Ilustrační foto

Chrudim zahajuje soutěž na dodávku fotovoltaických elektráren na čtyři školy

Chrudim 9. ledna (ČTK) - Radnice v Chrudimi zahajuje soutěž na dodávku fotovoltaických elektráren na střechy čtyř základních škol. K současným výrobnám města přibudou další s celkovým instalovaným výkonem 221 kilowattů (kW). Proud by měly začít dodávat ještě letos, řekl dnes uvolněný radní Aleš Nunvář (Piráti).

"Projektantská hodnota celé zakázky je zhruba 7,7 milionu korun. Po vysoutěžení se budou výrobny instalovat v druhé polovině letošního roku tak, aby byly hotové do konce listopadu," uvedl Nunvář.

Největší elektrárna bude na škole U Stadionu s výkonem 68,88 kW. Další na základních školách Dr. Jana Malíka, Dr. Peška a Sladkovského budou mít výkony od 24,6 kW do 76,26 kW. Cena obsahuje kromě fotovoltaických panelů i nosné konstrukce, kabelová vedení, síťové invertory, rozvaděče a přijímače hromadného dálkového ovládání a další komponenty.

Podle starosty Františka Pilného (ANO) se město tímto způsobem snaží snižovat náklady na spotřebu energie. "Ekonomická návratnost těchto výroben je 3,5 roku díky dotaci z Modernizačního fondu. Pokud by dotace nebyla, návratnost je sedmiletá," uvedl Pilný. Umístění na školách má podle něj nevýhodu v tom, že v létě, kdy výrobny produkují nejvíc elektřiny, jsou budovy prázdné. V budoucnu by město chtělo elektřinu využívat díky komunitní energetice v jiných městských objektech.

Chrudim začala instalovat fotovoltaické elektrárny již dříve. Jsou umístěné na budovách úřadu, základních a mateřských škol, technických služeb, Chrudimské besedy nebo plaveckého bazénu. Panely na tribuně letního atletického stadionu zásobují také sousední zimní stadion a krytý bazén s koupalištěm.

Autor: ČTK
Foto: AlyoshinE, zdroj: Shutterstock