Řada ventilů s názvem Rad Old Style je dostupná v šesti povrchových úpravách. Tento obrázek ilustruje světlou zlatou.
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Designové příslušenství k radiátorům

Design se netýká jen „velkých“ věcí. Interiér je tvořen především detaily. Zářným příkladem jsou i ventily, které, pokud vhodně zvoleny, mohou efektně doplnit třeba retro designové radiátory. Kvalitu i působivý vzhled v daném oboru nabízí také italská značka S. R. Rubinetterie s.r.l., u nás v zastoupení firmou TUBOTECH spol. s r.o.

Člověka často ani nenapadne, jak velkou roli hraje v domácnosti harmonický detail a jak nekompletní je bez něj interiér. Týká se to i technických zařízení, která jsou pro komfort uživatelů nutností, tedy i radiátorů a koupelnových žebříků. Ty v českých domácnostech nad jinými otopnými systémy doposud převažují. Není už však nutnost setrvávat u nevzhledných těles, jaké vévodily našim domovům v druhé polovině 20. století. Na trhu jsou v současnosti i velmi estetické designové radiátory. Jsou však obvykle dodávány bez regulačních ventilů.

Malý ventil, velká úloha

Ventily, jinak řečeno hlavice, jsou neoprávněně podceňovaným příslušenstvím. Uživatel to zjistí v momentě, kdy si k designovému radiátoru připojí ventil, který k němu vzhledem nepasuje. Nemluvě o tom, že hlavice radiátoru (běžná a hlavně termostatická) může uspořit majiteli až 30 % nákladů na vytápění.

Výběr ventilů se odvíjí od umístění vstupu (přívodu teplé vody) a výstupu (odtoku chlazené vody) u konkrétního radiátoru. Volba však závisí též na způsobu vedení teplovodního potrubí (ze zdi či z podlahy). Posledním krokem ve „výběrovém řízení“ na ventil je výběr designu, tedy materiálu, tvaru a povrchové úpravy. Mohli byste nechat veškerá rozhodnutí jen na instalatérovi a usnadnit si tak práci. Vlastní výběr Vám však zajistí dlouhodobou spokojenost i jistotu, že bude doplněk patřičně ladit se stylem interiéru. S řemeslníkem se pak stačí jen poradit o potřebném typu (manuální či termostatický), tvaru (šikmý, rohový, přímý, h-blokový ventil) a velikosti.

Italské know-how

Společnost TUBOTECH spol s r.o. se zabývá oblastí designových ventilů již dlouhodobě. V českých i slovenských krajích zastupuje tradiční italskou značku S. R. Rubinetterie založenou před více než padesáti lety. Její sortiment splňuje veškeré požadavky náročných klientů. Výroba probíhá výhradně na půdě firmy, a to v technologicky vyspělém závodě Valduggia na severozápadě země. Moderní způsob výroby bez množstevního omezení a přesto s důrazem na kvalitu, inovativní přístupy, neustávající vývoj, dlouhá léta budované know-how a velká pozornost věnovaná designu posouvají výrobky této italské firmy na vrchol žebříčku úspěšnosti. Spokojenost dosavadních zákazníků je reálným vyústěním toho všeho.

Ventily nebo šperky?

Naši redakci zaujaly zmiňované produkty S. R. Rubinetterie na brněnském veletrhu. Majitel zastupitelské společnosti TUBOTECH spol. s r.o., p. Bogľarský, nám zasvěceně a s entuziasmem předvedl „drahokamy“ své činnosti. Masivní kovové ventily rozmanitých tvarů a rozličných barevných tónů byly vyloženy ve skleněných vitrínách, ale též nainstalovány jako účelný a zároveň skvostný doplněk efektních radiátorů. Člověk se na stánku TUBOTECH spol s r.o. cítil spíše jako v klenotnictví nežli v expozici vodo-instalatérské techniky.

Kolekce Rad Liberty velmi efektně doplní retro radiátory.

Rozmanitá nabídka

S. R. Rubinetterie, potažmo TUBOTECH spol. s r.o., prezentuje své výrobky po jednotlivých kolekcích. Každá z nich je součástí „hry“ s detailem. Ať už Vaše domácnost disponuje staršími radiátory, nebo jednoduše toužíte svůj domov doplnit o některý vintage kousek, není potřeba se obávat, že je budete muset doplnit nevzhlednými plastovými ventily; popřely by celý význam vybraného designového radiátoru. Výběr ventilu z nabídky TUBOTECH spol. s r.o. zajistí vytříbený styl i jakost. Dokonce pouhé doplňky jako hranaté kryty potrubí z dílny S. R. Rubinetterie jsou líbivého vzhledu. Všechny ventily S. R. Rubinetterie mají společnou robustnost materiálu, jednotlivé typy jsou navíc dostupné ve velkém množství rozmanitých povrchových úprav. Liší se zejména tvarovým provedením, které určuje i budoucí uplatnění ventilů. Ať už si tedy uživatel přeje doplnit retro, klasický či ultramoderní radiátor, to své si v daném sortimentu najde.

Proměny minimalismu

Exemplární kolekce (pro tento článek) Tondera patří svým tvarem i konečnou úpravou k ventilům, které bychom mohli v návrhářské hantýrce nazvat minimalistickými. Povrchová úprava kusů spadajících pod tento název je na první pohled dechberoucí. Lesklý i matný chrom, broušený nikl, případně bílá či matná černá se hodí k výrazněji zbarveným otopným tělesům v koupelnách. Zlatá dodá tělesu nádech luxusu, bronz se zase výborně vyjímá v industriálních interiérech. Obě poslední jmenované úpravy skvěle doplní obývací prostory. Ventily kolekce Tondera jsou dostupné jak v jednoduché regulační, tak termostatizovatelné či termostatické verzi.

Ruční kolečko a krytka Floral zapadnou zejména do interiérů tradičnějších stylů.

Retro a klasický vzhled

Oslnila nás mimo jiné i řada ventilů zvaná Rad Prestige. Je dostupná celkem v pěti efektních povrchových úpravách a hodí se prakticky ke každému radiátoru. Bronzové provedení pak obzvláště ladí s retro stylem radiátorů. Otopná tělesa klasického vzhledu pak souznějí s kolekcemi ventilů s názvy Old Style Rad či Floral. První z nich nabízí hladké ruční kolečko, velmi příjemné na dotek. Vzhledově tento typ zapadne do jakéhokoliv interiéru, pohled na ventil však v člověku vyvolává dojem historie. Tvar Floral pak (jak anglický název napovídá) skrývá regulační kolečko a krytku ve tvaru květu. Zejména světlá zlatá či matná černá úprava dodají radiátoru šmrnc a doplní styl tradičních domácností.

Designový ventil = správná tečka

Moderní ventily nabízejí efektivní kontrolu interiérové teploty a mnohdy i úsporu nákladů na vytápění. To vše lze přitom instalovat ve velmi elegantním provedení, které zaujme nejen uživatele s ventilem manipulující, ale i návštěvu, která ocení působivý detail. Estetické provedení radiátorů si vyžaduje správnou tečku. Ventily TUBOTECH spol. s r.o. jsou jejím faktickým zhmotněním.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: TUBOTECH spol. s r.o.