Jména tašek Wienerberger nově upravil tak, aby byla logická a současně korespondovala s označováním v rámci koncernu.

Změna je život a v Tondachu to letos opravdu žije!

Do nového roku 2023 vstupuje značka Tondach z koncernu Wienerberger ve velkém stylu. Nečekejte jen kosmetické změny v portfoliu, ale opravdovou revoluci! Tou nejzásadnější je přejmenování celého sortimentu střešních tašek. Na samotných střešních taškách Tondach, jak je dobře znáte, se nic nemění. Jen mají nyní sedm úplně nových názvů.

Staré názvy střešních tašek byly tak užívané, že nikdo nepřemýšlel nad důvodem jejich vzniku a používaly se jen ze zvyku. Jména byla často odvozena od místa výroby (Stodo, Brněnka, Hranice, Jirčanka), někdy souvisela s původem tašky (Francouzská, Falcovka, Románská), jindy dokonce název nesouvisel s ničím a taška dostala jméno podle druhu tance (Samba, Polka). Pojmenovávání nemělo žádný jednotný řád a navíc mnohdy ztratilo své opodstatnění, to když se výroba přestěhovala do jiného závodu. A tak se Wienerberger rozhodl pro změnu a logiku sjednocení názvů tašek.

Nově jména tašek upravil tak, aby byla logická a současně korespondovala s označováním v rámci koncernu Wienerberger. Zjednodušuje se tím jak komunikace se zahraničím, tak vyhledávání na internetu. Nové názvy se skládají ze dvou výrazů – charakteristiky tašky a přípony Ton, jako Tondach. Připojená číslovka, stejně jako dřív, udává přibližnou spotřebu na metr čtvereční.

Stánek Wienerbergeru bude na letošní výstavě Střechy Praha opět umístěn v hale číslo 3 u stánku 301 přímo naproti hlavnímu vchodu.

Nový název TRADITON odkazuje na TRADIČNÍ drážkovou pálenou krytinu s přesným laťováním, používanou od 19. století. Nahradí původní jména Francouzská a Falcovka. Název RENOTON zase napovídá, že tyto tašky budou mít spojitost s RENOVACEMI a rekonstrukcemi. Označovat se tak budou dosavadní tašky Brněnka a Hranice. Ploché Figaro se odteď jmenuje PLANOTON a vychází z anglického PLANE – rovina. Samba s vlnou je nově SENSATON, což je odvozeno od SENSATION. V překladu senzace/smyslový vjem tuto tašku dokonale vystihuje, mnohé o jejím esovitém prohnutí napovídá i úvodní písmeno S. Latinské CONTINIERE (a anglické CONTINUITY = „spojitost”) je v Evropě základem názvu pro oblíbený tvar jednožlábkové tašky. Proto taška nese nový název Stodo CONTITON.

Přechod na nové značení střešních tašek probíhá současně v celém koncernu Wienerberger, také v Rakousku nebo Slovinsku, odkud se dováží tašky na český trh. Zjednodušené a sjednocené názvy produktových řad usnadní budoucí dodávky ze zemí koncernu Wienerberger v produktu Tondach. Pro snazší orientaci budou celý tento rok uváděny oba názvy (dřívější i nový) současně.

Grafen, to je černá na entou – moderní a černější

Další přelomovou novinku představuje uvedení nové engoby s názvem „grafen”, pro kterou platí, že je černější než černá. Chcete moderní, opravdu černou a nepřehlédnutelnou střechu? Pak sáhněte právě po engobě grafen s dokonale jednolitou černou barvou. Budou v ní nabízeny všechny tašky z výrobního závodu Tondach ve Stodu.

Inovativní systém Wevolt X-Tile.

Unikátní fotovoltaika pro hezké střechy

V první polovině roku 2023 bude na trh uvedena další převratná novinka značky Tondach, a to inovativní systém Wevolt X-Tile. Jeho fotovoltaické moduly se vkládají mezi běžnou krytinu a montují se v rámci hrubé stavby, zároveň se střešními taškami. Nejde přitom o klasickou fotovoltaickou tašku, ani o běžný nadstřešní panel. S novinkou odpadá nutnost instalace nosné konstrukce pro klasické solární panely a příjemným bonusem je úspora financí za běžnou střešní krytinu, kterou solární moduly nahradí. Jsou totiž řešeny tak, aby na střechu dokonale pasovaly a vše dobře těsnilo. Skvělá je navíc jejich nízká hmotnost, jež pro nosnou konstrukci nepředstavuje žádnou přidanou zátěž. Tím nejžádanějším benefitem ale zřejmě bude fakt, že moduly dokonale splývají s okolní plochou a nijak nenarušují estetiku celé střechy.

Moduly jsou koncipovány za účelem absorbování dostatku slunečního záření pro výrobu požadovaného množství elektrické energie. Odhadovaná průměrná návratnost investice je při optimálních podmínkách pod desetiletou hranicí. Společnost Wienerberger bude, v případě dodržení předepsaných postupů, poskytovat dvacetiletou záruku na kompletní střešní plášť budovy s instalovanými fotovoltaickými moduly.

Nestává se tak často, aby nový výrobek vstupoval na trh už s prestižním oceněním. Fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile se od loňského října 2022 pyšní druhým místem v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která oceňuje velkolepé nápady, šlechetné myšlenky a inovace ohleduplné k přírodě.

Autor: Wienerberger
Foto: archiv společnosti Wienerberger