Cihla, která šetří místo, chrání před hlukem a izoluje teplo

Český výrobce cihel, který je nejen v tuzemsku, ale i za hranicemi znám velkým vývojovým potenciálem, přichází s novou cihlou HELUZ AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ. Jde o cihlu určenou pro přesnou výstavbu, která v jediném kroku naplní jak požadavek na akustické oddělení mezibytových stěn, tak i na jejich vysokou tepelnou izolaci.

Z vývojových dílen společnosti HELUZ vyšel tento nový výrobek již před rokem, což zaznamenali mnozí architekti, projektanti, stavitelé i další odborná i laická veřejnost na stavebním veletrhu FOR ARCH v loni v Praze. HELUZ tehdy avizoval, že první série této cihly opustí výrobní linku v červenci 2017, což se naplnilo a první BROUŠENÁ AKU cihla se zvukovou neprůzvučností a tepelnou izolací je k dispozici nyní pro nejširší využití ve výstavbě.

Více podlahové plochy

Díky štíhlejšímu provedení nabízí cihlový blok HELUZ AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ větší podlahovou plochu místností a tedy i bytu. To je dobrá zpráva jak pro budoucí uživatele, tak pro developery, kteří získají více metrů užitné plochy.

O 4 mm menší tloušťka stěny, oproti tradičnímu řešení, šetří zastavěnou plochu a tím umožní dosáhnout vyšší užitné plochy v rámci bytu.

Cihlové bloky na míru

Cihla HELUZ AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ najde největší využití pro výstavbu mezibytových příček a pak všude tam, kde chceme dvě sousedící místnosti či prostory oddělit nejen akusticky, ale i tepelnou izolací. To je v souladu s konceptem společnosti HELUZ, totiž nabízet takové kombinace cihelného střepu s výplňovými materiály, které nejlépe realizují vlastnosti daného typu konstrukce. Známým příkladem jsou cihelné bloky HELUZ Family 2in1 pro obvodové zdivo nízkoenergetických a pasivních domů, kdy je tvárnice vyplněna expandovaným polystyrenem.

V případě akustické cihly HELUZ AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ je použita speciální minerální vlna, která realizuje dobrou zvukovou izolaci a s ní i izolaci tepelnou, a to na úrovni požadavku pro mezibytovou stěnu.

Významná redukce konstrukčního hluku

Díky unikátní konstrukci cihelného bloku HELUZ AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ, aplikovaného na vnitřní zdivo, je dosaženo ekvivalentu chování dvojité konstrukce.

Kromě vysoké zvukové izolace, plynoucí z malé vzduchové průzvučnosti, toto zdivo také významně redukuje zejména konstrukční hluk, který se od sousedů přenáší konstrukcemi. To je např. úder na mezibytovou stěnu, pád těžkého předmětu na podlahu, bouchnutí dveřmi, atp.

Lepší mezibytová tepelná izolace

Minerální vata, použitá jako zvukověizolační materiál v cihlách HELUZ AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ, je také velmi dobrým tepelným izolantem. Mezibytová zeď z těchto cihel významně snižuje ztráty tepla, které vznikají v případě málo vytápěného nebo neobývaného sousedního bytu. Přispívá tedy k úsporám energie uživatelů správně vytápěných bytů a je obranou vůči „šetřilům”, kteří si nechávají vytápět byt od sousedů.

Zdění na maltu pro tenké spáry

S cihlami HELUZ AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ lze nyní už zdít moderním přesným a rychlým způsobem, tzn. s tenkou spárou. Zdění stěn se zvýšenými nároky na zvukovou izolaci pomocí tenkovrstvého PU lepidla (HELUZ pěny) bylo doposud tabu. To je nyní díky vývoji nového cihelného bloku prolomeno. Nově tak lze mezibytové stěny stavět suchou technologií zdění a dosáhnout přitom lepšího účinku zvukové izolace oproti současně nabízeným AKU blokům. A to při úsporné šířce pouhých 21 cm.

Zvýšená zvuková izolace a více místa k životu.

Stejná modulace jako u obvodové stěny, snadnější manipulace, menší statické zatížení stavby

Díky broušení jsou cihly kalibrované na výšku 249 mm a tak nevzniká problém ve výškovém modulu. Ten vzniká při současném zdění obvodového zdiva z broušených cihel a příček z nebroušených AKU cihel zděných na maltu. Broušené cihly jsou také menší a lehčí, manipulace s nimi je snazší a statické zatížení stavby je menší. Protože HELUZ AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ je tvořena dvěma 8,5 cm tvarovkami, tak úprava rozměrů cihel není žádný problém. Stačí běžné pracovní nástroje (např. úhlová bruska 230 mm, pila pro řezání cihel).

Shrnuté výhody cihly AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ

  • Lepší zvukoizolační) vlastnosti – výrazně lepší zvukoizolační komfort oproti dosud používaným a akusticky izolačně vyhovujícím tvarovkám, redukce přenosu konstrukčního hluku.
  • Kompatibilita s broušenými bloky HELUZ pro obvodové stěny; je BROUŠENÁ a má stejnou výšku. Broušené bloky jsou dnes jednoznačně nejrozšířenějším zdicím materiálem.
  • Lepší tepelněizolační vlastnosti: o 45 % lepší součinitel tepelné vodivosti a součinitel prostupu tepla podstatně omezí unikání tepla z vytápěného bytu k „šetřícímu sousedovi” a do chladnějších prostor (chodby a schodiště).
  • Menší plošná hmotnost – o 19 % menší zatížení stavby v porovnání s AKU 25 MK. Dále jednoduchá realizace zdění na PU pěnu, menší hmotnost bloku, menší přesun hmot.
  • Úspora místa – o 14 % tenčí tvarovka; 24/28 cm (tl. zdi s omítkami.)
  • Technické parametry tuto tvarovku zařazují na absolutní špičku ve své třídě použití (akustické bloky, akustické příčky).

„Zeštíhlení” zdi přináší vyšší užitnou plochu v bytě

O 4 cm menší tloušťka stěny, oproti tradičnímu řešení, šetří zastavěnou plochu a tím umožní dosáhnout vyšší užitné plochy v rámci bytu. Toto „zeštíhlení cihly” ocení, jak už jsme zmiňovali, jak majitelé bytů, tak i investoři bytových domů. Na stejné půdorysné ploše lze s cihlami HELUZ AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ získat více metrů užitné plochy.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv redakce