Rodina Genzerova žijící v dřevěném domě na samotě se rozhodla zřídit si vlastní malou fotovoltaickou elektrárnu. Vyrobená energie je schraňována v akumulačním zařízení, které jim poskytuje téměř celoroční energetickou soběstačnost

Provoz rodinného domu za pomocí solární energie a bez klasické elektrické přípojky

Chtěli žít smysluplně a soběstačně a v souladu s přírodou, a proto se rozhodli zřídit si vlastní malou elektrárnu. Spotřeba dřevěného domu rodiny Genzerovy, který stojí mimo dosah veřejných distribučních sítí, je proto pokryta energií vyrobenou pomocí fotovoltaických panelů a uchovávanou v akumulačním zařízení. Jak se jim daří, se dozvíte v rozhovoru níže.

V rozhovoru je popisován systém Savebox Home, který plní takzvanou hybridní funkci, dokáže shromažďovat energii z fotovoltaických panelů (či jiných zdrojů jako je třeba větrná nebo vodní elektrárna) a distribuovat ji. Funguje na bázi baterií typu LiFePo4 (které v běžném denním provozu vydrží více než 6 000 cyklů), hybridního měniče a nabíječe. Zařízení lze využít jako zálohu při výpadcích elektřiny, ale také jako samostatné soběstačné řešení přívodu energie do celého rodinného domu. Nasbíraná energie se pak využívá k běžnému domácímu provozu včetně základních spotřebičů. V případě potřeby je možné zařízení i rozšiřovat o další bateriové bloky. Základní technické parametry systému jsou: kapacita akumulátoru 705 kWh, výkon měniče 2,6 kW a fotovoltaika 3,5 kWp.

Energie zachycená fotovoltaickými panely je ukládána do baterií typu LiFePo4, jejichž životnost v běžném denním provozu činí více než 6000 cyklů

Jakpak se vám tu žije?

Petr: Krásně, pohodově a přírodně, ovšem s využitím všeho, co potřebujeme k životu. Tedy včetně pračky, počítače, mobilního telefonu, dvou ledniček, elektrické trouby, plynového sporáku.

Tohle všechno bez elektrické přípojky? To se zdá jako splněný ekologický sen jednoho stavebního inženýra.

Petr: Taky že ano. Asi tak před čtyřmi lety jsem si řekl, že chci žít smysluplně. Začal jsem hledat možnosti, jak si vystačit bez připojení k distribuční síti a jak postupně nadchnout pro tento způsob života i partnerku.

A po pár letech zkušeností?

Petr: Vesměs pozitivní. Systém Savebox Home, který využíváme, dodává energii z fotovoltaických panelů. Díky důmyslnému zařízení máme po celý rok přebytky energie, kterou zařízení umí akumulovat. Avšak v čase zimního slunovratu, kdy sluneční paprsky mají menší sílu, musím občas dobít energii z naftového agregátu. Domácnost nám funguje naprosto v pohodě.

Samozřejmě jste museli za systém zaplatit, jak to vidíte s návratností?

Petr: Máme spočítáno, že bude systém rentabilní do šesti let. Teď jsme těsně za polovinou období návratnosti. Ekonomicky jsme úplně v pohodě. Za nějaké dva roky to bude ještě příjemnější.

Přeci jen jde o alternativní způsob bydlení i života. Co je vlastně jiné oproti paneláku?

Petr: Tak samozřejmě to, že se nemůžeme vydat na nějakou delší cestu. Domácí zvířata, která nám poskytují pocit přírody a moře potravin, by nám to asi neodpustila. Ale to ani není naše touha. Tedy zatím. Hodláme rozšířit rodinu, dávat dětem pocit bezpečí a svobody v přírodě. A samozřejmě taky dokonalé přírodní produkty, nejen mléko a maso, ale například i čistou biozeleninu.

Tato fotografie ilustruje jiný energeticky soběstačný dům nacházející se na samotě ve Zlínském kraji. Jeho majitel – pan Martin Ručka – zde využívá jak solární energie, tak akumulačního zařízení Savebox Home. V období zimního nedostatku slunečního svitu pak vytápí dřevem v krbu

Velká rodina, větší energetická náročnost, ne?

Petr: Jistě, ale i v budoucnu s více dětmi to zvládneme naprosto v pohodě, sluníčko bude svítit, systém přeměny v energii je díky systému Savebox Home skvělý. Jde o věc, která má podle mého názoru velikou budoucnost.

Olgo, z vás jde hodně pozitivní energie. Že byste ji brala přímo ze sluníčka, jako váš dům?

Olga: Prožíváme v našem domě, v téhle krásné přírodě, štěstí, spokojenost. Jsme zdraví, dcera Rozálka roste jako z vody a na manželovi vidím, že se mu povedlo, co si předsevzal.

Malá roste jako z vody. Ale tady na kopci vody asi moc nebude…

Olga: Máte pravdu. Ale dokážeme ji bez problému recyklovat, využijeme ji bezezbytku. Do pračky je jí dost, na vaření, hygienu i zalévání také.

Systém Savebox Home dodává energii z fotovoltaických panelů. Díky důmyslnému zařízení má uživatel po celý rok přebytky energie, kterou zařízení umí akumulovat

Jste hospodyně, vlastní energie máte třeba v kuchyni či v technickém zázemí dostatek?

Olga: Úplně bez problémů, stačí nám na dvě lednice, mimo pračky i na sušičku, elektrickou troubu, sporák. Bez starostí, nemáme to nijak jinak než ostatní lidé. Tohle už vlastně ani nevnímáme.

Nějakou dobu už tady žijete, takže to určitě můžete porovnat s klasickým bydlením. Co je jiné, co je tu lepší?

Olga: Řeknu to velmi jednoduše. Tady máte možná o něco méně pohodlí, ale mnohem, mnohem více vnitřní i vnější svobody. To je pocit a musí se prostě zažít. Štěstí tu držíme přímo za ruku, a to nejen, když držíme v náručí naši první holčičku.

Související články

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv společnosti FitCraft Energy, s.r.o.

1) redakčně upraveno