Elegantní stínění pomocí screenových clon a rolet

Screenové clony a rolety patří mezi vnější stínicí techniku, jež má velký vliv na příjemné prostředí uvnitř domu. V České republice patří mezi její největší výrobce společnost Building Plastics ČR, s.r.o., která na trhu působí téměř 20 let a výrobky prodává pod obchodní značkou MINIROL.

Rolety Minirol

Předokenní rolety, které vyrábí firma Building Plastics ČR, s.r.o., jsou vyráběny z kvalitních hlinikových lamel lišících se od sebe tvarem, rozměry, vlastnostmi i technologií výroby. V nabídce jsou buď lamely extrudované, nebo válcované vyplněné PUR pěnou, která při stažené roletě zajišťuje ještě vyšší tepelnou ochranu. Tu lze velmi dobře využít jak v letních horkých dnech, tak i v zimním období a výrazně snížit náklady za energii potřebnou pro klimatizaci či vytápění. Na přání zákazníka je možné opatřit lamely i perforací, jíž se rozumí vysekané průhledy v jejím zámku. To umožní nejen roletu stáhnout dolů a tím dokonale zatemnit místnost, ale rovněž ji lehce vytáhnout, čímž se zámky otevřou a do místnosti začne skrze malé otvory pronikat světlo. Předokenní rolety účinně slouží k regulaci světla, teploty a v neposlední řadě také ke snížení hluku mezi interiérem a venkovním prostředím. Tím však jejich přednosti nekončí. Rolety zároveň chrání okna před nepříznivými vlivy počasí, opotřebením a při jejich stažení poskytují uživatelům staveb rovněž vyšší bezpečnost před případnými zloději. Díky výše uvedenému se tak hodí prakticky do všech typů obytných či občanských staveb a administrativních budov.

Rolety Minirol lze dle umístění rozdělit na rolety:

  • předokenní,
  • zaomítací,
  • nadokenní,
  • do překladů

nebo podle typu ovládání na rolety s:

  • elektrickým ovládáním,
  • rádiovým řízením,
  • manuálním ovládáním pomocí kliky či popruhu.

Podobné typy ovládání pak mají i screenové clony.

Screenové clony Minirol

Screenové clony, zkráceně screeny, se podobně jako rolety umisťují na venkovní straně okna nebo prosklené stěny. Oproti roletám však umožňují i průhled ven, díky němuž lze zůstat v kontaktu s okolím. Stínicím prvkem tu totiž nejsou lamely, ale speciální tkaniny Serge a Soltis. Zatímco tkanina Serge je složena ze skelných vláken, Soltis je vyráběn z vláken polyesterových. Oba typy tkanin jsou pak potaženy ochrannou vrstou PVC, díky níž si zachovají barevnou stálost i po mnoha letech používání. Podobně jako rolety mají i tyto tkaniny dlouhou životnost. Společnost Building Plastics ČR, s.r.o. na ně poskytuje záruku 5 let.

Výhody instalace screenových rolet jsou velmi podobné s výhodami rolet. Slouží k regulaci světla, teploty, snížení hluku a chrání okna před nepříznivými vlivy počasí. Další výhodou je umožnění průhledu ven a mnohé potěší i fakt, že v uzavřené poloze slouží jako síť proti hmyzu. Díky skladnosti obou typů látek pak mají oproti jakémukoliv jinému vnějšímu stínění velmi malé boxy.

Využít jdou nejen téměř do všech typů obytných, občanských a administrativních budov, ale i k zastínění zimních zahrad, teras, altánů, zahradních domků či pergol. Zde se používají jako variabilní možnost zastínění jednotlivých boků.

Dle použití se screeny dělí na:

  • zipscreen, jenž má tkaninu uchycenou ve vodící liště,
  • screen, ve kterých je látka volně napnutá mezi spodní lištou a boxem,
  • cablescreen, u kterého je látka vedená pomocí téměř neviditelného nerezového vodícího lanka.

O společnosti Building Plastics ČR, s.r.o.

Společnost Building Plastics patří k předním výrobcům venkovní stínicí techniky, výplní stavebních otvorů a sítí proti hmyzu. Produkty, které vyrábí, jsou z kvalitních materiálů a podléhají přísné výstupní kontrole, jež dokládá i certifikát řízení jakosti ISO 9001, kterou společnost opakovaně získala.

Autor: Honza Hejhálek
Foto: Archiv firmy