Fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile nabízejí měrný výkon 171–180 Wp/(m².den)

Stavebnictví očekává růst, Wienerberger přináší novinky

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Podle generálního ředitele společnosti Wienerberger Kamila Jeřábka je výhled do tohoto roku pozitivnější než ten předchozí. Mimo jiné díky několika novinkám. Například Porotherm uvádí tenčí akustické příčky a speciální cihly pro zdicího robota.

K rozhýbání trhu je třeba zvýšit dostupnost financování vlastního bydlení. Zásadním milníkem pro rok 2024 tak bude jednoznačně vývoj úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba u komerčních hypoték se dnes pohybuje nad pěti procenty. Prolomení této hranice, která by měla být pro obnovení stavebního trhu klíčová, vyhlížíme v polovině roku. Obecně budou ale sazby pod 4 % na konci roku úspěchem," říká Kamil Jeřábek, generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger.

Společnost již nyní z trhu vnímá první pozitivní zprávy, které vychází z mírného růstu nabíraných hypotečních úvěrů a zastavení propadu na stavebním trhu. Prvním signálem o budoucí vyšší dostupnosti hypotečních úvěrů bylo prosincové snížení úrokové sazby ČNB o čtvrt procentního bodu. V souvislosti s tím Wienerberger očekává první oživení stavebního trhu, pozvolný příliv nových investorů a růst zájmu o stavbu rodinných domů. Podle predikcí si během letošního roku investoři naberou 10 až 12 tisíc nových hypotečních úvěrů na výstavbu.

Nové produkty

Naším cílem je na trh dodávat nejen kompletní portfolio stávajících produktů, ale především být lídrem v inovacích, které jsou budoucností v segmentu stavebnictví. Neustále se snažíme vyvíjet novinky, které splní požadavky našich zákazníků. Děláme věci pořádně a dodáváme kvalitu bez kompromisů,” uvádí generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.

Fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile

Očekávaným produktem pro rok 2024 jsou fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile. Inovativní estetické řešení s bezrámovou technologií v provedení z dvojitého tvrzeného skla šetří náklady na energii a umožňuje investorům částečnou nezávislost na energii z distribuční sítě. Záruka modulu X-Tile je 15 let a lineární stabilita výkonu po dobu 30 let s minimální účinností 85 procent. Moduly nahrazují střešní krytinu, čímž se zcela odstraňuje zásah do střechy při montáži, jsou estetické a nezatěžují nosnou konstrukci střechy.

Fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile nahrazují střešní krytinu. Na snímku v kombinaci s taškami Planoton 11 (Figaro 11).

Úsporná střešní okna

Nejpřekvapivější novinkou ze sortimentu Tondachu jsou střešní okna. Zaručují optimální mikroklima a množství světla v podkroví a zároveň snižují ztráty tepla. Investoři mohou vybírat ze dvou druhů – plastového a dřevěného profilu v šesti nejběžnějších rozměrech. K dispozici bude i příslušenství, tedy zateplovací montážní sada a lemování Thermo i s venkovní markýzou a interiérovými roletami. „Střešní okna jsou zásadním produktovým článkem, který v našem sortimentu chyběl, aby mohl Tondach zákazníkům poskytnout kompletní portfolio produktů pro stavbu a rekonstrukci šikmé střechy,” říká obchodní ředitel divize střechy společnosti Wienerberger Robert Krestýn.

Nejpřekvapivější novinkou ze sortimentu Tondach jsou střešní okna.

Menší prostor, stejné akustické vlastnosti

Komplexní cihlový systém Porotherm doplní užší akustická cihla Porotherm 10 AKU pro vnitřní příčky mezi obytnými místnostmi. Nahradí tak modely Porotherm 11,5 AKU / Profi / Profi Dryfix. Díky tenčímu provedení zaberou nové vnitřní příčky menší prostor, zároveň ale disponují stejnými akustickými vlastnostmi s útlumem až 47 dB. Broušená cihla Porotherm 32 TBS Profi určená pro soklové zdivo je speciálně vyvinutý nenasákavý blok, plněný tepelným izolantem se zvýšenou pevností pro první řadu zdiva. Soklová cihla systémově skvěle sedne pod nejpoužívanější cihlu pro obvodové zdivo šířky 38 cm. V sortimentu nahradí cihlu Porotherm 30 TS Profi. „Kromě nových produktů jsme už v loňském roce vylepšili zdicí pěny Porotherm Dryfix a Dryfix extra, které jsme představili ve větším balení 810 ml z důvodu produkování méně odpadu na stavbách,” uvádí obchodní ředitel divize hrubá stavba Roman Busta.

Akustická cihla Porotherm 10 AKU pro vnitřní příčky.

Robotické zdění

Novinkou bude také první série robotických pomocníků.Pro robotické zdění jsme speciálně vyvinuli první cihelný blok z řady Robot Ready (RR), další produkty budeme průběžně vyvíjet a doplňovat. Jedná se o cihlu Porotherm 30 RR Profi Dryfix. Název cihel značí, že tyto 300 mm silné výrobky mají na čelních stranách speciální drážky upravené tak, aby je robot svým ramenem mohl uchopit a přesně umístit do zdi,” dodává manažer robotického zdění za Wienerberger Matěj Jurečka.

Fotogalerie

Poznámka: Pod pojmem měrný výkon fotovoltaického panelu se většinou myslí jeho celodenní výroba v kWh elektrické energie vztažená na 1 m2 panelu.

Autor: Wienerberger
Foto: Wienerberger