Do přestavby bývalého InterContinentalu jsem šel s osvědčenými partnery, říká architekt Tichý
Slyšeli jste už o hotelu Fairmont Golden Prague? Možná ne. Ale co takhle InterContinental? Právě tento legendární hotel, který patřil po desetiletí k ikonám Prahy, znovu otevřel po čtyřleté rekonstrukci své brány. Hotel láká na 325 elegantně navržených pokojů, apartmánů a rezidencí, 6 stylových restaurací a barů v čele s legendární Zlatou Prahou i luxusní wellness.
Na nároží Pařížské ulice a Dvořákova nábřeží, s výhledem na Vltavu a Letnou, stojí hotel, který byl po desetiletí symbolem luxusu a světovosti v srdci Prahy a od svého otevření v roce 1974 přivítal prezidenty, slavné herce, hudební legendy i významné státníky. Po nešťastné přestavbě na konci 90. let minulého století se z povědomí veřejnosti vytratil, nyní se však tento ikonický hotel po čtyřleté rekonstrukci probouzí k novému životu. Pod křídly rodin českých vlastníků Pavla Baudiše, Eduarda Kučery a Oldřicha Šlemra prošel na základě mezinárodní soutěže jednou z nejrozsáhlejších a nejkomplexnějších rekonstrukcí svého druhu v České republice, která citlivě skloubila původní brutalistický design s nejvyššími současnými standardy designu, komfortu a udržitelnosti.
Za realizací proměny stojí architekt Marek Tichý, který ve spolupráci se svým týmem a společností Metrostav a.s. navázal na zkušenosti z rekonstrukce Elektrických podniků v Praze. Díky této prověřené spolupráci bylo možné efektivně propojit technicky náročnou obnovu dramaticky poškozené železobetonové konstrukce, atypicky řešených fasád, modernizaci interiérů i ekologická opatření a v neposlední řadě zásadní konverzi širšího okolí hotelu spojenou s dostavbami a pestrým programem veřejného prostoru, a to vše zvládnout v rekordním čtyřletém termínu. Své brány nově otevřený hotel symbolicky otevřel 15. dubna 2025, kdy přivítal první hosty, a v následujících týdnech postupně uvede do provozu jednotlivé části. Slavnostní grand opening je naplánován na červen.
Hotel s bohatou historií a výraznou architekturou
Výstavba hotelu InterContinental nebyla jen dalším projektem luxusního ubytování v Praze – od samého počátku měl být výkladní skříní československé architektury, řemesla a umění. Na konci šedesátých let bylo rozhodnuto, že na nevyužitém pozemku na konci Pařížské ulice vznikne pilotní projekt moderní výstavby v tehdejším socialistickém Československu [1].
Autory návrhu byli Karel Filsak, Jaroslav Švec a Karel Bubeníček z ateliéru Epsilon, přičemž jejich vizí bylo najít rovnováhu mezi modernistickou estetikou a historickou strukturou Starého Města. Tým architektů byl ale mnohem širší, našli bychom v něm mimo jiné Jana Šrámka nebo Františka Cubra. Budova dostala podobu brutalistní hmoty, která svými vertikálními liniemi reagovala na okolní zástavbu. Výrazné materiály – surový beton, sklo a keramika – definovaly nejen její vzhled, ale také ducha doby.
Fasádní keramické mozaiky z průmyslově vyráběných tvarovek vytvořil sochař Zbyněk Sekal, zatímco v interiérech dostali prostor další přední umělci. René Roubíček navrhl unikátní skleněné lustry, které zdobily společenské prostory, a Jan Šrámek vtiskl svůj rukopis do monumentálního betonového stropu konferenčního sálu. Podobných příkladů bychom ale mohli jmenovat mnohem víc. InterContinental vznikl jako spojení špičkové architektury, umění a řemeslné preciznosti. To bylo ve své době výjimečné nejen v Československu, ale i v mezinárodním kontextu [1].
Na to, jak náročná rekonstrukce bývalého InterContinentalu byla, co všechno zahrnovala a jaké zajímavé detaily lze v interiérech nového hotelu objevit, jsme se zeptali přímo architekta Marka Tichého, který doplnil naše povídání o další zajímavosti, klíčové výzvy i jedinečné prvky, které dělají z Fairmont Golden Prague skutečně výjimečné místo:

Rekonstrukce stodoly jako vzor udržitelné architektury
V malebné horské obci Engins ve francouzském přírodním parku Vercors stála historická kamenná stodola, kterou se místní obyvatelé rozhodli zachovat a nově využít. Původně…
„Do přestavby jsem šel s osvědčenými partnery,“ říká Tichý
Rekonstrukce byla realizována pod vedením rodinné kanceláře R2G jako součást projektu s názvem Staroměstská brána. Cílem nebylo jen zachovat historický odkaz budovy, ale také ji přiblížit modernímu světu a otevřít ji širší veřejnosti. Rozsáhlá rekonstrukce tak měla ambici nejen obnovit ikonickou brutalistní stavbu, ale zároveň ji adaptovat na současné technologické, ekologické a provozní standardy.
Obnova hotelu byla mimořádně náročná, protože bylo nutné skloubit historickou věrnost s moderními technologiemi a ekologickými standardy. Podle architekta Marka Tichého, který dostal se svým týmem ze studia studio TaK Architects celou přestavbu hotelu a jeho okolí na starost, se projekt stal jedním z největších svého druhu za posledních několik dekád, a to nejen vzhledem ke svému rozsahu, ale i kvůli inovativním metodám rekonstrukce modernistické architektury, výrazným dostavbám, náročným interiérům, ve kterých se potkává mnoho vrstev, od restaurování, přes atypicky navržené vestavby k dílům mnoha přizvaných výtvarných umělců. Architekt Marek Tichý se při rekonstrukci hotelu Fairmont Golden Prague spolehl na osvědčený tým a prověřené partnery, včetně společnosti Metrostav a.s., se kterou už dříve spolupracoval na přestavbě bývalých Elektrických podniků v Praze. Díky zkušenostem z této spolupráce se podařilo efektivně propojit všechny fáze projektu – od úvodních studií přes projektování a výběr materiálů až po samotnou realizaci.
„Důvěra v sehraný tým nám umožnila pracovat rychle a efektivně, což bylo klíčové pro splnění ambiciózního harmonogramu. Celý proces jsme zvládli za rekordní čtyři roky, což je při tak rozsáhlé a technicky náročné rekonstrukci bezesporu výjimečné,“ vysvětluje Tichý.
Obnova ikonické fasády byla jednou z největších výzev rekonstrukce
Jednou z největších výzev bylo obnovení fasády, která po padesáti letech vykazovala výrazné poškození a vyžadovala bezodkladné snesení. Betonové prvky skeletu byly repasovány restaurátorskými metodami, zatímco díly těžké prefabrikace byly vyráběny nově. Stejně tak složitá byla náhrada keramických pásů, jež musely být vyrobeny znovu řemeslným způsobem. Po měsících hledání vhodného výrobce padla volba na cihlářské závody v Kadani, kde vznikly přesné repliky původních keramických tvarovek s charakteristickým povrchem solné glazury a rozdílnou barevností [1].
„Obnova keramiky nebyla jen o kopírování tvaru. Bylo nutné najít správnou recepturu, konzistenci střepu i barevnost, která vznikala nestejnoměrným výpalem v pecích. Výsledek ale stojí za to – fasáda hotelu vypadá jako původní, ale zároveň plní přísná kritéria tepelné ochrany budovy i její stavební fyziky a vydrží další desítky let,“ popisuje Tichý.
Dalším technickým oříškem bylo nahrazení těžkých prefabrikovaných panelů – tzv. „žiletek“, které před padesáti lety vyráběla pražská Prefa. Nové panely vznikly podle původních forem, ovšem s vylepšeným kotvením, přerušenými tepelnými mosty a vloženým izolantem, aby objekt přiblížily současným normám [2].
Hotel nastaví nový standard udržitelnosti
Rekonstrukce hotelu Fairmont Golden Prague neznamená jen návrat ikonické brutalistní stavby v plné kráse, ale také její přizpůsobení moderním ekologickým standardům. „Hotel je “zelený” ve všech ohledech – nejen díky energetickému konceptu a šetrnému, udržitelnému provozu, ale i doslova. Zelené střechy o rozloze 2500 m² pomohou ochlazovat budovu a zadržovat dešťovou vodu, zatímco retenční jímky nám umožní ji efektivně využít,“ říká architekt Marek Tichý a dodává, že udržitelnost byla klíčovou součástí celého projektu. Hotel navíc využije geotermální energii, a to díky rozsáhlému poli třiceti zemních vrtů, které zajistí významný obnovitelný zdroj tepla i chladu. Chytrá řešení, jako je zpětné získávání tepla z provozů hotelu, pomohou snížit energetickou náročnost budovy. A protože zeleň hraje v této proměně zásadní roli, přibudou nejen ozeleněné fasády a střechy, ale i nové zelené plochy v okolí, které přispějí k příjemnějšímu městskému prostředí.
Téma: architektura
Interiér budou zdobit zakázkové kousky
Na podobě interiéru hotelu Fairmont Golden Prague spolupracovala Tichého kancelář TaK Architects s prestižním britským studiem Richmond International, které patří mezi světovou špičku v oblasti luxusního hotelového designu a které už má na kontě ikonické projekty pro hotely jako The Langham v Londýně nebo The Ritz-Carlton v Chicagu. Společně s Tichým a jeho týmem TaK Architects vytvořili koncept, který citlivě propojuje původní brutalistní estetiku budovy s moderním pojetím luxusního hotelového interiéru. Hotel nabídne 325 pokojů, apartmánů a servisovaných rezidencí, jejichž interiéry budou laděny do uklidňujících tónů a doplněny přírodními materiály, jako je dřevo, sklo a kůže. Každý pokoj v hotelu je odrazem českého designu, a to díky spolupráci s předními tuzemskými značkami. Do rekonstrukce bylo zapojeno více než 20 špičkových českých značek, designérů či umělců. Mezi výjimečné prvky interiéru patří obnovený ikonický betonový strop konferenčního sálu původně realizovaného dle návrhu Jana Šrámka, impozantní lustry od Reného Roubíčka, elegantní svítidla navržená Hugem Demartinim, mistrovské stropní řezbářské práce Čestmíra Kafky či skleněné příčky a posuvné stěny z lehaného skla, vytvořené českou společností Lasvit.
„Téměř všechny interiérové prvky byly navrženy v intencích vytčené koncepce a vyrobeny na zakázku,“ říká Tichý. Devadesát procent veškerého vybavení je kresleno na míru, ať už jde o vestavěný, volný nábytek, svítidla nebo textilie.
Jedním z příkladů atypické výroby jsou i ručně vyráběná transparentní umyvadla od italské rodiny Antonio Lupi, která se specializuje na luxusní koupelnový design. Tento tradiční toskánský podnik vyrobí obvykle jen několik desítek kusů za rok, přesto nakonec souhlasili, že pro hotel vytvoří exkluzivní sérii 400 kusů v několika barvách. „Navázali jsme spolupráci s těmi nejlepšími výrobci, kteří sdílejí naši vizi precizního řemesla a jedinečného designu,“ říká architekt Tichý. „Umyvadla Antonio Lupi jsou jen jedním z mnoha příkladů, kdy jsme hledali nejen kvalitu, ale i unikátní prvky, které dodají interiéru osobitost a nadčasovou eleganci.“
Proměny se dočká i okolí hotelu
Rekonstrukce hotelu přinese i změny v gastronomii, wellness a veřejném prostoru. Hosté i místní obyvatelé se mohou těšit na širokou škálu restaurací a barů, včetně moderní české kuchyně s výběrovým pivem, asijských specialit nebo vrcholné gastronomie ve střešní restauraci Zlatá Praha, která nabídne jedinečný výhled na historické centrum města. Součástí proměny je také rozšířené Fairmont Spa & Wellness s unikátním vnitřním bazénem s průplavem do venkovní části – jediným svého druhu v centru Prahy. Pro konání prestižních akcí hotel poskytne konferenční sál pro až 600 hostů vybavený nejmodernější audiovizuální technologií.
Navíc ve spolupráci s Hlavním městem Praha a Městskou částí Praha 1 dojde i k revitalizaci náměstí Miloše Formana, které by mohlo sloužit jako prostor pro setkávání a kulturní akce. Dokončena již byla například bezbariérová lávka, která propojuje plochu náměstí a prostor před ZŠ Curieova a Dvořákovo nábřeží, další novinkou je pak přírodně laděný veřejný prostor směrem k řece, s mnoha překvapivými vodními prvky, tunelem propojený s Vltavskou náplavkou. Celý velkoryse započatý koncept konverze širšího okolí by měl pokračovat hledáním řešení pro náměstí pojmenované po legendárním filmaři, včetně jeho nového využití, výběru kvalitních povrchů a moderního mobiliáře odpovídajícího významu této lokality prostřednictvím mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže, která naváže na započatou koncepci Marka Tichého v linii korza Pařížská, z velké části realizované v právě dokončované etapě [3].
Návrat legendy ve velkém stylu…
Ať už si hotel InterContinental pamatujete jako symbol socialismu, místo velkolepých banketů nebo ikonickou dominantu pražského nábřeží, jeho velkolepý návrat je událostí, která navždy promění tvář města.
Za rozhovor srdečně děkujeme doc. Ing. arch. Marku Tichému, www.tak2002.cz.
Zdroje:
- Tiskové zprávy o otevření hotelu Fairmont Golden Prague, www.piaristi.cz.
- [1] TICHÝ, Marek; VERNER, Martin. Vertikální pásy z keramických tvarovek. Intro, říjen 2022.
- [2] TICHÝ, Marek. Rekonstrukce bývalého hotelu InterContinental jako výzva nejenom pro památkáře. TZB-info [online]. 4. 12. 2022. Dostupné z: https://stavba.tzb-info.cz/historicke-stavby/24694-rekonstrukce-byvaleho-hotelu-intercontinental-jako-vyzva-nejenom-pro-pamatkare.
- [3] FIALOVÁ, Lucie. Nová podoba náměstí u bývalého InterContinentalu vzejde z mezinárodní architektonické soutěže. Novinky.cz [online]. 12. 2. 2024 [cit. 2024-02-13]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zpravy-hlavni-mesto-praha-nova-podoba-namesti-u-byvaleho-intercontinentalu-vzejde-z-mezinarodni-architektonicke-souteze-40507387.