Čeká vás výměna vodovodní baterie? Poradíme, na co se připravit

Situací, kdy musíte vyměnit baterii, může nastat hned několik. Ta první a zároveň nejčastější je spojena s životností baterie – jednoduše, když doslouží. Druhou situací může být fakt, že se vám vodovodní baterie nehodí do koupelny nebo jen toužíte po novější a modernější. Výměna baterie rozhodně není fyzika, tudíž ji zvládne každý alespoň trochu manuálně zručný člověk.

Starou vodovodní baterii nevyhazujte

Ačkoliv vám to může připadat jako hloupost, nebojte se. Stará baterie se vám může ještě hodit a to konkrétně při výběru té nové. Nová vodovodní baterie by měla přesně pasovat na trubky i na umyvadlo/dřez. Proto si zapište parametry staré baterie nebo si ji s sebou rovnou vezměte na nákup.

Jakou baterii vybrat?

Na trhu se to vodovodními bateriemi jen hemží. Primárně se poohlížejte po bateriích, které jsou úsporné a mají dlouhou životnost. Design a provedení řešte až sekundárně. Mezi nejůspornější typy patří baterie termostatické nebo také baterie pákové. Ty mohou snížit spotřebu vody až o 60 %.

Bezpečnost především

Než se pustíte do práce, nezapomeňte na nejdůležitější věc – uzavřít přívod vody. Poté odpusťte zbytek vody z trubek. Ačkoliv se uzavření přívodu vody může zdát jako malichernost, lidé ve stresu zapomínají i na základní věci.

Potřebné vybavení

Bez nářadí se neobejdete. Nejlépe vám při výměně poslouží plochý klíč nebo „francouzák“, tedy univerzální klíč. Hodit se bude i kyblík, hadřík a v případě, že měníte kuchyňskou nástěnnou baterii, budete potřebovat i koudel nebo teflonovou pásku jako těsnění.

Náš tip: Na co dát pozor

  • Matice před šroubováním omotejte hadříkem, při šroubování je můžete poškrábat, což může zkazit celkový dojem.
  • Při zapojování hadiček s přívodem teplé a studené vody si nepopleťte strany. S tím vám pomůže označení pomocí barev – modré a červené.

Kde nakoupit nejlépe

Přemýšlíte, kde koupit novou vodovodní baterii? Český e-shop Sanitino.cz je prodejcem sanitárního vybavení, jeho sortiment je opravdu široký. Vybrat si můžete vodovodní baterie předních světových značek jako je například Grohe, Hansgrohe nebo Kludi.

Autor: Michal Kašpar
Foto: archiv společnosti Sanitino