Elektrické nízkoteplotní velkoplošné vytápění dřevostavby – správná volba

Dřevostavba od společnosti RD Rýmařov stojí v Jeseníku, rodinný dům je nepodsklepený a má dvě nadzemní podlaží o celkové zastavěné ploše 123 m2 a vytápěné ploše 187 m2. Vytápění domu je plně pokryto elektrickým vytápěním – velkoplošným vytápěním fóliemi ECOFILM, topnými rohožemi ECOFLOOR a přímotopnými konvektory ECOFLEX, vše z produkce Fenix Jeseník.

Dlouhodobě sledovaná data o spotřebě elektrické energie a nákladech na vytápění ukazují, že elektrické vytápění energeticky úsporné dřevostavby bylo optimálním řešením.

Rodinný dům v Jeseníku

Topné rohože i fólie

V místnostech s keramickou dlažbou jsou topné rohože ECOFLOOR uloženy v lepicím tmelu přímo pod dlažbou. K instalaci byly použity tzv. atypové rohože – tj. rohože vyrobené společností Fenix přesně na tvar jednotlivých místností. Atypové rohože jsou o cca 20 % dražší než typové, tato vyšší investice se však několikanásobně vrátí v podstatně snazší a rychlejší – a tedy i levnější – instalaci.

V obývacím pokoji je laminátová plovoucí podlaha, proto zde byly voleny topné fólie ECOFILM. Velkou výhodou fólií je, že jsou umístěny bezprostředně pod laminátovou podlahou, proto systém pružně reaguje na změny teplot – ať už je změna vyžadována uživatelem, nebo jiným vlivem – např. osluněním místnosti. Další nezanedbatelnou výhodou – obzvláště u montovaných staveb – je, že fólie se pokládají tzv. suchým procesem, tedy bez jakéhokoliv betonování nebo tmelení. Pokládka je tak výrazně rychlejší a jednodušší, současně je možné v podstatě okamžitě položit laminátovou podlahu a systém uvést do provozu.

Technické údaje o objektu
Zastavěná plocha122,84 m2
Vytápěná plocha186,70 m2
Vypočítaná tepelná ztráta10,5 kW
Příkon instalovaného vytápění
• topné rohože ECOFLOOR
• topné fólie ECOFILM
• přímotopné konvektory
• topné žebříky v koupelnách
13,4 kW
4,7 kW
2,6 kW
5,3 kW
0,8 kW
Hlavní domovní jistič3 x 25 A
Domovní sazbaD45

Centrální regulace

V druhém podlaží jsou jako krytina položeny koberce, proto se investor rozhodl použít k vytápění místností přímotopné konvektory. Podlahové vytápění v koupelnách je doplněno topnými žebříky, které zlepšují dynamiku náběhu teplot a plní i praktickou funkci sušáku ručníků a osušek. Protože u podlahového vytápění byl kladen důraz na komfortní prohřátí podlah v celé ploše a u konvektorů byl vzhledem k tepelné ztrátě volen vždy nejbližší vyšší výkon, je celý systém proti tepelným ztrátám o cca 25 % předimenzován. Díky přesné regulaci a snižovači proudové zátěže však tato skutečnost nemá podstatnější vliv ani na hlavní jistič, ani na provozní náklady topného systému.

V místnostech s keramickou dlažbou jsou topné rohože ECOFLOOR uloženy v lepicím tmelu přímo pod dlažbou

Celé vytápění je řízeno centrální regulací BMR. Tato regulace umožňuje dle nastaveného programu udržovat v místnostech požadovanou teplotu. Přitom je možné pro každou místnost nastavit jiné teploty a časy, ve kterých má ke změnám teplot docházet. Programování je řešeno z jednoho místa prostřednictvím řídicí jednotky, do nastaveného programu lze však vstoupit pomocí digitálních čidel ve vybraných místnostech. Uživatel tak může operativně změnit požadovanou teplotu v místnosti, tato změna současně nemění naprogramovaný topný režim a je při nejbližší programové změně teploty anulována.

V místnostech s keramickou dlažbou jsou topné rohože ECOFLOOR uloženy v lepicím tmelu přímo pod dlažbou

Důvody k volbě topného systému

Montované stavby se svými parametry blíží nebo i splňují kritéria, která jsou stanovena pro tzv. nízko energetické domy (NED). Charakteristickou vlastností těchto staveb je malá potřeba tepla na vytápění a je proto nutné velmi pečlivě zvážit, jaký topný systém zvolit. Pokud totiž pro vytápění domu potřebujete relativně málo tepla, přestává být rozhodující, kolik vás stojí 1 kWh energie, zato velmi významnou roli začnou hrát pořizovací a provozní náklady a regulovatelnost celého systému. Systémy, které se chlubí nízkou cenou za 1 kWh tepla, se obvykle také vyznačují nejvyššími pořizovacími náklady. Na otázku, které zdroje jsou na výrobu tepla nejekonomičtější, většina dotázaných odpoví, že kondenzační kotle nebo tepelná čerpadla. Naopak elektrické přímotopné systémy z hlediska ceny za 1 kWh energie zařadí mezi levné zdroje asi málokdo. Jsou to však komfortní systémy, které se vyznačují výbornou regulovatelností a velmi příznivými pořizovacími náklady.

V obývacím pokoji je laminátová plovoucí podlaha, proto zde byly voleny topné fólie ECOFILM

Srovnání

U tohoto objektu bylo elektrické vytápění včetně centrální regulace pořízeno za 120 tis. Kč včetně DPH. Objekt je přitom trvale užíván od října 2007 a roční platba za energie se pohybuje kolem hodnoty 25 tis. Kč. Teplovodní systém (podlahové vytápění v přízemí, radiátory v patře) s tepelným čerpadlem by pro tento objekt stál cca 300 tis. Kč, odhadované roční náklady na energie by v takovém případě činily cca 15 tis. Kč. Teoretická roční úspora za energie je tak 10 tis. Kč a to samozřejmě není málo. Teplovodní systém by však v pořizovacích nákladech stál o 180 tis Kč více. To znamená, že až za dalších 18 let budou provozem tepelného čerpadla vykompenzovány pouze pořizovací náklady systému. Je však otázkou, zda kompresor, výparník, čerpadla a další komponenty topného systému vydrží celých 18 let. S dalšími investicemi se tak návratnost systému znovu oddaluje a de facto se tento systém stává nenávratným.

V obývacím pokoji je laminátová plovoucí podlaha, proto zde byly voleny topné fólie ECOFILM

Právě nízká pořizovací cena, dobrá regulovatelnost a nízká spotřeba tepla v objektu jsou faktory, které v celkovém hodnocení posouvají elektrické přímotopné systémy před medializovaná tepelná čerpadla nebo kondenzační plynové kotle.

Pořizovací náklady topného systému
Systém ECOFLOOR
Atypové topné rohože A1P, D
26 842 Kč
Systém ECOFILM
Topné fólie vč. příslušenství a vyrovnávací izolace CLIMAPOR
20 707 Kč
Systém ECOFLEX
Přímotopné konvektory, topné žebříky
15 375 Kč
Regulace
Regulátor RT 15, řídicí jednotka, prostorová a podlahová čidla
38 029 Kč
Celkem s DPH121 144 Kč

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archiv firmy