Tisková konference ACOND proběhla v zahradě žižkovského Atria za účasti spolumajitelů společnosti Jiřího a Oty Hanusových.

Demonstrace nejtišších českých tepelných čerpadel proběhla na Žižkově

Česká společnost ACOND, která napřesrok oslaví již 25 let svého působení na trhu, uspořádala v úterý v malebných zahradních prostorech žižkovského Atria tiskovou konferenci. Přítomní měli možnost na vlastní oči zhlédnout tepelné čerpadlo, které překvapovalo svou tichostí i účinností.

Spolumajitelé výrobní firmy Jiří a Oto Hanus osobně seznámili novináře s aktuální situací na trhu s tepelnými čerpadly, představili vlastní produkty i sdíleli mnohá doporučení, jak se vyvarovat nevhodného nákupu nekvalitních topných zařízení dovážených zejména z Asie, s nimiž se lze na českém trhu bohužel setkat. S ohledem na narůstající poptávku související se současnou energetickou krizí lze navíc předpokládat, že se objeví další nové a nezkušené firmy, jejichž tepelná čerpadla nebudou splňovat ani základní požadavky uživatelů či stávajících norem.

Výroba od A do Z i kompletní servis

Naproti tomu společnost ACOND disponuje vlastními výrobními prostorami (v Milevsku v jižních Čechách), které navíc bude v příštím roce rozšiřovat o další moderní halu, jejíž výstavbu v současnosti připravuje. Při výrobě aplikuje inovativní know-how, realizuje vlastní technologický vývoj a zajišťuje též následný servis tepelných čerpadel. Ten probíhá většinou takzvaně vzdáleně – dispečink jej na základě automatických hlášení systému zajišťuje online, přičemž technici vědí o případné poruše mnohdy dříve, než k ní dojde. Uživatele tak mohou snadno nasměrovat k rychlé a snadné nápravě. Tak tomu bývá například u nejčastěji se vyskytující závady – u zanesených filtrů, které způsobují zhoršený průtok –, kdy servisní pracovníci poskytnou na dálku návod, jak je vyčistit.

Oto Hanus seznámil přítomné s technickými výhodami tepelných čerpadel ACOND.

Díky komplexnosti služeb a vlastní tuzemské produkci je ACOND schopen také nabídnout velmi příznivé dodací lhůty. „Tím, že čerpadla opravdu sami vyrábíme a nenakupujeme někde v zahraničí a nečekáme, co nám kdo dodá, můžeme zájemcům o tepelná čerpadla slíbit reálné termíny dodání a montáže našich tepelných čerpadel,“ říká generální ředitel Jiří Hanus a dodává: „Přestože ceny tepelných čerpadel jistě porostou, tak bych rozhodně varoval před překotným a unáhleným nákupem, abyste si domů nechtěně nepořídili jen drahý přímotop.“ Jako aktuální reálný dodací termín v případě, že dojde k objednávce tepelného čerpadla nyní v květnu, Jiří Hanus uvádí říjen letošního roku.

Čerpadlo, které prostě neslyšíte

Hlavním tahákem akce bylo vystavené tepelné čerpadlo ACOND PRO v běhu, jehož provoz probíhal v téměř naprosté tichosti, což přítomné osazenstvo doslova ohromilo. Certifikovaný akustický tlak ve vzdálenosti 6 metrů od zařízení činí v případě typu N jen 25,1 dB. Myšleno přitom bylo i na výkon čerpadla, které při venkovní teplotě 22 °C vyrábí 65stupňovou vodu pouze vysoce účinným scroll kompresorem, a to bez bivalence. To znamená, že čerpadlo není tedy zapotřebí doplňovat o žádný záložní zdroj a navíc umí nejen vytápět, ale také chladit. Proklamovaná životnost je minimálně 20 let.

Tepelné čerpadlo ACOND PRO-R.

Fakta a čísla

Odběratelská základna společnosti ACOND se nachází především v Česku, avšak dodávky plynou i za jeho hranice, například na Slovensko, do Polska, Holandska, Velké Británie, Španělska, Rakouska a dalších zemí. Letošní obrat podniku je již předběžně odhadnut na minimálně 600 milionů korun, přičemž v příštím roce je v plánu vyrábět až 1500 čerpadel měsíčně. „V současné době připravujeme také novou prémiovou řadu, která tepelná čerpadla posune jak v oblasti designu, tak i v oblasti účinnosti a tichosti zase o kus dál. Její představení plánujeme na přelom letošního roku, ale detaily si prozatím ponechám pro sebe,“ dodal Jiří Hanus.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv autorky a firmy