Dosáhněte dokonalého ticha pomocí minerální izolace

Hledáte vhodné řešení akustiky již stávající konstrukce nebo se chystáte na novostavbu a chcete zajistit co nejnižší přenos zvuku? Ochrana proti hluku patří mezi základní požadavky staveb. Ne vždy je ale řešena včas a ke spokojenosti konečného uživatele či majitele objektu. Minerální izolace vyrobené společností URSA mají zvuko-pohltivé vlastnosti a jsou tak skvělými pomocníky při snižování přenosu zvuku ve vnitřních prostorech.

Zvuková pohltivost je schopnost materiálu pohlcovat dopadající zvuk. Činitelem zvukové pohltivosti pak rozumíme poměr pohlceného akustického vlnění k dopadajícím zvukovým vlnám. Tento poměr nám určuje třídu zvukové pohltivosti. Produkty URSA se klasifikují třídou A, která je nejvyšší, a zajišťuje tak maximální pohltivost zvuku. Vhodnými materiály do zvukových příček jsou URSA PUREONE TWP 37, URSA PUREONE TWF 37 či URSA PUREONE TWP 1. „Minerální izolace URSA zachycují zvukovou energii a částečně ji přeměňují na tepelnou. Je nezbytné, aby izolace byla v konstrukci vzduchotěsně uzavřena. Čím těsněji budou obálkové konstrukce aplikovány, tím je minerální izolace výkonnější v pohlcování hluku. Minerální izolace URSA navíc brání nejen prostupu hluku, ale i tepla a mají dobré protipožární vlastnosti,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA.

Minerální izolace URSA TWP 1 je difuzně otevřená, akustická izolace z minerální vlny na bázi skla. Je dodávaná ve formě desek. Nejvyšší možný efekt dosahuje v lehkých konstrukcích příček. Maximálně odolává hluku, brání prostupu tepla a eliminuje požární riziko staveb. Převyšuje požadavek SDK dělicích příček na objemovou hmotnost izolačního materiálu 15 kg/m3.

Hluk šířící se vzduchem i konstrukcí

Při řešení akustiky stavebních konstrukcí rozlišujeme dva základní pojmy: vzduchovou a kročejovou neprůzvučnost. Je nutné řešit oba typy, abychom se maximálně vyvarovali jakémukoliv šíření hluku budovou.

Zvuk se vzduchem šíří velice dobře a naší snahou v objektech je toto šíření co nejvíce eliminovat pomocí účinných konstrukcí,“ říká Tereza Vojancová a dodává: „Při vzduchové neprůzvučnosti nám jde tedy o zamezení šíření hluku vzduchem, mezi místnostmi v objektu nebo mezi venkovním prostorem a vnitřní místností. Důležité je myslet i na boční cesty šíření hluku a izolovat ze všech stran.“ Čím je hodnota vzduchové neprůzvučnosti vyšší, tím je konstrukce akusticky odolnější.

Naproti tomu kročejová neprůzvučnost již svým názvem napovídá, že se jedná o schopnost materiálu izolovat hluk způsobený chůzí, během, pádem tělesa, zkrátka hluk způsobený pohybem předmětů po finální podlaze, schodišti apod. „Tady pozor, na rozdíl od vzduchové neprůzvučnosti – čím je hladina kročejové neprůzvučnosti (resp. kročejového hluku) nižší, tím je konstrukce akusticky odolnější,“ poukazuje na rozdíl v měření Tereza Vojancová ze společnosti URSA.

Dosáhněte akustického komfortu!

Společnost URSA nabízí jedny z nejkvalitnějších minerálních izolací na trhu. Díky ní chráníte sebe a své blízké před hlukem, a tím zvyšujete akustický komfort svého bydlení.

Jedinečná minerální izolace bez obsahu zbytkových formaldehydů: URSA PUREONE TWP 37 je difuzně otevřená, akustická izolace z minerální vlny na bázi skla. Je dodávaná ve formě desek. Nejvyšší možný efekt dosahuje v lehkých konstrukcích příček. Účinně odolává hluku, brání prostupu tepla a eliminuje požární riziko staveb. Izolace URSA PUREONE TWP 37 převyšuje požadavek SDK dělicích příček na objemovou hmotnost izolačního materiálu 15 kg/m3.

Výhody realizace příčky s izolací URSA:

 • chráníte sebe a své blízké před hlukem,
 • zvyšujete akustický komfort svého bydlení,
 • šetříte místo, protože při nižších tloušťkách je možné dosáhnout lepších akustických parametrů než u zděných příček,
 • máte nejlepší možnost ochrany tepla, kterou vám příčka s minerální izolací URSA GLASSWOOL nebo URSA PUREONE přinese,
 • minerální izolace dosahují nejvyšších tříd požární ochrany, jsou klasifikovány třídou A1 jako nehořlavé,
 • jednoduše se aplikují do konstrukce,
 • jde o suchý proces montáže bez většího znečištění,
 • rychlá výstavba bez zbytečných technologických přestávek,
 • výrazně snížíte vlastní hmotnost příčky oproti masivním stěnám,
 • špičkového řešení dosáhnete při dodržení všech zásad doporučení montáže,
 • vzduchotěsné provedení zajistí ten správný akustický komfort.

Akustická předstěna – rekonstrukce bez stavebního povolení

Typickým nedostatkem panelových domů je jejich vysoká propustnost hluku z ulice, sousedního bytu či chodby. URSA navrhuje řešení, které výrazně zlepší kvalitu vašeho bydlení a není na něj potřeba shánět stavební povolení. Lze vystavět akustickou předstěnu, která technicky přilne zevnitř k již vybudované stěně a začne fungovat jako dodatečná izolace. Navíc pomůže vašemu domovu zlepšit vzduchovou neprůzvučnost o prokazatelných 6 dB, přičemž tloušťka aplikované vrstvy je pouhých 4,25 cm a hodí se pro rekonstrukce ale i novostavby. „Tento systém se skládá z nejkvalitnější minerální izolace, která je momentálně na trhu dostupná – URSA PUREONE USF 31. Jedná se o pružný, tuhý materiál, zpracovatelsky velmi příjemný, s velmi vysokou pohltivostí zvuku. Izolace je nedráždivá, neprašná, a navíc neobsahuje formaldehyd a je tedy vhodná i do prostředí s vyššími hygienickými nároky,“ doporučuje architekta Vojancová.

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv společnosti URSA CZ, s.r.o.