Pokládka desek je především u tvarově jednoduchých střech velmi rychlá (na obrázku provádění skladby iRoof UNI).

iRoof Top, Uni a Renova: Moderní a efektivní izolace střechy pro novostavby i rekonstrukce

Únik tepla v domácnosti a přehřívání interiéru v letních měsících v podkroví? To lze jednoduše vyřešit kvalitním tepelněizolačním systémem Tondach iRoof. Oproti tradičnímu vkládání izolace mezi krokve nabízí celou řadu benefitů. Minimalizuje se vznik tepelných mostů přes dřevěnou konstrukci krovu, nesnižuje se výška obytného prostoru v podkroví a díky propracovanému systému zámků pero–drážka je pokládka výrazně rychlejší a přináší tak úsporu časovou i finanční.

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je zateplení. Izolace funguje jako obálka celé stavby chránící její obyvatele před nepřízní počasí. Tedy chladem, horkem a větrem, ale i před hlukem. Zároveň výrazně přispívá k energetické hospodárnosti budovy. Stavební firmy dnes nabízejí široký sortiment možností, jak zateplit zdivo, ale neméně důležitá je kvalitní izolace střechy.

Pavel Kaderka, technik ze společnosti Wienerberegr, říká: „Únik tepla skrz střechu se prodraží, zabránit tomu je ale jednodušší, než se zdá.” V současnosti představují velmi výhodné řešení systémy tepelně izolačních PIR desek, vhodné pro novostavby i rekonstrukce.

Vrstvy střechy

Střechy se typicky skládají z několika vrstev. Úplně nahoře se nacházejí tašky upevněné na latích, pod nimi je střešní fólie, tzv. doplňková hydroizolační vrstva (DHV). Je položena buď na bednění, nebo přímo na krokvích. Při dodatečném zateplování se vkládají vrstvy izolace právě mezi krokve a pod krokve z důvodu zamezení tepelných mostů. Stavaři jako izolační materiál nejčastěji volí minerální vlnu či skelnou vatu. Pod izolaci se umisťuje parozábrana a následně interiérový obklad.

Ušetřený čas, energie i finance

Při neustále rostoucích požadavcích na energetickou úsporu budov a tloušťku izolačního materiálu se ale vyplatí sáhnout po modernější alternativě, jako je systém iRoof od značky Tondach. Ten se skládá z tvarově stálých tepelněizolačních desek Tondach Thermo vyrobených z polyisokyanurátové pěny (PIR). Desky jsou opatřeny systémem pero–drážka, což nejen nenechává prostor pro vznik tepelných mostů, ale také usnadňuje práci a šetří náklady během stavby.

Tvarově stálá tepelněizolační deska Tondach Thermo Classic vyrobená z polyisokyanurátové pěny (PIR).

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro dosažení požadovaných hodnot zhruba polovina tloušťky oproti standardně používaným materiálům mezi krokvemi a pod krokvemi. Při využití PIR desek pouze nad krokvemi (varianta skladby iRoof TOP) na rozdíl od běžné izolace nesnižují výšku v podkroví. Při dodržení určitých podmínek je lze kombinovat také s jinými izolačními materiály (varianta skladby iRoof UNI a RENOVA).

Pokládka desek Classic ve variantě iRoof TOP.

Všechny skladby iRoof splňují parametry dle současných požadavků na hodnoty součinitele prostupu tepla pro nízkoenergetické či pasivní domy, a tedy i podmínky pro získání dotace Nová zelená úsporám.

Pokládka desek je především u tvarově jednoduchých střech při využití desek s již nakašírovanou střešní fólií velmi rychlá. Ve srovnání s běžným zateplením zabere instalace iRoof Top o 35 % méně času. Pokud sečteme celkové náklady na práci i materiál, vychází tento systém finančně velmi příznivě. Další nespornou výhodou je provedení tohoto systému jednou realizační firmou v rámci zhotovení celé konstrukce střechy včetně pokládky krytiny.

Správně navržená a provedená skladba střešního pláště, kde na sebe jednotlivé vrstvy navazují, brání nejen úniku tepla v zimním období, ale také přehřívání interiéru v létě, což v součtu přináší velkou úsporu energie a financí.

Systém iRoof ve všech svých skladbách nabízí komplexní řešení zateplení pro novostavby i rekonstrukce.

Využití u novostaveb a rekonstrukcí

Desky Tondach Thermo z polyisokyanurátové pěny (PIR) ve variantách Classic, Comfort a Classic Alu nabízejí řešení zateplení střech pro novostavby i rekonstrukce ve třech systémových skladbách Tondach iRoof Top, Uni a Renova. Nejúčelnější a ekonomicky nejvýhodnější je varianta iRoof TOP při použití PIR desek nad krokvemi, kdy lze naplno využít pohledový interiér s přiznanými krokvemi. V případě, že nelze zvyšovat výšku střechy či dělat zásah do stávající krytiny, můžeme využít variantu iRoof RENOVA. Izolace iRoof lze tedy použít i pro sanaci obvyklého způsobu zateplení, což investoři ocení zejména při rekonstrukcích.

Využití pohledového interiéru s přiznáním krokví.

Úspora nákladů a energií

Doporučené skladby iRoof a správně zvolené tloušťky tepelněizolačních desek Tondach Thermo splňují parametry dle současných požadavků na hodnoty součinitele prostupu tepla pro nízkoenergetické či pasivní domy. Již při použití tl. 160 mm u varianty iRoof TOP je hodnota součinitele prostupu tepla U = 0,15 (W/m²K). Úspora energie se tak projeví již po první topné sezóně.

Orientační modelový příklad běžného zateplení mezi krokvemi a pod krokvemi minerální vlnou (tl. 300 mm) a systému iRoof TOP (tl. 160 mm). Srovnání provedeno na základě hodnocení cenové soustavy ÚRS.

A kromě úspory energií se systémem iRoof ušetříte čas a peníze. Rychlá a jednoduchá pokládka zajistí úsporu času i financí a možnost využití desky s již nekašírovanou fólií také práci.

Autor: Wienerberger 1)
Foto: Wienerberger

1) Redakčně upraveno.