V rámci kompletní rekonstrukce interiéru budovy dojde také k realizaci přístavby rozšiřující výukové kapacity. Zdroj: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s.r.o.
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Hradecká Filozofická fakulta prochází rekonstrukcí za 200 milionů korun

Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové se dočká rozsáhlé rekonstrukce. Během následujících dvou let dojde k modernizaci interiéru původní budovy i přístavbě křídla, které bude mít čtyři nadzemní podlaží. Náklady na rekonstrukci by měly dosáhnout částky 200 milionů korun. Po dobu oprav byla fakulta přesunuta z centra Hradce Králové do ulice Víta Nejedlého.

V pondělí 20. července se hradecká Filozofická fakulta dočasně přestěhovala do ulice Víta Nejedlého. Původní budovu B čeká od akademického roku 2020/2021 rozsáhlá rekonstrukce, jejíž cílem je zmodernizovat budovu pro účely vysokoškolské výuky a zároveň zachovat a obnovit historické i kulturní hodnoty objektu. Modernizace by měla trvat přibližně dva roky. O nastávajících rozsáhlých investicích informovala univerzita již v minulém roce na tiskové konferenci. Byl zde představen plán vložit do nemovitostí Univerzity Hradec Králové (UHK) v horizontu asi pěti let finance ve výši zhruba 460 až 480 milionů korun.

Rekonstrukce objektu na náměstí Svobody

Naše budova na náměstí Svobody již delší dobu neodpovídala rostoucím požadavkům na studijní infrastrukturu, a proto jsme velice rádi, že se nám podařilo získat dotaci od MŠMT a dnes i podepsat smlouvy s realizátorem stavby. Doufáme, že za dva roky se celá FF nastěhuje zpět a budeme si moci užívat historicky citlivě zrekonstruované prostory a současně moderně vybavené učebny a kanceláře, včetně nově postaveného křídla,“ uvedl do tiskové zprávy univerzity děkan Filozofické fakulty UHK Jan Prouza. Rekonstrukce původní budovy na náměstí Svobody vyjde téměř na 200 milionů korun. Modernizace budovy B má trvat necelé dva roky. První studenti by se tak do nových modernizovaných prostor měli podívat v dubnu roku 2022.

Rektor UHK Kamil Kuča dále uvedl, že po dokončení modernizace budovy hradecké Filozofické fakulty je na řadě rekonstrukce Pedagogické fakulty. Obě univerzitní budovy na náměstí Svobody dostaly před 5 lety novou fasádu včetně zateplení, aktuální rekonstrukce se proto bude týkat hlavně interiérů. Souběžně také probíhají investice do modernizace ubytovacích zařízení pro studenty univerzity, konkrétně Palachových kolejí, započaly opravou střechy, balkonů, schodišť a společných prostor zhruba ve výši 25 milionů korun. Studenti si podle mluvčího Univerzity Hradec Králové Jakuba Nováka zaslouží moderní prostředí pro výuku i odpočinek.

Filozofická fakulta se nachází na náměstí Svobody na spojnici centra města a hlavního nádraží. Po dokončení její modernizace přijde ještě na řadu oprava Pedagogické fakulty. Zdroj: Lukas Najman, Shuttesrstock

Budova v památkové zóně

Historie dnešní Filozofické fakulty se začala psát již 1. září 2005. V počátečních letech své existence nesla fakulta název Fakulta humanitních studií. Dnes zde studuje více než tisíc studentů v nejrůznějších bakalářských, magisterských a doktorských studijních oborech.  Jedná se o třípodlažní budovu postavenou dle návrhu architekta Jana Hanuše a Václava Bahníka v letech 1899–1900 v historizujícím neorenesančním slohu s neobarokními prvky.

Jak nám upřesnil vedoucí projektového oddělení FF UHK Mgr. Michal Strobach, „samotná budova Filozofické fakulty není památkově chráněna, nachází se v památkové zóně a přistupuje se k ní tak velice obdobně. Památkově chráněna je vedlejší budova Pedagogické fakulty č.p. 301 a lidé je často zaměňují. Současně s dokumentací se zároveň prováděl samozřejmě i stavebně technický a stavebně historický průzkum budovy. Vše zajišťoval odborný ateliér pod vedením prof. Petra Hrůši (Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s.r.o.), který je hlavním projektantem této stavby“. O rekonstrukci budovy se postará jedna z divizí Metrostavu, jež se specializuje na památkově chráněné budovy.

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Viz popisky