Příklad využití elektrického vytápění v nízkoenergetických domech

Výstavba nízkoenergetických až pasivních domů je nastupujícím trendem, a to nejen z důvodu stále rostoucích cen energií. Jedním z charakteristických rysů těchto staveb je nízká spotřeba energie na vytápění a tento faktor nutí projektanty i zákazníky k zamyšlení, jaký vlastně zvolit nejvhodnější systém vytápění.

Jedna věc je však zřejmá – elektrické vytápění si s nízkoenergetickými domy výborně rozumí a dokazují to i dosavadní zkušeností našeho největšího výrobce elektrických topných systémů, společnosti Fenix Jeseník.

Pro volbu elektrického vytápění domu mluví i skutečnost, že pro objekty, které se svými parametry blíží k hranici NED, není už totiž nejdůležitějším faktorem cena samotné energie, ale významný vliv hrají pořizovací náklady, tzv. udržovací náklady a životnost topného systému a jeho komponentů. Spotřeba energie na vytápění je zde již tak malá, že například u tepelných čerpadel, přestože dokáží vyrobit teplo nejlevněji, je návratnost investice delší než životnost zařízení a tím se stává nevýhodnou.

Nízkoenergetický rodinný dům v obci Nedožery – Brezany

Moderní rodinný dům

Zkušenosti ukazují, že tento systém je velmi ekonomický, investoři navíc oceňují jeho rychlost, přesnost a vysoký uživatelský komfort. Plně to platí i v nízkoenergetickém rodinném domě, který se nachází v obci Nedožery – Brezany (okr. Prievidza) na Slovensku a je vytápěn elektrickými topnými kabely ECO FLOOR.

Dům je určen pro čtyřčlennou rodinu, dostavěn a uveden do provozu byl 1. 12. 2007. Jde o standardně řešený moderní rodinný dům od společnosti DEK, Martin, typ SO 01, který splňuje kritéria pro zařazení domu do skupiny NED. Dodávka byla realizovaná tzv. na klíč, projekčně-architektonickou část provedl Ing. Miroslav Mališák.

Jednopodlažní rodinný dům s valbovou střechou a se zastavěnou plochou 120,51 m2 je nepodsklepený, se zádveřím, vstupní halou, třemi pokoji, koupelnou a WC. Obývací pokoj je spojen s kuchyní a jídelním koutem, technická místnost je propojena s WC. Podlaha je laminátová, pouze koupelna, WC a zádveří mají keramickou dlažbu.

Koupelna je vytápěna elektrickými topnými kabely ECOFLOOR

Podlahový topný systém

Podle požadavku investora je vytápění rodinného domu řešené poloakumulačním podlahovým systémem okruhy PSV do betonové mazaniny o tloušťce 5 cm. Jednotlivé místnosti jsou regulovány digitálními programovatelnými termostaty s týdenním a časovým režimem poklesu teploty s podlahovou sondou.

Rok 2007 2008
Sazba D 37 D 37
Poplatek za jistič 3× 32 A 215 446
12/rok 1 8
Suma paušálů 215 3 570
SKK / kWh NT 2,33 2,56
SKK / kWh VT 5,95 5,95
spotřeba kWh NT 905 5 527
spotřeba kWh VT 54 373
2 430 16 368
Suma celkem 2 645 19 938
Suma za období 12/2007–08/2008 22 583
Kurz 30,1260 SKK/€ (09/2008)

Vzhledem k tomu, že dům patří do skupiny objektů s úspornou užitnou plochou a prostor pro použití konvekčního způsobu vytápění (konvektory, akumulační kamna) by ubíral z plochy pro zařízení domu, je použití podlahového topného systému zcela ideálním řešením vytápění. Mimo jiné také proto, že podlahový systém zajišťuje vysoký komfort bydlení.

Interiér rodinného domu v obývacím pokoji doplňují krbová kamna. Ta slouží nejen jako komfortní doplněk pro vytvoření dokonalé rodinné atmosféry, ale nemalou mírou se podílejí na snížení provozních nákladů a současně plní funkci záložního zdroje tepla při případném výpadku dodávky elektrické energie.

Interiér rodinného domu v obývacím pokoji doplňují krbová kamna

Vyhodnocení spotřeby energie

Celý systém podlahového vytápění společně s regulací byl dodán za 33 272 SKK v ceníkových cenách včetně DPH. Na základě přidělené sazby D37, pro kterou je podmínkou SSE (Stredoslovenské energetiky) plně elektrifikovaná domácnost, výsledná suma spotřeby elektrické energie zahrnuje také spotřebu za ohřev TUV a provoz ostatních domácích spotřebičů (vaření, žehlení, praní, svícení). Obyvatelé domu se nastěhovali 1. 12. 2007 a osobně vedli evidenci spotřeby. Z těchto podkladů byla také sumarizována celková spotřeba do konce srpna letošního roku. Ve vyhodnocení jsou zahrnuty také stálé platby, u kterých došlo v období 2007/2008 ke změnám stálé platby za hlavní jistič.

Vyúčtování 2007/2008 bude provedeno v listopadu letošního roku. Z teoretických výpočtů i praktických zkušeností u sledovaných staveb vychází, že náklady na vytápění tvoří v nízkoenergetických domech (NED) jen 50-60 % celkové spotřeby elektrické energie, tedy 2 760 až 3 400 kWh, což je 7 100 až 8 490 SKK za sledované období, kde se měsíční spotřeba v topné sezóně pohybovala kolem 944 až 826 kWh v NT a 54 až 39 kWh ve VT. Mimo topnou sezónu byla měsíční spotřeba 414 až 321 kWh v NT a 45 až 35 kWh ve VT. S uživatelským komfortem, spotřebou energie a pořizovacími i provozními náklady vyjádřil uživatel a jeho rodina vysokou spokojenost.

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archiv firmy