Elektrické podlahové vytápění v pasivním domě

V malé obci Běleč nad Orlicí vyrostl v roce 2011 dvoupodlažní pasivní dům, vytápěný krbovou vložkou a elektrickými topnými kabely ECOFLOOR v podlaze. První topné sezóny ukazují, že tato volba se investorovi plně osvědčila – nízké byly pořizovací náklady na krb i elektrické podlahové topení, velmi levné je vytápění pasivního domu a cenově atraktivní jsou díky výhodné sazbě za odběr elektrické energie i náklady na provoz všech elektrospotřebičů v domácnosti.

Dům o podlahové ploše 156 m2 je postaven z vápenopískových cihel o tloušťce 240 mm, k zateplení fasády byla použita 300 mm silná vrstva šedého polystyrénu NeO a 180 mm vrstva na zateplení podlah. Okna jsou dřevěná z trojskla. V domě žijí dva dospělí a dvě děti.

Dvoupodlažní pasivní dům

Co je pasivní dům?

1) Jeho celoroční spotřeba energie na vytápění je do 15 kWh na jeden m2 vytápěné plochy. Dům o podlahové ploše 100 m2 ročně protopí do 1500 kWh. Návrh počítá s tím, že dům vytápějí elektrické spotřebiče, technická zařízení a osoby.

2) Léto dům opomíjí s tím, že průměrné denní teploty jen vzácně překročí 27 °C, což řeší silná tepelná izolace domu.

3) Koncept nejen pasivní výstavby přehlíží sluneční záření, které v létě za jasného dne dopadá na dům v množství až 1,5 MWh/den. Tuto lavinu na úrovni celoroční spotřeby tepla pasivního domu řeší sluneční ochrana (světlá fasáda a střecha, venkovní stínění, trávník, listnatá zeleň v okolí...).

Úsporná záloha ke krbu

Tepelná ztráta domu je dle normy TNI 73 0329 (při teplotě –15 °C vnějšího vzduchu a 20 °C vnitřního) 2,9 kW. Jako hlavní zdroj využívá rodina krbovou vložku s rozvodem teplého vzduchu do všech obytných místností, doplňkovým a záložním zdrojem je elektrické podlahové topení. Ve všech místnostech jsou instalovány elektrické dvoužilové topné kabely ECOFLOOR ADSV s celkovým instalovaným příkonem 6,6 kW. Pro zalití kabelů byl použitý anhydrit v tloušťce 50 mm. Ve všech obytných místnostech jsou plovoucí podlahy, v koupelnách, WC a technické místnosti dlažba. Elektrické podlahové vytápění je regulováno pomocí centrální regulace s barevnou dotykovou obrazovkou. V koupelně je doplňkově topný žebřík 400 W na sušení ručníků. Ohřev TUV je realizován pomocí využití odpadního teplého vzduchu z rekuperační jednotky přes čerpadlo do zásobníku s elektrickým dohřevem (patronou). Topná sazba je D45 a hodnota hlavních jističů 3 × 25A.

Lité anhydritové podlahy a podlahové vytápění s elektrickými topnými kabely ECOFLOOR realizovala v létě 2011 společnost ANIPO CZ s.r.o. se sídlem v Černilově, která je autorizovaným partnerem společnosti FENIX Jeseník.

Instalace podlahového vytápění s elektrickými topnými kabely ECOFLOOR
Rozprostřené topné kabely ECOFLOOR

Zkušenosti majitele RD

Jaké jsou zkušenosti investora s kombinací krbové vložky a elektrického podlahové vytápění při vytápění energeticky pasivního domu?

Za období od 2. 8. 2012 do 1. 8. 2013 byla spotřeba elektrické energie na vytápění i provoz domácnosti (VT+NT) 4,7910 MWh, za které jsme zaplatili 22 432 Kč. Vytápění dřevem nás dále stálo cca 4 000 Kč a moji práci se zpracováním, uložením a denním topením. Tyto činnosti já považuji spíše za relaxační a topení dřevem za příjemné, ale uznávám, že ne každému se to může takto jevit. Bohužel při první sezóně jsme neměli ještě příliš suché dřevo, takže jeho výhřevnost nebyla vysoká, nicméně i tak postačila a nebylo nutné ani trvale zapínat elektrické podlahové topení, ačkoliv byla poměrně dlouhá topná sezóna.

Schéma ECOFLOOR ANHYDRIT
– 1 Nášlapná vrstva (dlažba, koberec, PVC, lamino)
– 2 Podlahová (limitační) sonda v ochranné trubici (tzv. husí krk)
– 3 Nosná anhydritová plovoucí deska
– 4 Topná rohož (kabel) ECOFLOOR(R)
– 5 Tepelná izolace
– 6 Podklad (betonová deska)

Celková spotřeba elektrické energie tak „padla” na běžný provoz domu jako osvětlení, vaření, televize, PC apod. a dohřev TUV. V tomto kontextu považuji náklady za velice příznivé. Díky elektrickému podlahovému topení máme i sazbu D45, čili s 20 hod. nízkého tarifu a 2+2 hodiny s vysokým tarifem denně, což se i projevilo na uvedeném vyúčtování provozu domu.

Kombinaci krbu a elektrického vytápění považuji u podobného objektu za ideální – pasivní dům má velmi nízkou spotřebu a tu většinu topné sezóny pokryje krb. Elektrické podlahové vytápění nebylo drahé – náklady na pořízení byly kolem 80 000 Kč a instalovaný příkon je přitom realizován s velkou rezervou – a i když jej máme jako zálohu, přináší úspory. Nízký tarif výrazně zlevňuje provoz elektrospotřebičů a ty dnes představují větší položku, než samotné topení. Když jsme podlahové topení v největších mrazech na cca 14 dnů zapnuli, tak navíc poskytovalo vysoký teplotní komfort.

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archiv firmy