Dobré vyhlídky elektrických topných systémů se značkou FENIX

V jednom z posledních letošních slunečních dní 8. října se konalo neformální setkání zástupců společnosti FENIX s novináři na horské chatě Jarmilka v Bedřichově. Místo nebylo vybráno náhodně, neboť v tomto objektu firma instalovala topné fólie ECOFILM pro stropní vytápění.

V oficiální části vystoupil nejprve ředitel a majitel společnosti FENIX Holding a.s. Ing. Cyril Svozil a seznámil přítomné s historií firmy, která vznikla v roce 1990 a brzy oslaví již dvacet let výroby a prodeje různých typů elektrického vytápění.

Dlouhodobé úspěšné působení firmy na trhu se projevuje nejen zvětšujícím se objemem výroby (především topných kabelů a rohoží ECOFLOOR, topných fólií ECOFILM, sálavých panelů a dalšího sortimentu), ale také expanzí firmy do zahraničí.

Ing. Cyril Svozil, ředitel a majitel společnosti FENIX Holding a.s.

Rozvoj a strategie firmy

V současné době má akciová společnost FENIX Holding dvě dceřiné společnosti v naší republice (Fenix s.r.o., Fenix Trading s.r.o.), jednu na Slovensku (Fenix Slovensko) a dvě ve Skotsku (Flexel Int. Ltd, Aztec Europe). V letošním roce koupila španělskou společnost CEILHIT a francouzské ASCO. Dceřiné společnosti jsou řízeny pouze finančním plánem, jsou zcela samostatné a věnují se pouze svému „core business”. Tak například Flexel Int. Ltd vyrábí topné fólie ECOFILM, CEILHIT topné kabely, ASCO stropní panely a Aztec Europe topné výrobky pro akvaristiku.

Akciová společnost FENIX Holding exportuje své výrobky do 52 zemí světa na 5 kontinentech.

Jak dále uvedl Ing. Svozil: „Dlouhodobou strategií Holdingu Fenix je fyzická přítomnost na rozhodujících trzích. Výsledky dceřiných společností a prodeje na jimi ovládaných teritoriích tuto strategii jednoznačně podporují. Fyzická přítomnost zajišťuje přímou podporu značce Fenix a všem výrobkovým řadám nabízených touto skupinou – ECOSUN, ECOFLEX, ECOFLOOR a ECOFILM. Strategií společnosti je etablovat se v daných zemích jako národní výrobce, nikoliv pouze jako prodejce, proto je součástí všech dceřiných společností i výrobní kapacita.

Horská chata Jarmilka v Bedřichově

Široký sortiment

Výrobní sortiment společnosti představil Miroslav Petr, vedoucí tuzemského obchodu FENIX Trading s.r.o. Největší objem výroby tvoří topné kabely a rohože ECOFLOOR, jež se používají jak pro vnitřní aplikace, tak pro venkovní aplikace a dále jako protimrazová ochrana potrubí a střech. Další významnou složku tvoří topné fólie ECOFILM používané pro podlahové vytápění i stropní vytápění a také například jako ochrana zrcadel proti mlžení.

Dále to jsou sálavé panely ECOSUN používané na stěny, stropy, kazetové podhledy v domácnostech i v průmyslových prostorách. (podrobnější informace naleznete na www.fenixgroup.cz a také v mnoha článcích na stránkách www.stavebnictvi3000.cz po zadání klíčových slov).

Stále větší oblibu získávají skleněné a mramorové sálavé panely s kombinací sálavého a konvekčního vytápění. V sortimentu nalezneme také přímotopné konvektory ECOFLEX, akumulační kamna, ohřívače TUV, topné žebříky, osoušeče rukou a podlahové izolace.

Důležitou část (10 %) tvoří výroba regulace ke všem uvedeným výrobkům, která může být dle požadavků analogová, digitální, bezdrátová, centrální a průmyslová.

Nízkoenergetické a pasivní domy

Miroslav Petr dále hovořil o současných trendech výstavby objektů v nízkoenergetickém a pasivním standardu, které významně napomáhají rozvoji výroby topných kabelů a rohoží a topných fólií, neboť jako nejvhodnějším zdrojem pro vytápění těchto objektů se jeví elektrická energie.

NED a PD mají velmi nízkou spotřebu energie na vytápění, proto cena energie přestává být rozhodujícím faktorem, kterým se tak stávají pořizovací náklady.

Elektrické přímotopné vytápění má nízké pořizovací náklady, bezúdržbový provoz, výbornou regulovatelnost a vysokou účinnost. Při současných téměř srovnatelných cenách plynu je zde výhoda nízkého tarifu celé domácnosti.

Dále hovořil Miroslav Petr o referenčních stavbách, u kterých se dlouhodobě sledují náklady na vytápění a další provoz domácností (podrobně webové stránky firmy). Jak v závěru uvedl: „vzhledem k trvale sílícímu zájmu o instalaci elektrického vytápění do objektů ve standardu NED a PD, počet dlouhodobě sledovaných staveb roste. Neustále také přibývá konkrétních nabídek na vytvoření nových referencí – a to jak ze strany stavebních firem i koncových zákazníků.

Nové topné fólie ECOFILM s výkonem 40 W/m2 pro nízkoenergetické domy

Konstrukce sádrokartonového (SDK) podhledu:
1 – Sádrokartonový podhled
2 – PE folie – parozábrana
3 – Topná folie ECOFILMC
4 – Tepelná izolace minerální vlna
5 – Nosné profily
6 – Nosná stropní konstrukce

Chata Jarmilka

Součástí setkání byla také prohlídka interiérů rekonstruované NED horské chaty, jejíž pokoje jsou vytápěny fóliemi ECOFILM umístěnými ve stropní sádrokartonové konstrukci. Jak tyto fólie vyhřívají místnosti v horských zimách, o tom se mohli přítomní novináři přesvědčit sami. A právě díky regulaci je možné nastavit teplotu v jednotlivých pokojích podle přání a potřeb hostů.

Po prohlídce následovalo bohaté občerstvení v příjemném prostředí horské chaty, které bylo příjemným ukončením poučného a zajímavého dne.

Instalace topné fólie ECOFILM C do sádrokartonového podhledu
1 Zpracováno z tiskových podkladů

Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy, Hana Solařová