Industriálně laděná administrativní budova v Dobříši oceněna v prestižní soutěži Art of Space Award

Budova evropské centrály společnosti Doosan Bobcat Emea v Dobříši získala ocenění Art of Space Award. Interiér, jehož hlavním motivem byly surové stroje, byl oceněn v kategorii Zdravé prostředí a udržitelnost.

Trojpodlažní budova centrály za 250 milionů Kč se rozkládá na 1561 m2 a pro 200 zaměstnanců nabízí kancelářské prostory o více než 3370 m2 užitné plochy. Samozřejmostí je dostatečný počet parkovacích míst včetně nabíjecích stání pro elektromobily. Investovalo se také do vybudování zelených ploch o výměře více než 7000 m2. Architektonický návrh zpracoval Červený Klobouk ateliér.

Nový objekt byl postaven loni. Sídlí zde firemní management a dalších zhruba 200 pracovníků firmy. Stavba tak doplňuje výrobní závod a tréninkové a inovační centrum. V soutěži Art of Space Awards, volně navazující na pět úspěšných ročníků soutěže Zasedačka roku, se o vítězství ucházelo téměř 250 kandidátů v 6 hlavních kategoriích napříč celým spektrem komerčních nemovitostí.

Parametry hodnocení

Porota, v čele s architektkou Evou Jiřičnou, ocenila, že známý výrobce do své nové evropské centrály zahrnul vše, co je mu blízké: hrubé materiály jako kov, beton a kámen. Důraz byl též kladen na prostorovou akustiku, správné denní osvětlení a zeleň. Architekti se inspirovali světem stavebních strojů, interiéry jsou proto navrženy v industriálním duchu.

Zaměstnanci si mohou nastavit výšku stolů dle aktuální potřeby a vybírat si k práci prostor, který zrovna odpovídá jejich rozpoložení. Design zasedacích místností navazuje na jednotlivé oblasti, kterými se firma zabývá.

Hodnocení kategorie se opíralo o expertní posouzení odborníků z České rady pro šetrné budovy, která byla odborným garantem této části soutěže a u přihlášených projektů prováděla audit vnitřního prostředí. 

Při porovnání s minulými lety je vidět, že ubývá interiérů, které pracují s prvoplánovým designovým wow efektem a přibývá kvalitních, koncepčně řešených prostor. Důkazem je právě letošní vítěz, který získal od poroty nejvyšší hodnocení za prostorový koncept a za dobrou kvalitu vzduchu. Kanceláře byly dobře zregulovány z hlediska koncentrací CO2 i vlhkosti vzduchu, což stále nebývá samozřejmostí. Porota zároveň vyzdvihla intenzivní zakomponování zeleně do konceptu kanceláře," uvedla Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Související články