Systém VELOX nemá žádné tvarové omezení a modulové délky, které je potřeba respektovat. Na snímku individuální projekt.

Firma HOFFMANN staví domy technologií VELOX již přes 30 let

Stavebním systémem VELOX bylo za poslední tři dekády postaveno více než 2 700 staveb, nejvíce rodinných domů, dále bytové domy, domy s pečovatelskou službou, hotely, kancelářské objekty a jiné stavby. Jde o systém takzvaného ztraceného bednění, kdy se stěny a stropy betonují do předem připraveného bednění ze štěpkocementových desek VELOX, které se po vytvrdnutí betonu stávají trvalou součástí svislých i vodorovných konstrukcí.

Technologie VELOX je systém umožňující stavět domy dle návrhu architektů a snů zákazníků. Systém stěn nemá žádné tvarové omezení respektive modulové délky, které je potřeba respektovat. A totéž platí pro stropní konstrukci. Vlastní skladby sendvičové konstrukce stěn, návaznosti na stropy a krovy velmi snadno vzduchotěsně řešitelné umožnily stavět typové projekty pasivních domů: SPRUCE 20 passive, MAPLE 20 passive, LIME 20 passive, PRIMA passive a MINERVA passive nebo pasivní domy podle individuálních projektů.

Firma HOFFMANN dodává hrubé stavby. Jde o asymetrickou konstrukci stěny, kdy pod vnější konstrukční 3,5cm deskou Velox je nalepena tepelná izolace tl. 15–20 cm z šedého polystyrenu, potom následuje 15cm nosné betonové jádro a druhá 3,5cm konstrukční deska Velox. Základní desky mají rozměr 200 × 50 cm a snadno se přiřezávají na potřebný rozměr. Desky se navzájem spojují ocelovými sponami a patnácticentimetrový prostor pro monolitické betonové jádro se nejprve betonuje po kompletním sestavení první řady desek a následně až v celé výšce stěny včetně stropu. Realizace skeletu domu je proto velmi rychlá.

Rodinný pasivní dům LIME 20.

Nízká spotřeba tepla, žádná klimatizace

Uvedenou technologií je většina domů stavěna ve standardu nízkoenergetických domů se spotřebou tepla na vytápění do 30 kWh na 1 m² za rok a výjimkou nejsou ani domy pasivní do 20 kWh na 1 m² za rok.

Výhodou asymetrické konstrukce stěny Velox je, že domy pro komfortní bydlení po celý rok nepotřebují klimatizaci, která u některých lehkých stavebních systémů je provozními náklady srovnatelná s vytápěním v zimě. Typové domy z Veloxu jsou ve většině případů navrhovány s dominantním prosklením od JV po JZ. Teplo, a to především v jarních a podzimních měsících, kdy sluneční paprsky zasahují hlouběji do vnitřních prostor, je akumulováno do těžkého betonového jádra, které od interiéru není odděleno žádnou izolací. Večer a v noci je teplo zpětně vyzařováno do obytného prostoru. To je základ nízké spotřeby energií. V létě se betonové jádro naopak při nočním větrání ochlazuje, a následně přes den ochlazuje vnitřní prostory. Pro dokonalou funkci tohoto systému stačí jen vhodně, podle ročního období i slunečního svitu, nastavovat stínicí techniku.

Technologie VELOX

Kvalita evropského formátu

Firma HOFFMANN postavila také mnoho staveb v Řecku – rodinné domy, penziony, a to bez klimatizace a ke spokojenosti jejich uživatelů.

Staví domy typové, dle svého katalogu, nebo domy dle individuálních návrhů. Projekty domů vytvořené na jiné stavební technologie zdarma upraví na systém VELOX včetně statického posouzení. Spolupracuje též s mnoha architektonickými a projekčními kancelářemi, jejichž služby může svým zákazníkům zprostředkovat.

Technologie VELOX má také vynikající akustické vlastnosti a staví se z ní mimo domů i protihlukové stěny.

Fotogalerie

Autor: Ivan Hoffmann
Foto: archiv firmy Hoffmann