Energeticky úsporná dřevostavba s elektrickým topením

Pokud má rodinný dům dobré tepelně technické vlastnosti, je správně provedené elektrické podlahové nebo stropní vytápění ekonomicky velmi výhodné. Za vytápění rodinného domu s topnými rohožemi ECOFLOOR a fóliemi ECOFILM dala rodina méně než třetinu celkových nákladů na elektrickou energii.

Nízkoenergetický rodinný dům se dvěma nadzemními podlažími, obývaný pětičlennou rodinou, je postaven jako dřevostavba ve Frenštátě pod Radhoštěm v Moravskoslezském kraji. Dům byl postaven v roce 2012, je nepodsklepený, v přízemí se nachází kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem, technická místnost a WC. V patře jsou tří dětské pokoje, ložnice s šatnou a koupelna. Ohřev vody je zajištěn v elektrickém zásobníkovém ohřívači 160 l.

Energeticky úsporný dům ve Frenštátě pod Radhoštěm
Půdorysy 2. NP

Systém vytápění a regulace

Cílem pochopitelně bylo vybrat úsporné vytápění, proto s ohledem na nízkou potřebu tepla, charakteristickou pro NED, bylo pro vytápění celého objektu zvoleno elektrické podlahové vytápění. Konkrétní systém byl volen dle podlahové krytiny - v předsíni, technické místnosti, koupelně a WC, kde je podlahovou krytinou keramická dlažba, jsou jako podlahové vytápění použity topné rohože ECOFLOOR. V ostatních místnostech jsou plovoucí podlahy, proto jsou jako podlahové vytápění použity topné fólie ECOFILM. Koupelna a WC jsou doplněny topným žebříkem. Regulaci celého objektu zajišťuje centrální regulace BMR, umožňující regulovat každou místnost samostatně.

Topné fólie ECOFILM se používají pod plovoucí podlahy
Topné fólie ECOFILM se používají pod plovoucí podlahy

V obývacím pokoji v přízemí jsou umístěna teplovzdušná krbová kamna bez rozvodu po domě, určená jako doplňkový komfortní zdroj tepla - především pro přechodná období na jaře a na podzim. Reálně jsou však využívána velmi sporadicky.

Dodávka a instalace topného systému tzv. na klíč (materiál včetně montáže) vyšla včetně DPH na 110 tisíc Kč. Protože od samého počátku bylo plánováno využít objekt pro dlouhodobé sledování, je dům vybaven podružnými elektroměry, měřícími spotřebu elektřiny pro vytápění a pro ohřev TUV.

Náklady na elektrickou energii

Celkové náklady na elektrickou energii (tj. vytápění, ohřev TUV i provoz domácnosti) stály domácnost v období od března 2013 do února 2014 částku 26 948 Kč. Podíl vytápění na celkové spotřebě energie činil pouhých 28,2 %, v korunách to bylo 7 600 Kč. Ohřev TUV se na celkové spotřebě energie podílel 26,8 % (7 222 Kč). Ostatní spotřeba (osvětlení, vaření, praní, elektrospotřebiče apod.) pak dosáhla 45 % (12 126 Kč).

Dlouholeté sledování provozu

Tato čísla jsou zcela v souladu s dlouholetými zkušenostmi jiných energeticky úsporných novostaveb rodinných domů. Společnost FENIX Jeseník podporuje několik projektů výstavby nízkoenergetických domů, a to jak zděných, tak i na bázi lehké prefabrikace dřeva, u kterých sleduje a vyhodnocuje provoz a spotřebu energií. Data od realizačních firem, výrobců i investorů potvrzují, že pokud má objekt dobré tepelně technické vlastnosti, je správně provedené elektrické podlahové nebo stropní vytápění ekonomicky velmi výhodné. Ostatně potvrzuje to i tento rodinný dům. NED objekty totiž spotřebují na vytápění jen přibližně 40 % energie, zbytek celoroční spotřeby je to ostatní – světla, televize, počítače, pračky, sušičky, varné konvice, mikrovlnné trouby, atd. – tedy běžný provoz domácnosti.


Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archiv firmy