Inovovaná lokální rekuperační jednotka WRG 35

V tomto roce přišla německá firma MAICO s inovovanou verzí své lokální rekuperační jednotky WRG 35. Nespornou výhodou tohoto zařízení oproti centrálním jednotkám je ten fakt, že není zapotřebí instalovat složité rozvody vzduchu po domě. WRG 35 se jednoduše zasune do otvoru o průměru 360 mm, který se vyvrtá či vyseká do venkovní zdi.

Přístroj disponuje dvěma úspornými ventilátory, z nichž jeden přivádí čerstvý vzduch do interiéru a druhý odsává použitý vzduch z místnosti ven. Uvnitř jednotky se nachází hliníkový tepelný výměník, kde odsávaný vzduch předá 70–75 % svého tepla vzduchu přiváděnému, aniž by samozřejmě došlo k jejich přímému styku.

Větrání podle potřeby

K dispozici jsou čtyři stupně ventilace (17/30/40/60 m3/hod.), což zaručuje, že si uživatel může větrání nastavit od mírného a tichého provětrávání (např. při spaní v noci) až po tzv. „Party režim”, kdy jednotka rychle a silně vyvětrá interiér (např. návštěva více přátel „kuřáků”). Nastavit se dá i režim, kdy je přívodní ventilátor vypnutý a jednotka pouze odsává vzduch z místnosti. To lze i opačně, kdy je vypnutý ventilátor pro odtah a do místnosti proudí čerstvý venkovní vzduch (samozřejmě bez rekuperace tepla).

Lokální rekuperační jednotka WRG 35

Prachový i pylový filtr

Další velkou výhodou tohoto zařízení jsou minimální provozní náklady, jelikož maximální příkon se pohybuje v následujících hodnotách pro jednotlivé stupně větrání: 2/4/6/8 W. Standardně se přístroj dodává s prachovým filtrem G4, ale pokud se v rodině vyskytuje např. alergická osoba, je možné dodat i pylový filtr třídy F7.

Lokální rekuperační jednotka WRG 35

Přehled inovací

Podstatou zmíněné inovace WRG 35 je nový ovladač větrání RLS 5, který oproti staršímu typu RLS 4 umožňuje ovládání několika jednotek WRG 35 současně v síti. Dále je možné si nastavit tzv. Týdenní program, kdy si jednotka v průběhu dne automaticky přepíná stupně větrání podle uživatelem nadefinovaného programu. K dispozici je i tzv. Prázdninový režim, který zajistí intervalové provětrávání objektu v době dlouhodobější nepřítomnosti, čímž se zamezí např. tvorbě plísní.

Lokální rekuperační jednotka WRG 35

Pokud se uživatel rozhodne, že chce, aby ventilační proces byl řízen v závislosti na relativní vlhkosti v objektu, pak ani toto není problém. Pro tento případ výrobce nabízí verzi WRG 35 H se zabudovaným hygrostatem. Jednotka pak automaticky řídí stupně ventilace, aby se relativní vlhkost držela v hodnotách, které si uživatel může libovolně nadefinovat.

Svým vybavením, designem a technickými parametry se WRG 35 řadí mezi absolutní špičku v kategorii lokálních rekuperačních jednotek. Zvyšuje komfort bydlení, snižuje náklady na vytápění (není třeba větrat okny) a v neposlední řadě má blahodárný vliv na zdraví člověka (dýcháme stále čerstvý vzduch). A o zdraví jde vždy především...

Autor: Petr Kloubek
Foto: Archiv firmy