Automatické mlýny, Pardubice, Zdroj: Marcela Kolářová, DELTA Group ČR

Brownfieldy: DELTA mění zanedbaná místa na živé prosperující oblasti

Konference Brownfieldy je místem pro setkávání soukromého a veřejného sektoru nad problematikou revitalizace nevyužívaných lokalit. Šestý ročník se odehrál v pondělí 3. června 2024 v jedinečných prostorech Automatických mlýnů v Pardubicích. Jednou z nejlépe hodnocených prezentací byla od DELTA Group ČR. Chris Müller spolu s Erikem Štefanovičem ukázali na konkrétních mezinárodních projektech, jak je třeba k brownfieldům přistupovat, jakým způsobem o nich přemýšlet, jakým způsobem lze hledat novou funkci objektu a jak jej uvést opět v život.

Šestý ročník konference Brownfieldy se konal tentokrát v Pardubicích. Opět potvrdil, že regiony mají zájem vrátit život do těchto opuštěných lokalit a že s nimi mají velké plány. Zdařilý projekt Automatické mlýny Pardubice je živým důkazem, že Na trhu jsou dostupné brownfieldy skrývají obrovský potenciál. Tato konference se každý rok koná na jiném místě, v jiném brownfieldu. Každé místo s sebou přináší novou inspiraci a témata. Téma letošního ročníku znělo: Brownfield jako prostor pro odvahu, kreativitu a inovace. Konferenci pořádá Asociace developerů a společnost le Plan.

Prezentace DELTA Group ČR v areálu Automatické mlýny, Pardubice, Konference Brownfieldy I mluvčí: Chris Müller, Erik Štefanovič

Jak říká Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR: „Oživení brownfieldů podporuje i fakt, že ve větších městech není dostatek vhodných pozemků a výstavba na zelené louce již naráží na přirozené limity. Ať už mluvíme o chybějící infrastruktuře či dostupnosti občanské vybavenosti. Brownfieldy tento problém nemají, často jsou téměř v centrech měst, jen potřebují pomoci najít nový smysl, nové využití, nový příběh.“

Tyto myšlenky velmi názorně a renesančně prezentoval na mnoha zajímavých příkladech na konferenci s kolegou Chrisem Müllerem. Ukázkovým příkladem, kde DELTA prokázala úspěšné uchopení projektu, je areál bývalé továrny na výrobu cigaret tzv. Tabakfabrik Linz. Detaily o projektu, kde se z továrny na zpracování tabáku stala továrna na nápady, si můžete přečíst třeba ZDE.

Tabakfabrik Linz, rekultivace brownfieldu v rakouském Linci, zdroj: Archipicture, A. Kep, Florian Voggeneder

Z portfolia DELTA Group lze vybrat i další inspirativní příklady. Zaujal nás například rezidenční projekt budovaný v bývalém vídeňském brownfieldu. Jak potvrdila Mgr. Marcela Kolářová, mluvčí DELTA Group ČR: „Ano, brownfieldy sice vyžadují náročnější přípravu, vyšší náklady na sanaci znečištěných území a architektonický cit pro zachování specifických fragmentů, jež připomínají historii a původní příběh dané lokality. Ale pokud architekt dokáže v projektu udržet nádech historie, který doplní inovativními technologiemi pro moderní standard budov a komfort budoucích uživatelů, tak v kombinaci s lukrativní lokalitou nemá o nájemce či kupující nouzi.“

Takovým inspirativním rezidenčním projektem je například bytový projekt Schichtgründe ve Vídni. Oblast Schichtgründe byla původně průmyslovým areálem továrny na výrobu mýdla, založené rodinou Schicht a proslavené především výrobou známého jeleního mýdla. Dnes oblíbená lokalita pro Vídeňany, kde se pohodlně bydlí. Detaily k tomuto projektu naleznete ZDE.

Rezidenční projekt Schichtgründe: bydlení namísto brownfieldu, Vídeň

Brownfieldy: Proměna minulosti v budoucnost

Inspirativní je také projekt bývalé přádelny, textilní továrny v Bratislavě. Jak uvedla Kolářová, kolegové z DELTA Group SK v rámci celého patra budovy Pradiareň 1900v roli lokálního architekta realizovali výjimečný projekt inovativního centra pro farmaceutickou společnost Takeda.

To nejzajímavější z této industriální budovy, která kombinuje ochranu historického dědictví s moderním využitím a udržitelnými principy, krásně shrnula Broňa Tarnócy, redaktorka magazínu ASB v tomto článku. Její dojmy z osobní prohlídky tohoto objektu, který prošel zásadní proměnou a poté zcela změnil reputaci – z brownfieldu, je označován za architekturu a kanceláře budoucnosti – doporučujeme přečíst ZDE.

Pradiareň 1900, Bratislava – ICC Takeda I zdroj: Takeda Pharmaceutical Slovakia

Ostatně i čtvrť Hagibor Praha, kde nyní s developerem Crestyl pracuje náš tým DELTA Group ČR na projektu dalších dvou rezidenčních domů Hagibor Gamma a Delta, bylo území, které lze nazvat brownfieldem. Konkrétně v oblasti Prahy 10, mezi Vinohrady a Strašnicemi. Tato lokalita byla dlouho nevyužívaná a nyní prochází revitalizací, což přesně odpovídá brownfieldu – území, které bylo dříve nevyužíváno, ale nyní je opět připraveno k novému využití.

Teď je zde v plánu celkem pět rezidenčních budov a stejně tolik administrativních budov. Celá oblast bude propojena centrálním pěším bulvárem s obchody a restauracemi, který povede od stanice metra Želivského. V plánu je také dvouhektarový park a další veřejné prostory, jež tuto lokalitu ozelení a osvěží. Celá čtvrť by měla být dokončena do roku 2030.

Jak uzavřela Marcela Kolářová za společnost DELTA Group ČR: „Brownfieldy mají pro celou společnost skrytý potenciál. Je čas je objevit a začít je skutečně dělat. Odměnou bude oživení často vybydlených lokalit, které jen čekají na nový účel nebo smysl, který bude i ekonomicky funkční. S tím jsme připraveni městům a obcím v roli architekta či projektanta pomoci.“

Hagibor Praha, kanceláře a byty I Developer projektu a zdroj foto: Crestyl
Autor: Mgr. Marcela Kolářová
Foto: DELTA Group ČR