Proč je elektrické vytápění úsporné

Elektrické vytápění objektů patří mezi nejkomfortnější druhy vytápění z pohledu instalace otopné soustavy, její obsluhy, tepelného pohodlí v objektu, rychlosti reakce a také z pohledu ekologie. Je dostupné všude, kde je zaveden elektrický proud. Mnozí majitelé elektrického vytápění i projektanti říkají, že toto vytápění je komfortní, ale drahé. Tvrzení však není jednoznačné, hlavně při přístupu a nabídce od společnosti FENIX.

Od samého založení společnosti FENIX Trading s.r.o. v roce 1990 se její ředitel Cyril Svozil snažil nabídnout různé typy elektrického vytápění objektů vlastní výroby, v komfortním provedení a optimalizované na nízké provozní náklady za vytápění. Dlouhodobé úspěšné působení firmy na trhu vypovídá o tom, že záměr se daří realizovat. Společnost FENIX zároveň získala vedle výrobních a technologických zkušeností i řadu realizačních poznatků při porovnání provozních nákladů elektrického vytápění s jinými druhy. Měření energetických spotřeb byla provedena dodavateli energií, tedy nezávislými subjekty.

Teplo je vyrobeno tam, kde je ho potřeba

Zcela konkrétní případ úspor při změně vytápění objektu může společnost FENIX doložit skutečnými úsporami, které vznikly v budově společnosti v letech 1993 – 1999. Objekt byl původně vytápěn kotelnou na tuhá paliva s tepelnou roční spotřebou na vytápění objektu ve výši 911 GJ. Kotelna byla zrušena a celý objekt byl vytápěn přímotopy s naměřenou spotřebou elektrické energie ve výši 474 GJ. Obdobný objekt, který je stejné konstrukce, orientace a je umístěn v těsné blízkosti, je po rekonstrukci kotelny, která slouží jako bloková kotelna na zemní plyn a má pro objekt tepelnou spotřebu 806 GJ.

Výsledných úspor bylo dosaženo přesnou a pružnou regulací teplot v místnostech pomocí termostatů a vyloučením ztrát v kotelně a rozvodech tepla, které jsou relativně velké.

Od té doby se uskutečnil další pokrok v technickém a konstrukčním řešení elektrických otopných soustav FENIX. Došlo k rozšíření velkoplošného elektrického vytápění v podlahách a stropech, které účinkuje jako nízkoteplotní infračervené záření, jež sálá strop či podlaha o teplotě do 30 °C přímo na člověka. Ten pak cítí příjemné teplo, i když je prostorová teplota vzduchu v místnosti o 2 – 3 °C nižší než při klasickém způsobu vytápění. Každý uspořený stupeň Celsia znamená úsporu 6 % energie. Infračerveným zářením se ohřívají předměty a zdivo v dosahu záření a od nich se teprve ohřívá okolní vzduch.

Elektrický přímotopný konvektor ECOFLEX v interiéru

Pro každou místnost samostatná regulace

Při vytápění elektřinou je hlavní úspory dosaženo možností regulovat každou místnost samostatně, nejčastěji pomocí jednotlivých termostatů. Tuto úsporu lze umocnit použitím centrální regulace BMR - jedná se o velmi přesnou regulaci, která v sobě spojuje možnost regulovat každou místnost naprosto samostatně, ale s programováním a sledováním provozu celého objektu z jediného místa. Vysoká míra komfortu je dána možností ovládat centrální regulaci BMR prostřednictvím osobního počítače a prostřednictvím internetové vzdálené správy počítače i na dálku, prakticky ze všech míst světa.

Elektrický sálový konvektor PRESTANCE

Proudový odlehčovač

Další úspory provozních nákladů za elektrickou energii lze docílit použitím odlehčovače proudové zátěže HJ 306, který se zapojí na DIN lištu do rozváděče. Toto zařízení hlídá nastavené proudové hodnoty a v případě nebezpečí překročení těchto hodnot vypíná postupně předem určené spotřebiče včetně vytápění a při poklesu proudových hodnot je opět postupně zapíná tak, aby byla využita jeho 100% kapacita. Výrazně se tak sníží potřebná dimenze hlavního jističe, který ovlivňuje výši stálého měsíčního platu za elektrickou energii. Výsledné úspory jsou podstatné.

Dobře navržený odlehčovač proudové zátěže nemá prakticky žádný znatelný vliv na výslednou teplotu v objektu. Krátkodobé vypnutí některých topných těles nebo ohřevu TUV na úkor jiných elektrických spotřebičů v domácnosti v době jejich používání spotřebitel nepozná. Případný teplotní deficit je vyrovnán v době, kdy například obyvatel domu není přítomen a elektrické spotřebiče nepoužívá. Daleko více informací o ekonomickém provozu elektrického vytápění společnosti FENIX a jeho celkovém přístupu k úsporám elektrické energie lze získat na internetových stránkách http://www.fenixgroup.cz, kde jsou uvedeny konkrétní případy pořizovacích a provozních cen elektrického vytápění v rodinných domech, které jsou nižší než náklady na vytápění plynem.

Další výhody elektrického vytápění

Z hlediska pořizovacích nákladů patří elektrické vytápění mezi nejlevnější. Sem patří elektrické přímotopné konvektory ECOFLEX, které mají jednoduchou regulaci, instalují se převážně pod okna. Instalace je velmi jednoduchá pomocí kabelů na 230 V. Konvektor slouží jako klasický radiátor, který podporuje proudění vzduchu v místnosti jako u běžného teplovodního vytápění.

Velkoplošné elektrické systémy vytápějí místnost podlahou nebo stropem. Výhodou je, že velkoplošné systémy vytápějí místnost velkou plochou, ale zato nižší teplotou. U těchto systémů se nepozná, odkud teplo přichází, v místnosti je lepší rozložení teplot, nedochází k víření prachu, cirkulaci tepla, přepalování prachu zdrojem tepla. Navíc se ušetří místo, které by jinak zabral radiátor. Rozložení teplot v místnosti je rovnoměrné, mezi teplotami u stropu a u podlahy není podstatný rozdíl. Tento efekt je způsoben nízkou teplotou podlahy, vzduch je ohříván na nižší teplotu, teplý vzduch nestoupá ke stropu v takové míře jako daleko teplejší vzduch z radiátoru. Jak už bylo zmíněno, elektrické podlahové vytápění má proti podlahovému teplovodnímu vytápění výhodu v tom, že teplo vzniká až v místě potřeby a nevznikají ztráty v kotli a přenosem topné vody z kotle do místa spotřeby tepla. Regulace se děje pomocí termostatů v jednotlivých místnostech velmi jednoduše a přesně podle potřeby tepla v dané místnosti a bez ohledu na zbytek domu.

Otopná folie ECOFILM

Elektrické vytápění a nízkoenergetická výstavba

Elektrické vytápění je vhodné do všech staveb, ale jeho výhodnost rychle roste s energetickým standardem stavby. U nízkoenergetických staveb s nízkou spotřebou tepelné energie do 50 kWh/(m2·rok) je kvůli malým odběrům nehospodárná už jen výstavba přípojky od vzdálenější plynorozvodné sítě. Také drahý dovoz tuhých paliv (uhlí, dřevo) a výstavba palivového hospodářství je při malých odběrech tepla často za hranicí návratnosti. Přitom je třeba počítat, že jednotková cena uhlí a dřeva poroste rychleji než elektřiny (za poslední necelý rok stoupla např. cena palivového dřeva na dvojnásobek). Pokud spotřebu tepla budovy snížíme ještě více, na úroveň pasivního domu, pak je už neekonomické vůbec stavět tradiční teplovodní otopnou soustavu s kotlem, rozvody a radiátory. Řešení vytápění v takových domech je pomocí elektřiny.

Otopné fólie ECOFILM

Vhodný typ velkoplošného vytápění se volí podle typu konstrukce, ve kterém bude umístěno, a podle toho, zda bude sloužit jako hlavní zdroj tepla (pokládá se po celé ploše podlahy) nebo pouze ke komfortnímu ohřevu podlahy (pokládá se v požadovaných místech).

Pod laminátové plovoucí podlahy a pro stropní vytápění v sádrokartonových podhledech (obecně ve stavbách ze systémů suché výstavby) jsou přednostně určeny elektrické topné fólie ECOFILM.

Otopná folie ECOFILM

Fólie jsou vyráběné v rolích a instalace v celé ploše podlahy je řešena pokládáním ,,nekonečného pásu" odbornou firmou. Protože je však fólie velmi tenká – jen 0,4 mm, lze ji také velmi snadno položit pouze v exponovaných místech – např. pod plovoucí podlahu před sedací soupravou nebo podél kuchyňské linky – a současně není potřeba zbývající část podlahy výškově dorovnávat. Pro tyto účely jsou vyráběny sady ECOFILM Set, které obsahují jeden pás fólie s již připojenými připojovacími vodiči. Sady jsou vyráběny s různými délkami předem připravené fólie. Zručnější uživatel zvládne pokládku sám, pouze připojení na elektroinstalaci provede oprávněná osoba.

Novinkou jsou topné fólie ECOFILM v šíři 1 metr, když až dosud byla vyráběna fólie pouze do 60 cm. Jsou vhodné pro velké plochy podlah, kdy s fólií v šířce 1 metr dochází k lepšímu pokrytí podlahy s menším počtem položených pásů a menším počtem spojů připojovacích vodičů.

Kabelová rohož ECOFLOOR

Kabelové rohože ECOFLOOR

Do betonů, včetně samonivelačních, tmelů jsou určeny kabelové systémy ECOFLOOR, které v současné době tvoří stěžejní výrobek společnosti a jsou obdobou již zmíněného systému ECOFILM. Nejrozšířenější aplikací je podlahové vytápění v koupelnách a v kuchyních, kde bývá na podlaze keramická dlažba a je žádoucí, aby podlaha nebyla chladná. Pro tyto případy jsou vyráběny sady ECOFLOOR ComfortMat, které obsahují vše potřebné pro položení podlahového vytápění – topnou rohož, termostat, podlahovou sondu, ochranou trubku – „husí krk" a také podrobný návod k instalaci. Sady se prodávají podle plochy rohože od 0,6 – 8 m2. Instalace rohože je velmi jednoduchá – rozprostřením na určeném místě, například před vanu, do podlahy. Zapojení do elektroinstalace provede oprávněná osoba. Sada je pro svépomocnou instalaci do menších prostor. Vytápění celých místností se řeší velkoplošnými rohožemi a kabelovými okruhy, jejichž pokládku zajistí odborná firma.

Podle tloušťky izolace se topné kabely používají také k vyhřívání chodníků a příjezdových cest k nemovitostem, k zabránění vzniku námrazy a k zajištění tání napadaného sněhu. Zde platí opět šetrný pohled společnosti FENIX – vytápět chodník, ale úsporně, pomocí regulace, termostatů a čidel, které zajistí úsporný komfort.

Nízkoteplotní sálové panely ECOSUN

Sálavé panely ECOSUN

Sálavé panely ECOSUN jsou určeny k montáži na strop a slouží k předání tepla pomocí infračerveného záření. Ve výrobním programu společnosti jsou od samého začátku od jejího založení v roce 1990. Jedná se o velmi úspěšný výrobek, který se exportuje v 80 % produkce do zemí západní Evropy.

Kabelová rohož ECOFLOOR - realizace v interiéru

Struktura holdingu FENIX - předmět činnosti jednotlivých členů

Společnost FENIX Trading s.r.o. je ryze česká výrobní firma s vlastní obchodní sítí a bez zahraničního kapitálu. Obchodní zastoupení je formou obchodních zástupců po České republice. Výrobní a správní základna, jejíž nejdůležitější součástí je objekt kabelovny, byla v Jeseníku založena již v roce 1990.

Společnost má do 100 lidí, exportuje do 40 zemí světa včetně zámoří a na export jde přibližně 70 % objemu výroby. Společnost vlastní certifikace ISO 9000 již z roku 1994 – v té době byla jednou z prvních certifikovaných společností nejen v ČR, ale i v Evropě – a ISO 9001:2000 z roku 2003. V současné době společnost rekonstruuje výrobní prostory bývalého Centrotexu v Jeseníku, kam bude v budoucnu soustředěna celá výrobní a správní základna.

Nízkoteplotní sálové panely ECOSUN

Vývoj společnosti FENIX Trading s.r.o.

  • Fenix s.r.o. (1990) výroba elektrických topných systémů
  • Fenix Trading s.r.o. (1993) obchodní společnost
  • Fenix Slovensko s.r.o. (1993) prodej výrobků ve Slovenské republice
  • Fenix Group a.s. (1995) strategické rozhodování, správa majetku, ekonomické a finanční služby pro členy holdingu
  • provozovna Bohemia (2001) prodej výrobků v oblasti jižních, západních, středních a severních Čech
  • Flexel International Ltd (2003) výroba topných fólií ECOFILM

Výrobní a obchodní sortiment sortiment:

Panely ECOSUN – stropní panely určené k sálavému vytápění,
ECOFLOOR – kabelové systémy určené do betonu, tmelu, jako podlahové vytápění, pro venkovní aplikace pro ochranu příjezdových komunikací před namrzáním a sněhem,
ECOFILM – topné fólie pro podlahové vytápění pod plovoucí podlahy a stropní vytápění v sádrokartonových konstrukcích,
ECOFLEX – přímotopné konvektory – dovoz z Francie,
AKUMULAČNÍ KAMNA - ECOSTATIK, ECODYNAMIKb> - dovoz z Něměcka a Irska
Ohřívače vody ATLANTIK – dovoz z Francie,
Měření a regulace – obchod.

Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy