Novinky a trendy pro koupelny

Jednou za dva roky probíhá ve Frankfurtu nad Mohanem veletrh ISH, který je dnes v oblasti koupelen, technického zařízení budov a obnovitelné energie považován za celosvětově největší akci. Začátkem března zde bylo možné narazit na téměř 2500 vystavujících firem a nespočet nových produktů. Mnohé z nich byly představeny úplně poprvé.

První dny jsme Frankfurt nad Mohanem navštívili i my. Cíl? Podívat se na většinu českých, ale i některé zahraniční firmy a informovat vás o tom nejzajímavějším. Ze třech hlavních témat jsme pro první článek vybrali téma koupelen. Místnost osobní hygieny, ve které se obvykle nachází vana či sprcha, umyvadlo a v poslední době také čím dál více i klozet a bidet.

Novinky a trendy pro koupelny

Umyvadlo Mizu

Elegantní keramické umyvadlo Mizu od italské firmy Scarabeo Ceramiche mění způsob pohledu na objekt, vesměs tradiční architektury. Obálka tohoto umyvadla je tvořena několika komponenty a odvod vody je na rozdíl od běžných umyvadel nejprve veden řezem v samotném středu mísy. Teprve pod ním se nachází dokonale skrytý vypouštěcí otvor, který tuto vodu odvádí dál do kanalizace. Mizu se vyrábí ve dvou variantách. Volně stojící nebo zapuštěný a v kruhovém tvaru s průměrem 44 cm nebo v obdélníkovém tvaru s rozměry 44 × 70 cm. Vhodný je do koupelen, které chtějí vyzařovat originalitou.

Baterie Axor Starck V

Baterii ze skla, jež uživatelům umožňuje vidět vír vody přímo uvnitř baterie, představila společnost Hansgrohe spadající mezi odborníky na koupelny a sanitární techniku. Tato firma patřila na veletrhu ISH mezi vystavovatele s největší expozicí. Rozloha čítající přibližně 1600 m2 dovolila návštěvníkům vidět i další novinky a to nejen z řady Axor, ale také z řady Hansgrohe. Zajímavostí byla i videa naznačující předpokládané směry ve vývoji koupelen, respektive nahrazení vany velkým sprchovým koutem

Baterie Kludi E2

Baterii, jež se vyznačuje měkkými tvary a plochou pákou lehce připomínající moderní chytré telefony, předvedla společnost Kludi, která vznikla v roce 1926 jako malý podnik v Mendenu a k dnešnímu dni zaměstnává přes 1000 zaměstnanců. Díky minimalistickému designu, rovným liniím a jemným zaoblením vynikne Kludi 2E prakticky v každé koupelně.

Koupelnová série Cape Cod

Cape Cod je původem místo, ležící v Nové Anglii na východním pobřeží USA. Region s kilometrovými plážemi, křišťálově čistou vodou a nezkrocenou přírodou nabízí jedinečnou atmosféru a byl inspirací francouzskému designéru Philippu Starckovi k navržení nové koupelnové série pro firmu Duravit. Kromě exklusivních umyvadel a variabilních desek s policí nabízí i výrazně formované vany, u kterých stojí v popředí uvolnění. Vana je vyrobena jako monolit z nově zavedeného materiálu DuraSolid s příjemně teplou haptikou a kvalitní optikou. Jemně tvarovaná opěrka hlavy pak umožňuje obzvláště poklidný a lehký zážitek z koupání. Vanu lze vybrat z verze volně stojící nebo předstěnové a verzí do pravého nebo levého rohu. V případě zájmu ji je možné vybavit i nenápadně zpracovaným Air-vířivým systémem a/nebo integrovaným Sound systémem, jenž je ovládán s Bluteooth kompatibliními přístroji.

Klozety s novou technologií AQUABLADE™

Esteticky dokonalý vzhled klozetu s technologií AquaBlade™ uvedla firma Ideal Standard. Vyznačuje se jednoduchými čistými liniemi, moderním vzhledem a vysokou funkčností. Technologie AquaBlade™ zaručuje prvotřídní oplach klozetu při každém použití. Voda oplachuje 100 % vnitřku klozetové mísy pod oplachovým kanálkem, který je umístěn téměř u horního okraje mísy. Vnitřní kanálek vytváří tlakovou kaskádu vody, jež proudí kolem celé klozetové mísy a vytváří dva silné proudy vody na přední straně klozetu. Dochází tak k vytvoření takové masy vody, která snadno spláchne pevné extrementy.

Koupelnový designový radiátor Tabeo

Designový radiátor Tabeo je výjimečným produktem pro svůj design, vysoký tepelný výkon a funkční charakteristiku. Díky své jednoduchosti, charakteristickým spojům a dynamicky projektovaným věšákům na ručníky se perfektně hodí do všech koupelen. Specifický design produktu Tabeo lze definovat plochými obdélníkovými trubkami, jež jsou vertikálně uchyceny. Identicky tvarované věšáky na ručníky jsou vystouplé a svým dynamickým vzhledem vybočují z řady. Tabeo, vyrobeno s nejvyšší kvalitou, je dostupné ve všech velikostech, v různých typech pro flexibilní využití a vybavit lze dvěma nebo třemi držáky ručníků. Úchyty, jež jsou součástí radiátoru, kopírují jeho barvu a splňují kritéria VDI 6036 / třídy 2.

Umyvadla ze smaltované oceli

Kaldewei na ISH 2015 poprvé představil umyvadla ze smaltované oceli. Díky zahrnutí tohoto segmentu do nabídky lze nyní koupelny vybavit v jednotném materiálu, harmonickém tvarovém pojetí a barevně sladěném provedení – od extra ploché sprchové vaničky přes koupací vanu až po umyvadlo. Pokud jde o ztvárnění produktových novinek, vsadil Kaldewei na dva vysoce oceňované designéry. Mezinárodní známý designér Arik Levy navrhl pro Kaldewei svou první kolekci koupelnového vybavení. Již vícekrát vyznamenaný designér ve svých kreacích umně spojuje přísnou geometrii s hravými tvary a dosahuje tak dokonalé harmonie. Ve své branži ostřílená designérka Anke Salomon vytvořila pro Kaldewei nové koupací vany a řady umyvadel definující mimořádně měkké, přirozené tvary.

3D konfigurátor nábytku

Mezi firmami zabývající se nábytkem zaznamenal velký úspěch Intedoor, největší výrobce koupelnového nábytku v České republice. Rodinná firma s více jak 15 letou tradicí zde po letech vývoje předvedla světovou premiéru 3D konfigurátoru nábytku, který umožňuje nejen návrh na míru, ale rovněž výstup do CAD formátů. Velký zájem nejen českých, ale i zahraničních partnerů byl na stánku i proto, že měla tato společnost vše podpořeno úspěšným zkušebním provozem a dodávkami. Konkrétně pak nejen v České republice a na Slovensku, kde firma spolupracuje se SIKO KOUPELNAMI, ale rovněž v Německu (Garant Group). Z rozhovoru s majitelem firmy panem Ing. Langerem jsme se pak dozvěděli, že pro úspěch tohoto konfigurátoru investovala firma jen za rok 2014 do nových prostor a technologií 66 milionů Kč.

Autor: Honza Hejhálek
Foto: Archiv firmy