Dům vypadá po dvanácti letech jako nový. Že nejde o novostavbu prozrazuje jen okolní zeleň.

Dvanáct let zkušeností s bydlením v domě ze systému VELOX

Majitel nízkoenergetického rodinného domu na Chrudimsku u Železných hor se s námi podělil o zkušenosti, které získal v průběhu výstavby domu systémem VELOX a především během dvanácti let bydlení v něm. Při rozhovoru se nám podařilo získat cenné informace, jež vám budou nápomocné, pokud váháte, jestli je tento stavební systém pro vás ten pravý.

Hned na úvod si řekněme, jakými parametry by se měl investor v případě volby stavebního materiálu řídit: jsou to zejména cena suroviny a práce, jež úzce souvisí i s délkou výstavby a původem materiálu. V neposlední řadě pak hraje roli i očekávaná životnost stavby. Hovoříme-li o systému ztraceného bednění VELOX tvořeného štěpkocementovými deskami, na jehož montáž se v Česku specializuje společnost Hoffmann, vychází ve všech zmiňovaných sférách velice zajímavě. Na základě údajů a sdělení, které nám poskytl majitel domu, si hned řekneme proč.

Jedna z mála úprav, které na domě proběhly, spočívala v zasklení venkovního posezení

Rychlost a pružnost výstavby

Tato stavební metoda, o níž je řeč a která je v Evropě využívána již od roku 1956, umožňuje stavitelům vybudovat monolitickou hrubou stavbu během maximálně dvou až čtyř týdnů podle velikosti rodinného domu a také podle toho zda se jedná o přízemní nebo patrový dům. Ve srovnání s klasickým jednovrstvým zděním jde tedy o velmi rychlý proces. Systém sestává z předem připraveného nosného svislého i vodorovného bednění ze štěpkocementových desek, do něhož je vlévána betonová směs předepsané jakosti. Celý postup nám majitel domu na Železnohorsku okomentoval takto: „Pamatuji si to zcela přesně. Po dokončení základové desky nastoupila na řadu hrubá stavba ze systému VELOX. Trvala rovných 12 dní a pracovali na ní jen tři lidé. Byla postavena hodně rychle. Realizace střechy trvala 3 týdny. Zkušenost mi velí doporučit vašim čtenářům, aby volili takovou střechařskou firmu, která disponuje dobrými referencemi. Je také potřeba myslet i na to, že je občas zapotřebí střechu také opravit. Nám loňský vichr odnesl cca 6 tašek, sousedům bohužel o něco více.

Dům byl zastřešen kvalitní glazovanou pálenou krytinou Tondach, která splňuje veškeré nároky majitelů na estetiku a kvalitu

Přírodní původ i vynikající technické vlastnosti

VELOX desky, které tvoří bednění, jsou přírodním materiálem. Jde o stavební systém, jež vznikl už před více než padesáti lety v Rakousku z ryze praktického důvodu – využití zbytkového dřeva. Dlouhá léta vyvíjená a patentovaná receptura využívá dodnes pouze tyto suroviny: dřevo a cement. Výroba ani původ materiálu tak nezatěžují životní prostředí.

Konstrukce popisované stavby na Chrudimsku sestává ze zmíněného bednění vyplněného betonem, opatřena je k tomu izolační vrstvou tvořenou patnácticentimetrovým bílým polystyrenem, který udržuje nosnou betonovou vrstvu i v největších mrazech na teplotě vnitřního prostoru. „Dnes se už používá šedý polystyren, který má lepší tepelné izolační vlastnosti. Tehdy však ještě nebyl k dispozici. Nyní bych zvážil izolační vrstvu osmnácticentimetrovou nebo dvaceticentimetrovou (při volbě je dobré znát klimatické podmínky místa, kde dům stavíte, a jim tloušťku izolace přizpůsobit – pozn. redakce). I přesto jsme v tomto domě zcela spokojení,” dodává majitel.

Dle slov majitele se zřejmě spotřebuje více energie na ohřev vody, než než samotné vytápění. V pozadí střešní okno VELUX

V betonové vrstvě díky danému souvrství nedochází k nežádoucí kondenzaci páry – její bilance je v poměru k odpařené vlhkosti velmi příznivá. Výsledkem je stavba s vynikající tepelnou izolací i akumulací nosného betonového jádra obvodových i vnitřních zdí a stěn. Tepelnou setrvačnost zdiva si chválí i majitel a k tématu pouze podotýká, že s teplem je zapotřebí umět pracovat: „Kromě práce se stínicí technikou na oknech je nutné nenechat v parných dnech vstoupit horko do domu, zkrátka musíte okna přes den zavřít a brzy ráno je naopak otevřít a pustit chlad do domu.” Proto v domě nikdy nebyla a není v plánu klimatizace.

Nadprůměrné jsou rovněž hodnoty indexu vzduchové neprůzvučnosti konstrukčního zdiva, které nepropouští žádné hlukové emise. Investorovi, který se pro systém VELOX rozhodne, navíc odpadá obava související s nekvalitní prací zhotovitele, která může v případě jiných stavebních řešení výrazně ponížit výrobcem deklarované technické vlastnosti.

Jako záložní zdroj energie je v domě umístěn také krb o výkonu 12 kW

Sádra v interiéru reguluje vlhkost

Vnitřní stěny popisovaného domu byly opatřeny sádrovými omítkami, které jsou v první řadě snadno udržovatelné a v druhé řadě účinně regulují vnitřní mikroklima. Sádra je totiž přirozeně schopna absorbovat či uvolňovat vlhkost v závislosti na míře její koncentrace v interiéru tak, aby se pohybovala vždy v hodnotách příznivých pro lidský organizmus. „Do dnešního dne jsme pouze jedinkrát malovali, ale omítka nevyžadovala žádné opravy,” říká majitel a dodává: „Venkovní omítku jsme řešili klasickým způsobem. Nejdříve se aplikoval cementový postřik, pak jádrová omítka, následovaly penetrace a perlinka a nakonec fasádní barva. Za dobu, po kterou v domě bydlíme, nebylo až na jednu malou prasklinku potřeba vykonat žádné opravy.

Vnitřní stěny domu jsou opatřeny sádrovými omítkami

Černá pálená krytina

Dům byl zastřešen kvalitní glazovanou pálenou krytinou Tondach, která splňovala veškeré nároky majitelů na estetiku a kvalitu. Dodnes této volby nelitují. Lesklost tašky a její sladění s rámy hliníkových oken, vchodovými dveřmi, fasádou i dalšími poutavými architektonickými prvky jako jsou nerezový komín či nízký kovaný plot, dohromady vytvářejí luxusní dojem ze stavby. „A jak vidíte, na tašce se ani po dvanácti letech nedrží žádné nečistoty,” upozorňuje na výtečný stav střechy majitel. A na dotaz, jestli se díky černé krytině nepřehřívají podkrovní prostory odpovídá: „O vlastnosti černé barvy nadměrně absorbovat teplo ze slunečního záření jsem věděl, a proto jsem zvolil rovnou třívrstvou izolaci střechy. Jedna vrstva byla umístěna mezi krokve, druhá zespoda a nakonec i jedna vrstva napříč. Díky tomu je i v podkrovních místnostech celoročně příjemná teplota.

Okna s trojskly

Co se otvorových výplní týče, byla použita kvalitní plastohliníková okna Internorm s trojsklem, pro která se investor rozhodl mimo jiné i pro jejich design. „Hliník, který je z venkovní strany oken, je krásný a bezúdržbový. Zatímco neutrální vnitřní bílé okenní rámy umožňují prakticky jakékoli barevné řešení interiéru. Navíc plast se snadnou udržuje. Trojskla byla na tehdejší dobu, v níž jsme stavěli, nadčasová a jsme rádi, že jsme je zvolili,” upřesňuje majitel. Na střechu byla umístěna čtyři střešní okna Velux. Majitelé se pro ně rozhodli díky širokému sortimentu doplňků, jmenovitě stínicí techniky. Vstupní hliníkové dveře pochází opět z dílny Internorm.

Efektivní vytápění

Také v případě topného systému, stejně jako tomu bylo u oken, majitelé tak trochu předběhli dobu. Vybrali na tehdejší poměry ne tolik obvyklé podlahové vytápění a plynový kondenzační kotel: „Uvažoval jsem striktně ekonomicky. My vytápíme dům o rozloze 207 m2, s manželkou máme rádi teplo od nohou, ona s dcerou navíc i vnitřní teplotu 23–24 °C. Všichni milujeme koupání a ohřev vody zřejmě spotřebuje více energie než samotné vytápění. Zvolil jsem proto kondenzační kotel s účinností 95–97 %. Díky tomu platíme za topení a ohřev vody maximálně 18 tisíc korun za rok.” Jako záložní zdroj energie je v domě umístěn krb o výkonu 12 kW, který je však kvůli neregulovatelnosti tepla v interiéru používán pouze výjimečně pro svou schopnost vytvořit v domě příjemnou atmosféru.

Závěrem

Majitelé by dle jejich slov neměnili. S domem i s bydlením v něm jsou spokojeni, o potenciálních úpravách uvažují jen v souvislosti s přibývajícím věkem a s tím spojenými ubývajícími silami. Domy VELOX kombinují příznivé vlastnosti dřeva a pevnost betonu a uspokojí jak fandy lehkých dřevostaveb s vysokou tepelnou izolací, tak příznivce těžkých staveb s vysokou akumulací tepla a prostorovou tuhostí. Systém proto nelze než doporučit.o

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv firmy Hoffmann