklo FOAMGLAS poskytuje nejen výborné tepelněizolační vlastnosti, ale také vodotěsnost a parotěsnost. (foto Owens Corning)

5. V následujícím bodě zůstaneme opět u tepelné izolace. Tepelněizolační desky FIBRANxps, prezentované stejnojmennou společností Fibran, poskytují účinnou ochranu i v těch nejnáročnějších podmínkách – při extrémním zatížení ve vlhkém prostředí, mimo hydroizolaci – kde se většina ostatních typů izolací ukazuje jako nepoužitelná. Desky FIBRANxps se používají pod základovou deskou pasivních domů i pod úrovní spodní vody, pod podlahami sklepů a průmyslových objektů, ve stěnách suterénů, v sestavě ploché střechy s obráceným pořadím vrstev, v zelených střechách a dokonce i pod parkovišti, v extrémně exponovaných částech fasády, v soklech i šikmých střechách apod. S pevností v tlaku od 300 do 700 kPa byly mezi prvními výrobky svého typu, které získaly certifikaci ETA (Evropské technické posouzení).

6. Koncern AGC představí například Pyrobel(ite), což je jedno z nejvíce testovaných skel na současném trhu. Poskytuje požární odolnost až 180 minut. Díky své rovinnosti a průzračnému gelu je těžko rozlišitelné od ostatních laminovaných skel. Zpracovatelé Pyrobelu poskytují krátké dodací lhůty. Zasklení Vision Line je řešením pro celoskleněné požární stěny bez svislých profilů. Pyrobel-T je protipožární sklo velikostí XXL (výška x šířka až 2 m x 4,5 m) s vysokou světelnou propustností. Pyropane je ideální sklo pro protikouřové bariery.

7. Pod jménem Kingspan Izolační panely se myslí největší samostatná divize skupiny Kingspan Group. Ta je světovým lídrem v oblasti návrhu, vývoje a dodávky systémových řešení pro opláštění budov (prosklených fasád). Jde o širokou nabídku stěnových a střešních panelů a příslušenství, které mají výjimečné technické vlastnosti. Architekti a projektanti mohou vybírat z celé řady barev, tvarů, velikostí a povrchových úprav.

8. Tapeta, která hřeje, aneb tak by se daly popsat otopné tapety mpo-tec. Autorům toto nízkonapěťového celoplošného elektrického vytápění se v posledních měsících podařilo spolu s běžnou barvou natisknout velkoformátovými tiskárnami na tapetu též elektrovodivý inkoust.

9. interzero, jeden z předních poskytovatelů komplexních environmentálních služeb, pomáhá svým zákazníkům při předcházení vzniku odpadů, zabezpečení surovin a výrazném zlepšování jejich rovnováhy v oblasti udržitelnosti. Dle společnosti efektivní uzavřený oběh surovin nabízí obrovské příležitosti pro životní prostředí, ekonomiku a společnost. Interzero je jedním z průkopníků recyklace, má více než 30 let zkušeností s vývojem a implementací provozuschopných řešení pro prevenci a recyklaci odpadů. V současnosti nastavuje nové standardy coby mezinárodní poskytovatel komplexních environmentálních služeb a společně s partnery posouvá ekonomiku a společnost k oběhovému hospodářství šetrnému ke zdrojům.

10. Řecká společnost isomat je nadnárodním výrobcem uceleného sortimentu stavební chemie pro různé stavební aplikace. Firma byla založena v roce 1980 a v současné době její prodej probíhá ve více než 60 zemích světa. Společnost vyrábí a distribuuje širokou škálu produktů shrnutých v následujících 6 kategoriích: hydroizolační materiály, barvy a omítky, speciální lepidla na obklady a dlažby včetně spárovacích hmot, opravné a ochranné materiály, přísady do betonu a malt, podlahy a podlahové materiály a další. isomat se zavazuje k inovaci a k neustálému vývoji nových produktů. Za tímto účelem společnost provozuje plně organizované oddělení výzkumu a vývoje, které je obsazeno specializovanými pracovníky. Ti působí v 5 různých chemických laboratořích, kde jsou každoročně vyvíjeny nové produkty v souladu s měnícími se potřebami trhu a nejnovějším technologickým vývojem ve stavebnictví.

Isomat je výrobcem uceleného sortimentu stavební chemie. Na fotografii dekorativní podlaha. (foto isomat)

On-line vstupenka a další důležité informace

Všechny zmíněné firmy vás vřele zvou na své expozice na veletrhu BAU 2023 a my za redakci můžeme návštěvu jen doporučit.

Vypravte se na BAU 2023.
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: viz popisky