Bytové domy mají železobetonovou konstrukci a využívají princip fasády ve formě vrstvení, které jasně zobrazují jednotlivé odstíny modré barvy na fasádě. S každým patrem je modrá barva světlejší jako symbol toho, že jste blíže k nebi

Bytový dům Schichtgründe: velkorysost prostoru, zelených ploch i teras

Ve čtvrtek 30. července organizovala DELTA prohlídku jednoho z největších bytových projektů dokončených ve Vídni v roce 2020. Rezidenční komplex Schichtgründe se nachází ve 21. okrsku města Vídeň, který byl zvolen za oblast budoucího rozvoje města Vídeň.

Všechny bytové domy splňují požadavek města Vídně, a sice realizaci extenzivních zelených střech na nově vzniklých domech. Také projektová příprava v BIM modelu je neopominutelným faktorem úspěchu této bytové výstavby,” řekl na úvod prohlídky Dipl. Ing. arch. Rudolf Stürzlinger, který byl spolu s projektantem Mag. arch. Vladimirem Ivanovem osobním průvodcem tímto velkorysým a promyšleným bytovým komplexem, který DELTA velmi detailně zná díky své roli generálního projektanta, projektového manažera i stavebního dozoru.

Oblast Schichtgründe byla původně průmyslovým areálem továrny na výrobu mýdla založené rodinou Schicht a proslavené především produkcí známého jeleního mýdla. V roce 2013 bylo radou města rozhodnuto o přebudování opuštěného průmyslového areálu na oblast městského rozvoje a již v roce 2014 byly strženy ruiny bývalé továrny. Cílem města Vídeň bylo vybudovat bytový komplex pro cirka 2 000 lidí. Zajímavá lokalita vyznačující se především vynikající polohou k výstavbě přímo vybízela – komplex se nachází přibližně 500 metrů od stanice metra a cirka jeden kilometr od Vídeňany oblíbené volnočasové oblasti Alte Donau (původní rameno Dunaje nyní využívané k vodním sportům, cyklistice a dalším).

Koleje jsou v rámci areálu rozpoznatelné díky plechové hnědo-perleťové fasádě, jež byla architekty zvolena záměrně jako kontrast k obloze

Schicht neboli vrstvení a velkorysost prostoru

Bytové domy mají železobetonovou konstrukci a využívají princip fasády ve formě vrstvení, které jasně zobrazují jednotlivé odstíny modré barvy na fasádě. „S každým patrem je modrá barva světlejší jako symbol toho, že jste blíže k nebi,” vysvětluje záměr architekt Rudolf Stürzlinger, jednatel DELTA Vídeň. Bytové domy nabízí různé velikosti bytů, standardní 3+1 se pyšní podlahovou plochou 63–112 m2. Mezi nejrychleji prodané či pronajaté patřily byty typu 2+1, jejichž velikost se pohybuje v hodnotách 38–65 m2. Do uvedené podlahové plochy bytů navíc není započtena plocha balkonu či terasy. Jejich velikost se přímo úměrně odvíjí od velikosti bytu. Centrální zelený prostor mezi jednotlivými domy a síť zelených nádvoří vytvářejí obytnou oblast s výjimečnou kvalitou bydlení. Oblast je udržována převážně bez aut a je přístupná pouze z Hans-Czermak-Gasse přes dvě slepé uličky. Parkoviště pro obyvatele této čtvrti je pohodlně umístěno v podzemí a pamatováno bylo také na parkovací místa pro elektromobily či jízdní kola.

Pohled do interiéru bytového domu

Sociální i ekologická udržitelnost

Bytové domy vynikají svým důrazem na komunitní život obyvatel této nové čtvrti. Většina domů má v přízemí společné prostory, o něž pečuje správa domu. Obyvatelům jsou rovněž k dispozici například knihovna s čítárnou, kuchyňka v bezprostřední blízkosti dětského hřiště, kočárkárny, tělocvična apod. „Podpora těchto komunitních aktivit patří mezi priority města Vídeň. Cílem je zajistit nejen udržitelné prvky z hlediska ekologie, ale také takzvanou sociální udržitelnost a pospolitost obyvatel,” upřesnil Rudolf Stürzlinger. Z hlediska podpory přirozeného klimatu ve městě splňují všechny střechy jednotlivých bytových domů základní princip ve smyslu „ubráno na zemi, vráceno na střechách”, proto mají všechny střechy extenzivní porost.

Bytové domy nabízí různé velikosti bytů, standardní 3+1 se pyšní podlahovou plochou 63–112 m 2

Promyšlená studentská kolej

Projekt Schichtgründe zahrnuje kromě obchodních prostor a školky také studentskou kolej, jež je ideálním řešením bydlení pro studenty nedaleké Veterinární univerzity. Hned při vstupu do vestibulu kolejí sem architekti důmyslně umístili stropní panely ve formě různobarevných závěsných podhledů, které výrazně zlepšují akustiku a díky svému kruhovému tvaru vnášejí do tohoto prostředí teplou atmosféru a pocit pohody. Studentům jsou vyhrazena první dvě patra budov v komplexu 4A, čímž byl splněn jeden z požadavků města, aby v těchto místech nebyly navrženy trvale obytné prostory. Umístění kolejí je snadno rozpoznatelné i zvenčí díky plechové hnědo-perleťové fasádě, jež byla zvolena záměrně jako kontrast k nebi. Koleje nabízí studentům bytové jednotky ve stylu simplex, duplex a triplex bytů se společným kuchyňským koutem a sociálním zařízením. V prvním patře je dále k dispozici velkorysá kuchyň společná pro všechny bytové jednotky včetně dostatečného prostoru pro jídelnu a posezení s jakoukoli formou občerstvení.

BIM jako cenný nositel informací

Kromě moderní architektury v podobě velkorysých interiérových i exteriérových prostor je projekt zajímavý také díky využití BIM modelu v projektové přípravě. Neboť, jak říká Vladimír Ivanov, projektant z DELTA Vídeň: „BIM samozřejmě nesmí chybět v žádném úspěšném projektu; práce s BIM nám poskytla přesný a trojrozměrný přehled nejdůležitějších parametrů budovy v průběhu celého projektu.” Jednotlivé budovy z části 4A a 4B byly modelovány v programu Revit. Vladimir Ivanov dále upřesnil: „Tato modelace nám poskytla cenné podklady pro architektonický návrh.” Kromě znalostí projekce v BIM vnesl DELTA tým do této realizace také velmi cenné a podrobné znalosti potřebných norem a předpisů, zkušenosti s plánováním a implementací jednotlivých parametrů do bytového projektu, které v rámci detailně promyšleného projektového managementu umožnily úspěšné a termínově přesné dokončení záměru, což bylo na jaře letošního roku díky pandemii opravdovou výzvou.

Geodetická mapa Vídně s vyznačením bytových domů Schichtgründe (zdroj: Geodatenviewer der Stadtvermessung Wien, www.wien.gv.at)

Přes dvě stovky bytů předány i přes pandemii

Koronakrize nebyla pro nikoho snadná. Projevilo se to zejména v určitých fázích projektu: dokončení a předání rezidenčního komplexu s 250 byty během pandemie bylo skutečnou výzvou pro všechny zúčastněné. Jednalo se o vícepodlažní bytové domy s přibližně 250 byty a rozlohou cca 15 000 m2 využitelného prostoru v sekci 4A, studentskou kolej s téměř 120 lůžky a obchodními prostory včetně prostorů školky,” uzavřel prohlídku jednoho z největších bytových komplexů ve Vídni Rudolf Stürzlinger s dovětkem, že DELTA již čile pracuje na dalších projektech bytových domů například v oblasti Nordbahnhof ve Vídni.

Související články

Autor: Mgr. Marcela Kolářová
Foto: archiv firmy Delta