Fenix Trading nabízí levný komfort ve vytápění

To je pohoda, jen tak si přijít domů, do příjemně vytopeného domu, nemuset se starat o vytápění a s dobrým pocitem, že máme k dispozici dostatek tepla za rozumnou cenu, se věnovat ostatním činnostem. Máme na mysli dostatek tepla, o které se nemusíme starat celý rok, které bude vždy stejné nebo takové jaké si snadno určíme. Společnost FENIX TRADING, o které jsme již psali v č. 6/2006 tento komfort nabízí všude, kde je zaveden elektrický proud.

To, že může být elektrické vytápění úsporné se můžeme přesvědčit vyčíslením úspor:

Úspory vznikají již při samotné montáži elektrického vytápění v objektu, jehož pořizovací cena je výrazně nižší než instalace klasického ústředního vytápění.

Provozní úspory vznikají hlavně díky termostatům, které dokáží rychle a přesně udržovat teplotu ve vytápěných místnostech, které navíc na sebe nejsou teplotně závislé.


Obr. 1: Přímotopné stropní vytápění ECOFILM C – sádrokartonový podhled:
1 – Sádrokartonový podhled
2 – Topná folie ECOFILMC
3 – PE folie - parozábrana
4 – Tepelná izolace minerální vlna
5 – Nosné profily
6 – Nosná stropní konstrukce

Další úspora vzniká díky odlehčovači proudové zátěže HJ 306, který hlídá nastavenou proudovou hranici a při překročení odpíná zvolené okruhy na nezbytně nutnou dobu. Může tak být instalován hlavní jistič menší hodnoty s nižšími měsíčními platbami.

Další úspory vznikají vytvořením pocitu tepla – tepelné pohody při nižší teplotě vzduchu v místnosti (snížení teploty o 1 °C = ca 6 % úspory energie). Například infračervené sálavé panely ECOSUN, které jsou umístěny na stropě, ohřívají nejdříve předměty, zdi a lidi a teprve potom se od uvedených teplých ploch ohřívá vzduch. Pocit tepla pro člověka přichází daleko dříve při nižší teplotě okolního vzduchu. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem je pouze 2 – 3 °C, na rozdíl od vytápění klasickým radiátorem, kdy může být v místnosti rozdíl teplot až 8 °C.


Přímotopné podlahový systém ECOFILM F – laminátová podlaha
1 – Laminátová podlaha
2 – Polyetylenová folie
3 – Topná folie ECOFILMF
4 – Izolace (Depron, Climapor– Polyplan, apod.)
5 – Podklad podlahy

Úspory přinášejí také velkoplošné vytápěcí systémy ECOFILM, které se instalují do podlahy nebo do stropu. Většinou si lidé stěžují na zimu od nohou a to u systému ECOFILM nepřichází v úvahu, protože podlaha je teplá a naše nohy jsou v přímém kontaktu s „topným tělesem.” Vezme-li v úvahu, že se člověk pohybuje v dolní polovině místnosti a při sezení je v 1/3 výšky místnosti, tak se u klasického vytápění nachází v nejstudenější části vytápěného prostoru. V případě, že je systém ECOFILM nainstalován do podlahy, která topí celou plochou, jsme neustále v kontaktu s topným tělesem a je nám teplo už při nižší teplotě vzduchu.

Při sériovém propojení nesmí hodnota proudu přesáhnout 10 A

Systém je možné nainstalovat také do stropních sádrokartonových podhledů. V tomto případě zde působí princip již zmíněné infračerveného záření, které ohřívá nejprve předměty a lidi, a teprve potom vzduch v místnosti. I zde je rozvrstvení teplot od podlahy ke stropu jen v rozmezí 2 – 3 °C. Klasický radiátor pod oknem víří vzduch přes celou místnost, zatím co vytápění pomocí systému ECOFILM vzduch i prach prakticky nevíří.


Řez dřevěnou podlahou (tzv. „palubky“)
1 – Nosná dřevěná konstrukce
2 – Tepelná izolace (ISOVER, ORSIL, ROTAFLEX apod.)
3 – ECOFILM F
4 – Vzduchová mezera (min. 20mm pro 60 W/m2, min. 40mm pro 90 W/m2, min. 80mm pro 120 W/m2)
5 – Podklad pro podlahu (sádrokarton, dřevotříska apod.)
6 – Podlahová krytina

Nezanedbatelná úspora vzniká provozem ostatních spotřebičů v domácnosti – pračky, mikrovlnné trouby, varné konvice, atd. – v tzv. nízké sazbě, které je přidělena uživatelům elektrického vytápění.

To jsou hlavní přednosti elektrického vytápění.

Topná fólie ECOFILM je určena k montáži do stropu nebo k pokládce do podlahy. Společnost Fenix nabízí pro své výrobky montážní schéma (viz obr. 1).

Důležité informace pro projektování podlahového vytápění ECOFILM F:

  • Topné folie jsou určeny do suchých konstrukcí – SDK podhledy, plovoucí podlahy. Pro instalaci do betonů a tmelů pod dlažbu jsou určeny topné kabely a rohože Ecofloor.
  • Topné folie nelze instalovat do vlhkých prostor (koupelny, prádelny)
  • Folie se nepokládají pod stabilně zabudované vybavení.
  • Topné části folie se nesmí dotýkat nebo křížit (překládat přes sebe).
  • Jednotlivé pásy folie se zapojují paralelně a na topnou folii musí být položena PE folie tl. min. 0,25 mm, s dostatečnými přesahy.
  • V obytných místnostech musí být folie zapojena přes proudový chránič.

Všechny zájemce o výrobky společnosti FENIX GROUP zveme na výstavu AQUATHERM Praha, která se koná ve dnech 21. 11. – 25. 11. 2006 na Výstavišti v Praze 7, stánek č. 354 haly F.

Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy FENIX Trading, s.r.o.