Infotherma 2010 tradičně úspěšná

Již po sedmnácté pořádala agentura Inforpres ve dnech 18. až 21. ledna 2010 na Výstavišti Černá louka v Ostravě mezinárodní výstavu Infotherma. Od prvého ročníku je tato výstava zaměřena na vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů energie v malých a středních objektech.

Hlavním mottem letošní Infothermy bylo představení výrobků a služeb, na něž je možné získat dotace z fondu Zelená úsporám. Pro prezentaci na tomto ročníku vybral pořadatel z jednotlivých oborů 360 domácích i zahraničních firem a institucí.

Nejvíce byly zastoupeny kotle a krby (80 vystavovatelů), tepelná čerpadla (34 firem), tepelně izolační materiály a zateplovací systémy (33) a fotovoltaika a solární kolektory (17 expozic) atd. Výstava dále představila zásady nízkoenergetické a pasivní výstavby, nové izolační materiály, termoizolační okna, větrací systémy, rekuperace a upozornila na stále nedoceněné dřevo jako stavební materiál, především pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu.

Odborný doprovodný program

Z odborného doprovodného programu jmenujme deset přednášek a seminářů, zaměřených na úspory energie, využívání obnovitelných zdrojů a získávání dotací a subvencí.

Rozsáhlé poradenství zahrnovalo osm stánků příslušných ministerstev, Státního fondu životního prostředí, Výzkumného energetického centra VŠB TU Ostrava, Zemědělské a lesnické školy, Ligy ekologických alternativ, Hospodářské komory, svazů, cechů a dalších.

Zajímavé výrobky i expozice

Naši pozornost a někdy i objektiv jsme zaměřili kromě jiných exponátů na solární kolektory. Zaujaly např. společnost twi z Vrbna pod Pradědem, výrobce solárních kolektorů a solárních systémů pro rodinné a bytové domy, dále společnost Walix z Ostravy a její plochý kolektor a společnost Vikon z Povážského Podhradí s vakuovým kolektorem. Dále to byl německý polykrystalický vysokovýkonnostní modul PXL Heckert Solar a pražská firma Regulus s nabídkou solární sestavy pro předehřev teplé vody.

Hodně aktuální expozice, vzhledem k led novému počasí, patřila firmám V-systém elektro a Dasix, které vysvětlovaly princip ochrany okapů, svodů, úžlabí, balkonů, teras a plochých střech před zamrznutím na novostavbách i rekonstruovaných objektech.

Z mnoha nabídek komínových systémů vybíráme například Schiedel Kerastar (symbióza keramiky a nerezu), Schiedel ICS (dvouplášťový nerezový systém) a Schiedel Absolut (absolutně univerzální komín).

V obležení opět rekordního počtu návštěvníků byly také peletovací lisy, drtiče na biomasu a rourová sušička firmy z Vlčnova. Zaslouženému zájmu se těšily i litinové a ocelové kotle na pevná paliva i plynové nástěnné kondenzační kotle Dakon. Při této příležitosti se zmíníme o novince – kotli Dakon KZ, který plynem vytápí a ohřívá vodu. Jeho hlavní přednosti jsou: vysoká účinnost až 109 %, úspory paliva až o 30 % při nízkoteplotním provozu, plynulá modulace výkonu pro topení i ohřev vody, mikroprocesorová elektronika, možnost připojení odtahu spalin až do 32 m, dlouhá životnost a vysoká spolehlivost.

Zejména koncový zákazník si přišel tak říkajíc na své a z toho pohledu byli spokojeni i vystavovatelé a pořadatelé. Je vidět, že zájem lidí o úspory energií neutuchá a to je dobře. Letošní Infotherma je minulostí, těšíme se na příští, v pořadí osmnáctou.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdenek Svoboda